Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

COVID-19 a domácí zvířata

Veterinární péče je jeden z oborů, které musí být zajištěny i v době vyhlášeného nouzového stavu během pandemie nového typu koronaviru. Veterinární lékař totiž hraje důležitou roli v oblasti zoonóz – tedy chorob přenosných ze zvířat na člověka. Zdrojem patogenů ovšem může být pro své zvíře i jeho majitel. Proto se chovatelé, kteří v těchto dnech veterinární ordinaci navštěvují, ptají téměř vždy na jednu otázku – je tento virus přenosný na moje zvíře?

Proč je tato otázka tak častá?

Otázky týkající se možné infekce psů vycházejí z případu slabě pozitivního nálezu u psa v Hongkongu. Genetická informace viru se sice našla ve výtěrech sliznic nosu a dutiny ústní, není ale jasné, zda se jednalo o intaktní virus schopný infekce, nebo jen fragmenty této genetické informace. V každém případě zvíře nevykazuje klinické příznaky nemoci a zůstává v karanténě. Žádný jiný případ se dosud nevyskytnul. V současné době se tedy předpokládá, že člověk zvířeti zdrojem tohoto viru být nemůže. Nicméně protože mnoho jiných infekcí může být přeneseno ze člověka na zvíře a obráceně, stále platí doporučení dodržovat zásady správné hygieny, tedy zejména pečlivé mytí rukou před a po úzkém kontaktu se zvířetem.

Co dělat, jsem-li pozitivní?

Pokud byla u majitele prokázána přítomnost viru SARS – CoV – 2, bude izolován v domácí karanténě. Pravidla soužití infikovaného člověka s ostatními členy domácnosti jsou všeobecně známá. Co se týká péče o zvíře v takto postižené domácnosti, je třeba dodržovat určitá pravidla. Stejná opatrnost, která by měla být samozřejmostí při kontaktu s lidmi obývajícími tentýž prostor, se doporučuje i v interakci se zvířaty. Péči o ně by měl převzít jiný člen domácnosti. Pokud se jedná o asistenčního psa nebo se o své zvíře musíte postarat sami, noste roušku, nemazlete se s ním a neobjímejte ho. Nedávejte mu zbytky svého jídla, před a po kontaktu se zvířetem si umyjte a ideálně desinfikujte ruce. Nesdílejte s ním stejné nádobí. Ujistěte se, že máte dostatek krmiva a případně léků nejméně na dva týdny.

Můj pes onemocněl, co když je infikován novým koronavirem?

Pokud Vaše zvíře onemocní po té, kdy bylo v kontaktu s člověkem, u něhož byla nákaza SARS – CoV – 2 prokázána, obraťte se na místní hygienickou stanici nebo krajskou veterinární správu, kde by Vám měli poradit, jak dále postupovat. Bude-li Vám doporučena návštěva veterinárního lékaře, informujte předem telefonicky personál veterinárního pracoviště o Vašem příjezdu a o tom, že zvíře bylo v kontaktu s infikovaným člověkem. Umožníte tak lékařům a sestrám se na vaši návštěvu připravit. V každém případě je ale důležité zachovat klid, neboť s největší pravděpodobností bude u Vašeho psa nebo kočky diagnostikováno jiné onemocnění než infekce novým typem koronaviru.

Při čtení jakýchkoli informací o současné pandemii COVID-19  je třeba si vždy uvědomit, že vychází ze současných znalostí, které o tomto viru a jeho chování máme. Vše, co víme, se může během chvíle změnit. Vědci, zabývající se problematikou virů, v současné době intenzivně virus  SARS – CoV – 2 zkoumají, a lze předpokládat, že se o něm v blízké budoucnosti dozvíme mnoho nového.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky

Upozornění

Prosíme všechny naše i nově příchozí klienty, aby se před návštěvou ordinace telefonicky objednali na tel. čísle : Praha – 606516523, Roztoky – 739443837. Zároveň Vás prosíme, abyste na smluvený termín chodili s předstihem. Dostavíte-li se pozdě, nemůžeme z provozních důvodů vždy dodržet smluvený čas návštěvy. V takovém případě prosím vyčkejte, budeme se Vám věnovat, jakmile to bude možné nebo Vás můžeme přeobjednat na jiný termín. Nemůžete-li se dostavit na smluvený termín, dejte nám prosím co nejdříve vědět, abychom se případně mohli věnovat jiným pacientům. Při příchodu do čekárny v pražské pobočce, se prosím zadejte do vyvolávacího systému a vyčkejte příchodu našich sestřiček. Nově příchozí majitelé se zvířátky dostanou k vyplnění vstupní dotazník. S sebou prosím vždy přineste očkovací průkaz zvířete nebo evropský pas a pokud již bylo zvíře s něčím léčeno na jiném pracovišti, přineste s sebou lékařskou zprávu, výsledky a ostatní dokumentaci.
 
Je nám líto, ale v současné době bohužel nejsme schopni pro Vás zajistit objednací termín prostřednictvím emailu. Prosím kontaktujte nás na výše uvedených telefonních číslech. Je to nejrychlejší cesta k nalezení data a času vyhovující oběma stranám pro konkrétní návštěvu. Na emaily se pokoušíme odpovídat co nejdříve, pokud je však personál ordinace zaneprázdněn ošetřováním pacientů či operacemi, odpovídá na emailové zprávy se zpožděním.
 
Děkujeme za pochopení.