Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

A zase ten Silvestr!

Já vím, že se toto téma touto dobou každým rokem opakuje. Ale stresů nám i našim zvířecím kamarádům spíše přibývá a portfolio výrobků slibujících úlevu se adekvátně k tomu též rozšiřuje. A tak si pojďme znovu projít možnosti, kterými můžeme konec roku zpříjemnit našim psím společníkům. My už si vypomůžeme posezením s dobrými přáteli a sklenkou dobrého vína.

Kam se ukrýt?

Ideální je popadnout psa i rodinu a odjet na silvestrovské oslavy někam do přírody. Řeknete si, rada nad zlato, že? Máte pravdu, kdyby to tak šlo! V každém případě, pokud náhodou můžete odjet někam, kam hluk rachejtlí a ohňostrojů nedosáhne, bod pro Vás a dál už číst nemusíte. Pro všechny ostatní čtenáře, kterým nezbývá, než zůstat, jsou určeny další řádky.

V každém případě je vhodné najít i v exponované oblasti místo v bytě, či domě, které bude veselostmi oslav zasaženo co nejméně. Ochota psa zůstat ve Vámi určené místnosti, jakkoli to myslíte dobře, se bude značně lišit. Některý pes se ochotně nechá zavřít třeba do ložnice, kde setrvá mnoho hodin pod postelí se zataženými závěsy a bude se cítit celkem dobře. Jiný i přesto, že se bude příšerně bát, Vás nebude chtít opustit a až se budete na balkóně kochat pohledem na ohňostroje, bude se krčit za Vámi, věrně Vás sledujíc za každých okolností. Můžete se samozřejmě v té ložnici zavřít s ním a strávit noc čtením nebo sledováním stále se horšící nabídky novoročního televizního vysílání.

Přírodní léčba

Nabídka přírodních preparátů, určených ke zmírnění stresu našich psích miláčků, se rok od roku zvětšuje. Najdeme mezi nimi také různé aplikační formy. Začněme difuzérem, vylučujícím syntetické feromony pro lepší náladu. Tuto nádobu s elektrickým strojkem zasuneme do zásuvky asi týden před očekávaným zdrojem stresu, tedy před silvestrovskou nocí. Další možností je obojek nebo spot on osahující extrakt kozlíku lékařského s uklidňujícím efektem. Dále můžeme využít celou řadu tabletových preparátů, obsahujících většinou směs přírodních látek a vitamínu B. Pro vybíravější psy jsou tyto směsi dostupné i ve formě pamlsků. Ti z Vás, kteří rádi využívají účinky přírodní léčby, budou znát Bachovy kapky. Tyto přírodní extrakty jsou namíchané do různých kombinací podle účelu, k němuž je potřebujeme použít. Nejznámější jsou tzv. krizovky, které jsou z celého dostupného spektra nejpoužívanější. Účinkují na člověka i psa. Začínáme je podávat minimálně jeden den předem, každé 3 až 4 hodiny. Kapeme 4 kapky přímo na sliznici dutiny ústní. Na Silvestra pak kapeme tuto dávku každou hodinu.

Nadějná novinka na trhu

Naši pravidelní čtenáři si jistě pamatují mé zaujetí přírodním kloubním pamlskem obsahujícím konopný extrakt kanabidiol. Tato přírodní látka má na zdraví člověka i zvířat mnoho pozitivních účinků a jedním z nich je také zmírnění hladiny stresu při nepříjemných životních situacích. Patří sem například poruchy spánku, cestování, separační úzkost, změna majitele nebo pobyt v hotelu. Kromě toho je tu také každoroční stres způsobený právě novoročními oslavami a hlukem, který je provází. Měla jsem možnost u našich pacientů vyzkoušet pamlsek Relax+, obsahující kromě CBD také výtažky meduňky, heřmánku a rozchodníku. Účinky byly vynikající, a proto mohu vyzkoušení tohoto přírodního pamlsku jednoznačně doporučit.

Když pes potřebuje sedativa

V některých případech může být úroveň stresu u senzitivních jedinců natolik vysoká, že žádný z přírodních preparátů nebude dostatečně účinný. Můžeme pak přikročit k podání veterinárních sedativních léčiv. V současné době máme k dispozici dvě účinné látky ve formě gelu, který může majitel podat sám doma. Tyto preparáty by ale měly být podány pouze na doporučení veterinárního lékaře po vyšetření zvířete, neboť některé poruchy zdravotního stavu by mohly být kontraindikací pro jejich použití. Je velmi důležité řídit se přesně pokyny veterinárního lékaře a nepřekračovat dávkování. Osobně doporučuji gel vyzvednout dříve a jeho účinek vyzkoušet předem. Při použití sedativ obecně může docházet k tzv. paradoxním reakcím, tedy jejich účinek je opačný, než jsme předpokládali. Není to časté, ale stát se to může. Dojde-li ke komplikacím až na Silvestra, může se stát, že budete místo oslav s přáteli hledat otevřenou veterinární kliniku.

Přeji Vám i Vašim zvířecím miláčkům klidné prožitích vánočních svátků, Silvestra bez stresu a úspěšný začátek nového roku.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky