Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

COVID-19 a domácí zvířata – koronaviry u společenských zvířat

Dnešní příspěvek ze světa zvířat a koronaviru mohu začít dobrou zprávou, a že jich je v současné situaci zapotřebí. Kočka z Belgie, na kterou virus SARS-CoV-2 přenesla její nemocná majitelka, se úspěšně zotavuje. V čase, kdy tento článek vzniká, není znám žádný nový případ pozitivního zvířete. Snad to tak zůstane. Vědci nicméně stále pokračují v experimentech zabývajících se možným přenosem nového typu koronaviru a kočka je jedním z testovaných zvířecích druhů.

Testování v Číně

Jakkoli můžeme z etického hlediska nesouhlasit s vědeckými experimenty na zvířatech, v době, kdy umírají statisíce lidí, je možné odůvodněnou vědeckou činnost v této oblasti pochopit. To, že se virus přenáší z člověka na člověka, je evidentní. Tři potvrzené případy přenosu z člověka na zvíře, jakkoli jsou v celkovém počtu případů infekce minimální, také máme. A jak se virus SARS-CoV-2 může přenést ze zvířete na zvíře? Vědecký tým z Harbin Veterinary Research Institute v provincii Chej-lung-ťiang to zkoumal u různých druhů zvířat – psů, koček, slepic, kachen a prasat. Prokazatelné výsledky přinesly pouze experimenty s kočkami. Skupině pěti koček byl koronavirus SARS-CoV-2 přenesen na nosní sliznici. Po šesti dnech byly dvě z těchto koček utraceny a virus byl u obou nalezen v horních cestách dýchacích. Zbývající tři kočky byly umístěny vedle koček zdravých, na jednu z nich se posléze virus přenesl. Všechny čtyři kočky produkovaly protilátky proti tomuto viru, ale žádná z nich neměla příznaky. Výsledkem bylo prohlášení, že kočky by měly být brány v úvahu při řešení nemoci COVID-19, ale určitě nejsou důležitým faktorem při šíření této nemoci, jak řekl epidemiolog Dirk Pfeiffer z hongkongské univerzity.

Koronaviry u zvířat

V posledních týdnech jsme se všichni z médií, která sledujeme mnohem častěji, než kdykoli dříve, dozvěděli o samotném koronaviru víc, než jsme kdy chtěli vědět. Jak tedy už možná víte, psi a kočky mají několik svých koronavirů, které způsobují zcela odlišné choroby a napadají různé orgány. Pojďme se na ně podívat blíže.

Prvním z nich je psí respirační koronavirus, který může být součástí skupiny patogenních mikroorganismů zodpovědných za nemoc nazvanou psincový kašel. Kromě koronaviru jsou mezi původci jiné typy virů a také bakterie Bordetella bronchiseptica. Nemoc se projevuje zánětem horních cest dýchacích a obvykle má mírný průběh. Dalším jsou střevní koronaviry, které jsou příčinou rozvoje akutních průjmů. Setkáváme s nimi u psů, fretek nebo koní. Poslední koronavirus v této skupině je původcem Infekční peritonitidy koček (FIP), která je postrachem chovatelů koček. Jedná se mutovaný střevní koronavirus. Toto onemocnění je na rozdíl od předchozích dvou velmi závažné, a má vesměs nepříznivou prognózu. Je zajímavé, že toto vážné onemocnění jistým způsobem také potvrzuje vyšší citlivost kočičího organismu ke koronavirům.

V posledních týdnech odborná veřejnost stále diskutuje o tom, zda je ve světle případů zvířat infikovaných virem SARS-CoV-2 vhodné testovat domácí zvířata na přítomnost viru. Má to smysl, nebo nemá? Více se dozvíte v dalším příspěvku.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky