Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Na dovolenou se psem

 

7.5.2018

O cestování se psem toho již bylo a bude napsáno mnoho. Blíží se ale pro cestování dva nejoblíbenější měsíce v roce. Myslím, že tedy neuškodí si zopakovat, co vše bude potřebovat zařídit ten z Vás, kdo bude chtít svého pejska vzít na dovolenou s sebou. Stejně jako v ostatních oblastech života i zde stále narůstá množství požadavků na různé administrativní úkony související s cestováním zvířat přes hranice. A tak se po roce znovu ponořme do této problematiky.

Označení zvířete

První podmínkou pro vycestování zvířete do zahraničí je jeho identifikace. V současné době je jediným schváleným způsobem označení zvířete aplikace mikročipu, na jejímž základě je pak zvířeti vydán schváleným veterinárním lékařem tzv. Europas. Do tohoto cestovního pasu jsou pak potvrzovány všechny vakcinace. Pro účely vycestování již nelze použít obyčejný očkovací průkaz, a to ani když jsou v něm potvrzeny požadované vakcinace. Psa musí být kdykoli možné podle čísla čipu identifikovat. Majitel či chovatel by se proto měl již při aplikaci mikročipu vždy ujistit, že použitý mikročip splňuje ISO normy ISO 11784 a ISO 11785. Pouze takový mikročip bude totiž kontrolující osoba schopna vždy přečíst. Nesplňuje-li některou z těchto ISO norem, pak musí mít majitel s sebou odpovídající čtecí zařízení. S nevyhovujícími mikročipy se lze setkat se zvířaty dovezenými ze zahraničí nebo ho občas nacházíme u psů z útulků. Velmi důležité je dbát na to, aby byl pes označen mikročipem před vydáním Europasu a očkováním proti vzteklině. Není-li tato podmínka splněna, například při vydávání pasu již očkovanému zvířeti, je nezbytné provést očkování proti vzteklině znovu, i když doba účinku aplikované vakcíny ještě neuplynula. Již není možné provést opis dříve provedené vakcinace.

Očkování

Jedinou podmínkou vstupu je pro většinu zemí očkování proti vzteklině. To musí být provedeno u všech psů starších 12 týdnů. Aby bylo očkování pro účely cestování platné, musí od první vakcinace uplynout alespoň 21 dní. Tato doba slouží k vytvoření dostatečné hladiny protilátek. Proto je v nových cestovních pasech v kolonce pro data týkající se očkování proti vzteklině uveden kromě data aplikace a termínu konce účinnosti vakcíny i tento údaj, tedy od kdy je tato vakcinace platná. To je důležité zejména pro toho majitele, který zařizuje vycestování na poslední chvíli a má pevně stanovené datum odjezdu. Musí myslet na to, že je třeba psa včas naočkovat. Jedná-li se o přeočkování, pak musí být provedeno v průběhu platnosti předchozí vakcinace. Jinak řečeno, před datem uvedeným v pase jako konec platnosti této vakcinace. Opozdí-li se majitel s očkováním proti vzteklině byť i o jediný den, je očkování považováno za první, nebo-li základní očkování, a je nutné s vycestováním čekat dalších 21 dní.

Cestování se štěňaty

Úřad jiného členského státu EU může povolit přicestování štěněte mladšího 12 týdnů i bez očkování proti vzteklině. Musí však mít platný pas a nesmí přijít do styku s volně žijícími zvířaty. Nebo musí být přivezeno spolu s matkou, která podmínky pro dovoz splňuje. V odkaze: https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/young-animals_en lze nalézt podrobnější informace k dovozu mláďat do států EU.

Cestujeme po Evropě

Odstavec se týká cestování po členských státech Evropské unie. Zatím platí i pro Velkou Británii. Shrnu-li vše, co bylo uvedeno v předchozích řádcích, pes musí být správně označen, s vydaným cestovním pasem a ve správnou dobu naočkován proti vzteklině. Tyto podmínky platí vždy bez výjimky a ve většině zemí jsou také postačující. Do Velké Británie, Irska, Malty a Finska musí být psi kromě toho také odčerveni. Cílem odčervení jsou tasemnice a musí být použita účinná látka praziquantel. Odčervení musí být provedeno a potvrzeno veterinárním lékařem v době 120 – 24 hodin před vstupem na území těchto států. Dodržení lhůty a razítko veterinárního lékaře je naprosto nezbytné. Znám konkrétní případ, kdy byl majitelce psa odepřen vstup na území Velké Británie při nedodržení požadované lhůty pro odčervení.

Obchodní přesun zvířat

Pokud je pes převážen za hranice za účelem prodeje, musí mít veterinární osvědčení k vývozu zvířete. Dále také potvrzení veterinárního lékaře o provedeném klinickém vyšetření. To nesmí být starší než 48 hodin a lékař musí potvrdit, že pes je schopen přepravy do místa určení. Toto musí být splněno i tehdy, cestuje-li majitel s více než pěti zvířaty, která nejsou přihlášena na hromadnou akci. Nebo tehdy, cestuje-li zvíře samo – tedy není provázeno majitelem. To se týká například prodeje zvířat do vzdálenějších destinací.

Země se zvláštními požadavky

Do této kategorie spadají všechny státy mimo EU. Základem pro cestování do těchto zemí je pas a očkování proti vzteklině. Dále na rozdíl od cest po EU bývá nutné potvrzení dokladů pro vývoz zvířete úředním veterinárním lékařem. Ten ho vydá na základě provedeného klinického vyšetření cestujícího psa. To by mělo být provedeno ideálně maximálně tři dny před cestou a potvrzeno do pasu zvířete. Dále si téměř každá země vyhrazuje právo na své vlastní podmínky dovozu zvířat. Majitelé volající na veterinární pracoviště mají často dojem, že veterinární lékař má přehled o tom, co která země požaduje. Tak to ale není. Specifické podmínky každého státu znemožňují mít přehled o každé zemi. Je proto nutné, aby si majitel sám zjistil, co bude pro cestu do toho kterého státu pro své zvíře potřebovat. To, že to nemůže vědět český veterinární lékař, je pochopitelné. Bohužel se ale často nelze spolehnout ani na místní zastupitelské úřady. Už jsem se setkala s tím, že ambasáda podala mylné informace, které stály majitele zvířete mnoho starostí a peněz navíc. Proto doporučuji vždy si alespoň půl roku před cestou nalézt všechny informace na webu státního úřadu příslušné země. V některých případech jsou požadavky na různá vyšetření poměrně rozsáhlé a je třeba počítat s dostatkem času. Alespoň nápovědu lze nalézt v tomto odkazu Státní veterinární správy : https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/ii-cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu-z-ceske-republiky-do-tretich-zemi/ .

Doufám, že jsem Vás čtenáře, nezahltila příliš velkou porcí nezáživných informací. Mám dojem, že tentokrát trochu ano. Ale ten, kdo bude v příštích týdnech se svým psem cestovat za hranice, to možná ocení. Přeji Vám krásnou dovolenou bez řehtajícího úředního šimla.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky