Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

COVID-19 a domácí zvířata – aktualizace

V sobotu ráno se v mediích objevila zpráva, že virus SARS – CoV – 2 byl nalezen u kočky v Belgii. Obávám se, že by toto strohé konstatování mohlo mít za následek paniku a nové obavy z možného přenosu především ze zvířete na člověka. Možnost, že by domácí zvířata mohla být zdrojem infekce pro člověka, je zatím i ve světle aktuálního dění stále vědeckými autoritami popírána.

Co zatím o infikovaných zvířatech víme?

V tuto chvíli byly na celém světě oficiálně potvrzeny tři případy nálezu nového typu koronaviru u zvířat. První dva byli psi z Hongkongu. V minulém příspěvku jsem psala o sedmnáctiletém pejskovi, který uhynul dva dny po návratu z karantény. Druhý případ byl německý ovčák z oblasti Pok Fu Lam v Hongkongu, který byl pozitivně otestován, ale neměl žádné klinické příznaky. Třetí je nyní kočka v Belgii.

Aktuální případ

Z toho, co zatím víme, vyplývá, že kočku nakazila její majitelka, která měla asi týden příznaky nemoci COVID-19. Obě žijí ve valonském městě Liege. Média uvádějí, že majitelka má se svojí kočičkou velmi blízký vztah. U kočky se objevily dýchací potíže, průjem a zvracení. Virus nebyl objeven ve stěru dýchacích cest, jak je to obvyklé, ale ve stolici. Je otázka, proč byl testován tento vzorek. Bylo to proto, že odběr hluboko z dýchacích cest nebyl u kočky možný? Nebo proveden byl a výsledek byl neprůkazný nebo negativní? Těžko říci. V každém případě nevíme nic o předchozím zdravotním stavu infikované kočky. Možná měla, jak to nyní bývá u lidí s vážnějším průběhem nemoci, další choroby. Pokud tomu tak je, možná je virus SARS – CoV – 2 u této kočky jen komplikací a přidruženým problémem jiných zdravotních obtíží. Nakonec evropské i belgické státní zdravotní autority deklarují, že toto je ojedinělý případ a nelze na jeho základě předpokládat výrazný nárůst dalších podobných případů.

A jaké z toho plyne ponaučení?

Uvědomíme-li si skutečnost, že při počtu asi půl miliónu pozitivně testovaných lidí na celém světě máme tři případy pozitivně testovaných zvířat, nelze než s tím souhlasit. Nákaza majitele od jeho zvířecího miláčka zatím prokázána nebyla. Přesto platí to, co bylo řečeno v úvodním článku. Máte-li příznaky respiračního onemocnění, snažte se vyhýbat blízkému kontaktu se svým zvířetem, jakkoli to může být těžké pro obě strany. Nošení roušky, neustálé mytí rukou mýdlem, ideálně s občasnou dezinfekcí je dnes naprostou samozřejmostí. Na závěr bych se ráda vyhnula dnes nadmíru používané větě o tom, jak to všichni, potáhneme-li za jeden provaz, bezvadně zvládneme. Takže raději takto: Řiďme se zdravým rozumem a ono to půjde.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky

Upozornění

Prosíme všechny naše i nově příchozí klienty, aby se před návštěvou ordinace telefonicky objednali na tel. čísle : Praha – 606516523, Roztoky – 739443837. Zároveň Vás prosíme, abyste na smluvený termín chodili s předstihem. Dostavíte-li se pozdě, nemůžeme z provozních důvodů vždy dodržet smluvený čas návštěvy. V takovém případě prosím vyčkejte, budeme se Vám věnovat, jakmile to bude možné nebo Vás můžeme přeobjednat na jiný termín. Nemůžete-li se dostavit na smluvený termín, dejte nám prosím co nejdříve vědět, abychom se případně mohli věnovat jiným pacientům. Při příchodu do čekárny v pražské pobočce, se prosím zadejte do vyvolávacího systému a vyčkejte příchodu našich sestřiček. Nově příchozí majitelé se zvířátky dostanou k vyplnění vstupní dotazník. S sebou prosím vždy přineste očkovací průkaz zvířete nebo evropský pas a pokud již bylo zvíře s něčím léčeno na jiném pracovišti, přineste s sebou lékařskou zprávu, výsledky a ostatní dokumentaci.
 
Je nám líto, ale v současné době bohužel nejsme schopni pro Vás zajistit objednací termín prostřednictvím emailu. Prosím kontaktujte nás na výše uvedených telefonních číslech. Je to nejrychlejší cesta k nalezení data a času vyhovující oběma stranám pro konkrétní návštěvu. Na emaily se pokoušíme odpovídat co nejdříve, pokud je však personál ordinace zaneprázdněn ošetřováním pacientů či operacemi, odpovídá na emailové zprávy se zpožděním.
 
Děkujeme za pochopení.