Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Úskalí odchovu koťat

 

24.4.2017

Ať již jste zkušenými chovateli, nebo očekáváte svá první koťátka, vždy mohou nastat okolnosti, které z této jinak úžasné životní zkušenosti udělají noční můru anebo Vám alespoň zkomplikují život. Pojďme si proto projít vše, na co musí být budoucí majitel novorozených koťat a jejich matky připraven.

Bezprostředně po porodu

Kočičí matky bývají skvělé a samostatné opatrovatelky svých dětí. Jak už bylo řečeno v minulém příspěvku, často porodí v noci, stranou na těch nejméně očekávaných místech. Kočka se o svá koťata stará sama a první dva až tři týdny je vhodné ji péči přenechat. S koťaty manipulujeme jen v nutných případech. Na druhou stranu čím dříve se začnou seznamovat s lidskou částí domácí populace, tím budou později přítulnější. To je důvod, proč je osvojení dospělé venkovní kočky tak obtížné až nemožné – ve věku zásadním pro socializaci s člověkem si neměla možnost na jeho přítomnost zvyknout. Takže doporučuji pozorovat chování matky a pokud jí manipulace s koťaty nevadí, začít s ní kolem jednoho až dvou týdnů věku.

Koťata se rodí slepá a hluchá. Tyto smysly jsou jim odepřeny do deseti až dvanácti dnů stáří. Během této doby je matka směruje k bradavkám sama. Sací reflex pak zajistí nakrmení mláďat. Je velice důležité, aby se koťata dostala k mateřskému mléku během prvních 24 hodin. V té době je mléčnou žlázou vylučováno kolostrum, což je druh mléka obsahující zásadní živiny a imunitní látky v koncentrované podobě. Pak se začne složení mléka rychle měnit.

Kočka se také v prvních dnech a týdnech stará koťatům o hygienu. Čistí jejich bříška a oblast kolem vylučovacích otvorů a tím stimuluje trávicí pochody.

Matku koťat krmíme po dobu kojení co nejkvalitnějším krmivem, například granulemi pro březí a kojící kočky.

Co když se matka o koťata nestará?

U koček se jedná opravdu o zcela výjimečnou situaci. Ale zejména prvničky, pro něž je poporodní období nejtěžší, mohou rezignovat na péči o novorozená koťata. Velmi zřídka se můžeme setkat i s agresivitou vůči mláďatům. V každém případě je třeba, aby se majitel postavil k situaci čelem a v příštích týdnech koťatům matku nahradil. Je třeba nejen koťata krmit, ale také zahřívat, čistit, masírovat a simulovat mateřskou lásku a tělesný kontakt. Stane se to málokdy, ale každý majitel by měl být připraven, že k tomu dojít může. Není možné nechat koťata svému osudu. Stejně jako péče o dítě úplná náhrada zvířecí matky znamená 24 hodinové zaměstnání. O něco snazší situace nastává v případě, kdy kočka nemá dostatek mléka nebo z jakéhokoli důvodu nemůže kojit, ale ostatní péči nezanedbává. Důvodem k nekojení je například zánět mléčné žlázy – mastitida. Vrh také může být jednoduše příliš velký. Někdy se matka soustředí jen na některá koťata a ostatní odmítá krmit, nebo má dostatek mléka a prostě jen nechce zůstat na dobu krmení u koťat. Pak je nutné ji vždy přidržet, aby se mláďata dostatečně nasytila. V případě úplného odmítnutí péče je nutné krmit přibližně každé dvě až tři hodiny. Po každém krmení opatrně masírovat bříško směrem od hlavy dozadu a teplým, vlhkým hadříkem očistit zadeček. Pelíšek s koťaty by měl být aktivně zahříván na teplotu okolo 30 stupňů. Každopádně je třeba vyhřívací podložku využít jen na třetině až polovině plochy, aby si koťata mohla odlézt stranou, pokud by jim hrozilo přehřátí. Asi od 3 týdnů věku si už pak umí tělesnou teplotu regulovat sama.

Nahrazujeme mateřské mléko

Pokud je náhodou k dispozici náhradní kojící matka, je to nejlepší řešení. Jestliže není, pak nejvhodnější náhradou je originální kočičí mléko, které je na trhu podobně jako třeba náhradní dětská výživa v sušené formě. Doma si pak naředíme vždy jen takové množství, které okamžitě spotřebujeme. Pokud z jakéhokoli důvodu není možné použít tuto variantu, lze využít kozí mléko nebo na posledním místě výjimečně ředěné kondenzované mléko. Kravské ani lidské mléko není pro výživu koťat vhodné. Tekutinu podáváme kapátkem nebo injekční stříkačkou, na trhu jsou i originální lahvičky pro koťata. Koťata nesmíme překrmovat, mohou pak mít průjem. Stejně tak je třeba krmit je dostatečně. To poznáme především podle toho, že nemňoukají a klidně po krmení usnou. Na průmyslově připravených mléčných náhražkách je přibližné množství mléka uvedeno. Koťata je nutné alespoň obden vážit. Pokud by nepřibývala na váze, je nutné krmit častěji, ne jen zvýšit objem mléka. Koťata jsou kojena přibližně do věku 4 týdnů. Od čtvrtého týdne můžeme začít zkoušet přidávat další potravu. Doporučuji zvolit kvalitní značku prvních granulí nebo kotěcích konzerv. Na trhu jsou granule pro koťata od 4 týdnů, které přidáváme nejprve v malém množství koťatům spíše k ochutnání. Budeme-li je předkládat také matce, koťata se snáze je snáze naučí přijímat. Postupně zvyšujeme během dalších dvou týdnů dávku, až koťata v podstatě odstavíme. Kdy k tomu dojde, je velmi individuální. Někdy budou vyžadovat mléko až do 7 nebo 8 týdne. V době seznamování se s pevnou stravou mohou mít koťata mírný průjem, který by ale měl brzy odeznít. Pokud přetrvává déle než dva dny, je vhodná konzultace s lékařem. V tomto období obecně doporučuji zůstat v častém kontaktu s veterinárním lékařem, který vývoj a potřeby koťat odhadne nejlépe.

Jak souvisí krevní skupiny a koťata?

U koček rozlišujeme tři krevní skupiny – nejběžnější A, méně častou B a vzácnou AB. K problémům u novorozených koťat může dojít, spojí-li se kočka se skupinou B a kocour se skupinou A. Koťata mají skupinu A nebo AB. Narodí se zdravá, ale po porodu dostanou s matčiným kolostrem její protilátky anti-A , kterých mají jedinci se skupinou B v krvi hodně. Tyto protilátky zahájí okamžitou destrukci červených krvinek koťat. Během několika hodin až dní dojde k vymizení sacího reflexu, apatii, sliznice zežloutnou a zbělají. Pak dojde k nevyhnutelnému úhynu. Prevencí je testování krevních skupin před krytím.

Co se koťata učí?

Matka kromě zajišťování základních životních potřeb koťat zprostředkovává jejich interakce s okolím. Vše, co koťata vidí u ní, se snaží naučit. Nejvíce nových informací a dovedností získají mezi 4. a 7. týdnem života. Hrou se učí základy lovu – skáčou na své sourozence, honí je, perou se. Matka obvykle leží stranou na vyvýšeném místě a sleduje je, připravená zasáhnout, kdyby byla hra příliš opravdová. Okolo měsíce věku je matka naučí používat kočičí toaletu. V té době je vhodné instalovat jejich vlastní box s kočkolitem, kde ho bude jen malá vrstva. Od matky se koťata také učí navázat vztah s člověkem. Bude-li se kočka snažit o fyzický kontakt s členy rodiny, nebudou se toho bát ani koťata. Nedojde-li v té době k žádné interakci s člověkem, bude později pravděpodobně nemožné pro kotě navázat s lidmi bližší kontakt – jako tomu je u koček žijících výhradně ve venkovních společenstvích. V tomto věku by se také koťata měla naučit, že ruce nejsou vhodné na hraní a lovení. Lidské ruce jsou určeny na hlazení, chování a drbání. Při hře je vhodné použít třeba brčko, tažené po zemi, nebo hračky přímo pro kočky určené.

Do věku 10 až 12 týdnů obvykle zůstávají koťata u matky. Zdokonalují se v naučených dovednostech, hygienických návycích, vztahu s člověkem a připravují se na odchod do nových domovů. V posledních týdnech pobytu u matky se jim také dostane první veterinární péče.

Zdravotní péče

Již v prvních dnech po porodu je vhodné koťata opatrně prohlédnout. Pátráme zejména po nefyziologickém výtoku z nosu a očí. Koťata pravidelně vážíme a hlídáme přírůstky. Měla by být přiměřeně k věku aktivní a žádné by se nemělo separovat od zbytku sourozenců. Ve věku 3 týdnů poprvé koťata odčervíme, další dávku by měla dostat za dva týdny. Doporučuji podat ještě jednou po dalších dvou týdnech, tedy ve věku 7 týdnů. Za další týden, v 8 týdnech, by pak měla následovat první vakcinace. Tato první vakcína obsahuje kočičí herpesvirus, panleukopenii a calicivirus. Přeočkování se provádí za další 3 týdny stejnou vakcínou. Podle toho, v jakém věku jsou koťata předávána novým majitelům, je druhé očkování provedeno ještě u chovatele nebo již v novém domově.

Co dostanou koťata na cestu do nového domova?

O koupi kotěte by měla být uzavřena kupní smlouva. Tu dává k dispozici chovatel. Dále by měl předat také potvrzení o očkování a odčervení. To bývá zaznamenáno v očkovacím průkazu nebo v Europasu. Chovatel by měl také majiteli poskytnout veškeré informace, které považuje za podstatné pro budoucí život kotěte v novém domově. Stejně tak by měl být ochoten odpovědět na všechny otázky. Nový majitel většinou obdrží pytlík granulí či vzorek vlhkého krmiva, na něž je kotě zvyklé. Je možné u nich dále zůstat, či po poradě s veterinárním lékařem posléze přejít na jinou značku. Poslední věcí, která kotě někdy doprovází, je nějaká hračka, nebo kousek látky z jeho kotěcího pelíšku.

Kdy pak s kotětem na veterinu?

Na nový domov si musí kotě nejprve zvyknout. Už to je pro něj velká změna. Proto doporučuji naplánovat návštěvu lékaře až za pár dní po příchodu domů. S novým veterinárním lékařem bude třeba naplánovat další odčervení a vakcinační plán, domluvit se na tom, čím bude kotě krmeno, provést důkladné klinické vyšetření k odhalení možných zdravotních problémů. Doporučuji také zvážit testování na závažné kočičí infekce – FIV, FIP a FeLV. To zejména tehdy, máme-li už doma jinou kočku, která by mohla být v budoucnu nakažena a pochází-li kotě z podmínek, v nichž nelze tyto infekce vyloučit.

Plánujte si pořízení koťátka na dobu, kdy budete mít hodně volna. Užít si s ním tu spoustu zábavy při poznávání nových věcí a kamarádů můžete jen, než vyroste a dospěje. Mám svojí šestiletou Julii moc ráda, ale často s nostalgií vzpomínám na dobu, kdy se mi vešla do dlaně.

 

 

 

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky