Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Březí kočka a porod

 

29.3.2017

Koťata jsou jedny z nejkrásnějších mláďat, která znám. Ano, štěňata jsou také úžasná, ale jsou mnohem více závislá na mámě a trvá jim podstatně déle, než se osamostatní. Koťata, sotva se jim po dvou týdnech ukáže svět v celé své kráse, se ho vydají zkoumat a nic jim v tom nezabrání. Mámu potřebují, to ano, ale především jako zdroj mléka. A tak se v dnešním článku podíváme, co předchází narození těchto úžasných tvorečků.

Je březí nebo jen tloustne?

Před lety, když jsem ve veterinární praxi byla nováčkem, bylo březích koček mnohem více než dnes. Bylo méně kastrovaných koček a tak jsme různé poruchy zdravotního stavu nastávajících matek řešili častěji. Dnes je velká většina domácích koček kastrovaná. Jinou zkušenost by možná uvedli mí kolegové s venkovskými praxemi. Nicméně intaktních koček, které by měly přístup ven, mezi kočky venkovní, kde by mohly zabřeznout, je určitě méně. Už se tak nestává, aby majitel přinesl kočičku a položil ji na stůl se slovy „Tak jí manželka asi nějak dopřává, pěkně nám poslední dobou tloustne.“. A ona není tlustá, ale březí. A tak bychom si měli říci, jak vlastně poznáme, že naše kočka čeká koťata.

Jsou na cestě

Máme k dispozici několik indikátorů, které nás mohou na probíhající graviditu upozornit. Kolem 18 až 20 dne gravidity se objeví zarudnutí kolem bradavek a ty se mírně zvětší. Břišní krajina dostává typický zakulacený tvar, připomínající břicho oslíka. Pokud je ale kočka obézní, tento znak nemusí být nikterak výrazný. Kočka začne být přítulnější ke svým podřízeným (rozuměj člověčí příslušníky domácnosti). Také se už neobjeví další mrouskání, které by jinak v té době už bylo zřejmé.

Diagnostika gravidity

Kočka je gravidní 56 až 71 dní, s průměrnou délkou březosti 65 dní. Nejpoužívanější metodou diagnostiky gravidity je ultrasonografické vyšetření. Úspěch raného nálezu plodů závisí na typu USG přístroje a zkušenosti vyšetřujícího lékaře. Obvykle lze březost potvrdit či vyloučit kolem 21. dne. Je-li výsledek negativní a podezření na březost trvá, je třeba vyšetření za několik dní opakovat. Další, již méně využívanou metodou, je stanovení hormonu relaxinu v krvi. Tento hormon vylučuje velmi brzy březí děloha a test lze provést od 29.dne. Vyvíjející se plody je možné v děloze zjistit také pohmatem, přibližně od 25.dne. Spolehlivost této metody ovšem závisí na mnoha okolnostech – počtu a velikosti plodů, tloušťce matky, zkušenosti palpujícího, stahu břišního svalstva apod.

Čím krmit nastávající matku

První dvě třetiny gravidity je možné kočku krmit dosavadním krmivem. Nemusím asi zdůrazňovat, že stejně jako kdykoli jindy je důležité volit opravdu kvalitní krmivo. Je vhodné vyhýbat se suchému krmivu a kapsičkám prodávaném ve velkých supermarketech a řetězcích velkých drogerií. Často ani velká mediální reklamní kampaň se spokojenou kočkou vyprazdňující misku není zárukou kvality. Doporučuji poradit se s veterinárním lékařem, který díky svým vědomostem o složení a jednotlivých nutričních parametrech nabízených krmiv bude mít dostatečný přehled o vhodnosti krmiv pro březí kočičku. V posledním trimestru je vhodné přejít na krmivo pro březí a kojící kočku, případně lze podávat krmivo pro koťata. Je vhodné upřednostnit vlhké krmivo před suchým. Pokud chceme nastávající matce přilepšit a podpořit laktaci, můžeme jí přidat i náhražku kotěcího mléka.

Veterinární péče během gravidity

Již výše zmíněné ultrasonografické vyšetření plodů nám může říci o probíhající březosti mnoho důležitých informací. Kromě prostého potvrzení gravidity jím lze zjistit v určitých časových úsecích životnost vyvíjejících se koťat (nálezem srdečního rytmu), jejich počet a velikost. Tyto údaje jsou důležité zejména pro samotný porod. Víme-li, kolik koťat kočka čeká, budeme pak vědět, kdy je porod u konce. I když už to bude vypadat, že jsou všechna, my pak víme, že tomu tak není. Nebo bude v děloze jen jedno či dvě velká koťata a možné ukončení gravidity císařským řezem bude pak pravděpodobnější. Během gravidity je vhodné kočku nevakcinovat. Pokud je to možné, doporučuji pohlídat si vakcinační termíny před zabřeznutím. Stejně tak odčervení. Pokud ale zjistíte, že Vaše březí kočka má parazity, po poradě s veterinárním lékařem ji lze odčervit i nyní. Je ovšem důležité vědět, s jakým parazitárním druhem máme co do činění, a tak je vhodné v případě nejistoty provést parazitologické vyšetření trusu a odčervit pak cíleně. Existuje dlouhý seznam léků, které by kočka neměla dostat během gravidity. Nedávejte jí proto nic, o čem jste se neporadili s veterinářem.

Porod

Až pár dní před porodem začne kočka hledat místo, kde přivede koťata na svět. Můžeme jí v tom pomoci a nashromáždit ručníky, deky nebo pelíšek na nějaké klidné, oddělené místo. Kočky si sami vybírají často skříně s oblečením, šatny a podobná místa k radosti člověka, který má ke svým věcem hezký vztah. Nebuďte překvapení, pokud si Vaše kočka vybere k porodu jiné místo, než které jste jí s takovou péčí připravili. Neostýchejte se kočku po porodu s koťaty přenést do Vámi zvoleného místa, pokud ji z jakýchkoli důvodů nemůžete nechat tam, kde je. Nikterak to jí, ani koťatům neublíží.

Kočky zvládají porod v naprosté většině případů samy a velmi často rodí v noci. Ale je několik situací, kdy je vhodné vyhledat pomoc veterinárního lékaře.

  1. Došlo k odtoku zelené plodové vody a následně nevyšel žádný plod.
  2. Kočka má viditelné porodní bolesti a během 5 hodin neporodila první kotě.
  3. Kočka má během již probíhajícího porodu intenzivní kontrakce, ale ani po 15 až 20 minutách nevyšlo žádné další kotě.
  4. Vidíte část kotěte v porodních cestách, ale během minuty či maximálně dvou nedojde k jeho vypuzení. Můžete zkusit opatrně kotěti pomoci mírným tahem směrem dozadu a dolů.
  5. Je zcela běžné, že kočka má pauzu mezi dvěma koťaty. Pokud ale trvá déle než šest hodin, a vy víte, že porod ještě není u konce, je lépe tuto situaci zkonzultovat. Nemusí to ovšem znamenat problém, vždy je okolnosti třeba posuzovat individuálně.
  6. Snažíme se kontrolovat, zda vyšly všechny placenty. Jejich počet musí souhlasit s počtem koťat. Kočka někdy placenty pozře, pokud je jich více než tři nebo čtyři, může mít pak průjem.
  7. Poporodní výtok z rodidel je zcela normální. Konzultace s lékařem je ale nutná, pokud začne výtok výrazně zapáchat, nebo vytéká velké množství krve.
  8. Podle uvážení majitele a povahy kočičí matky je v některých případech vhodné nechat kočku po porodu zkontrolovat. Zejména, pokud si majitel není jistý, zda je vše v pořádku, nebo se mu cokoli na průběhu porodu nezdálo.

 

Tím dnešní stručný průvodce péče o březí a rodící kočku končí. Příště už bude téma věnováno péči o koťata.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky