Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

COVID-19 a domácí zvířata – koronaviry u společenských zvířat

Dnešní příspěvek ze světa zvířat a koronaviru mohu začít dobrou zprávou, a že jich je v současné situaci zapotřebí. Kočka z Belgie, na kterou virus SARS-CoV-2 přenesla její nemocná majitelka, se úspěšně zotavuje. V čase, kdy tento článek vzniká, není znám žádný nový případ pozitivního zvířete. Snad to tak zůstane. Vědci nicméně stále pokračují v experimentech zabývajících se možným přenosem nového typu koronaviru a kočka je jedním z testovaných zvířecích druhů.

Testování v Číně

Jakkoli můžeme z etického hlediska nesouhlasit s vědeckými experimenty na zvířatech, v době, kdy umírají statisíce lidí, je možné odůvodněnou vědeckou činnost v této oblasti pochopit. To, že se virus přenáší z člověka na člověka, je evidentní. Tři potvrzené případy přenosu z člověka na zvíře, jakkoli jsou v celkovém počtu případů infekce minimální, také máme. A jak se virus SARS-CoV-2 může přenést ze zvířete na zvíře? Vědecký tým z Harbin Veterinary Research Institute v provincii Chej-lung-ťiang to zkoumal u různých druhů zvířat – psů, koček, slepic, kachen a prasat. Prokazatelné výsledky přinesly pouze experimenty s kočkami. Skupině pěti koček byl koronavirus SARS-CoV-2 přenesen na nosní sliznici. Po šesti dnech byly dvě z těchto koček utraceny a virus byl u obou nalezen v horních cestách dýchacích. Zbývající tři kočky byly umístěny vedle koček zdravých, na jednu z nich se posléze virus přenesl. Všechny čtyři kočky produkovaly protilátky proti tomuto viru, ale žádná z nich neměla příznaky. Výsledkem bylo prohlášení, že kočky by měly být brány v úvahu při řešení nemoci COVID-19, ale určitě nejsou důležitým faktorem při šíření této nemoci, jak řekl epidemiolog Dirk Pfeiffer z hongkongské univerzity.

Koronaviry u zvířat

V posledních týdnech jsme se všichni z médií, která sledujeme mnohem častěji, než kdykoli dříve, dozvěděli o samotném koronaviru víc, než jsme kdy chtěli vědět. Jak tedy už možná víte, psi a kočky mají několik svých koronavirů, které způsobují zcela odlišné choroby a napadají různé orgány. Pojďme se na ně podívat blíže.

Prvním z nich je psí respirační koronavirus, který může být součástí skupiny patogenních mikroorganismů zodpovědných za nemoc nazvanou psincový kašel. Kromě koronaviru jsou mezi původci jiné typy virů a také bakterie Bordetella bronchiseptica. Nemoc se projevuje zánětem horních cest dýchacích a obvykle má mírný průběh. Dalším jsou střevní koronaviry, které jsou příčinou rozvoje akutních průjmů. Setkáváme s nimi u psů, fretek nebo koní. Poslední koronavirus v této skupině je původcem Infekční peritonitidy koček (FIP), která je postrachem chovatelů koček. Jedná se mutovaný střevní koronavirus. Toto onemocnění je na rozdíl od předchozích dvou velmi závažné, a má vesměs nepříznivou prognózu. Je zajímavé, že toto vážné onemocnění jistým způsobem také potvrzuje vyšší citlivost kočičího organismu ke koronavirům.

V posledních týdnech odborná veřejnost stále diskutuje o tom, zda je ve světle případů zvířat infikovaných virem SARS-CoV-2 vhodné testovat domácí zvířata na přítomnost viru. Má to smysl, nebo nemá? Více se dozvíte v dalším příspěvku.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky

Upozornění

Prosíme všechny naše i nově příchozí klienty, aby se před návštěvou ordinace telefonicky objednali na tel. čísle : Praha – 606516523, Roztoky – 739443837. Zároveň Vás prosíme, abyste na smluvený termín chodili s předstihem. Dostavíte-li se pozdě, nemůžeme z provozních důvodů vždy dodržet smluvený čas návštěvy. V takovém případě prosím vyčkejte, budeme se Vám věnovat, jakmile to bude možné nebo Vás můžeme přeobjednat na jiný termín. Nemůžete-li se dostavit na smluvený termín, dejte nám prosím co nejdříve vědět, abychom se případně mohli věnovat jiným pacientům. Při příchodu do čekárny v pražské pobočce, se prosím zadejte do vyvolávacího systému a vyčkejte příchodu našich sestřiček. Nově příchozí majitelé se zvířátky dostanou k vyplnění vstupní dotazník. S sebou prosím vždy přineste očkovací průkaz zvířete nebo evropský pas a pokud již bylo zvíře s něčím léčeno na jiném pracovišti, přineste s sebou lékařskou zprávu, výsledky a ostatní dokumentaci.
 
Je nám líto, ale v současné době bohužel nejsme schopni pro Vás zajistit objednací termín prostřednictvím emailu. Prosím kontaktujte nás na výše uvedených telefonních číslech. Je to nejrychlejší cesta k nalezení data a času vyhovující oběma stranám pro konkrétní návštěvu. Na emaily se pokoušíme odpovídat co nejdříve, pokud je však personál ordinace zaneprázdněn ošetřováním pacientů či operacemi, odpovídá na emailové zprávy se zpožděním.
 
Děkujeme za pochopení.