Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Letní psí nástrahy aneb na co si dát pozor…

 

26.7.2017

Druhá polovina léta je před námi a čeká nás pravděpodobně horký a suchý srpen. Naši psí miláčci si ho budou užívat stejně radostně, jako uplynulou část léta. Ale jak většina majitelů ví, vysoké letní teploty mohou být pro zvíře i člověka příčinou mnohých zdravotních problémů. Pojďme si ty nejdůležitější připomenout.

Úpal a úžeh

Úžeh je celkové přehřátí organismu. K úpalu dochází při delším pobytu na přímém slunci. V obou případech se může jednat o život ohrožující stav. S úžehem se nejčastěji setkáváme u psů, jejichž majitelé je nechali zavřené v letním dni v autě. Je neuvěřitelné, že k tomu stále dochází. Bývá to „jenom“ krátká zastávka na cestě na dovolenou, nebo si majitel „jenom“ zaskočí na rychlý nákup. Pes se nepotí a tak psí organismus má v oblasti termoregulace jen omezené možnosti. Během několika málo hodin může dojít k přehřátí, šoku a smrti psa v autě, kde teplota na slunci může vystoupit i nad 50 stupňů Celsia. Nezabrání tomu ani na prst otevřené okénko, které majitelé nechávají ve snaze umožnit výměnu vzduchu.

Ale ani druhý extrém – psí hlava vystrčená za jízdy z okénka – není ideální. Takovému psu sice horko není, ale může se u něj projevit zánět spojivek nebo zvukovodu.

Nejvhodnější podmínky pro psa vytvoříme vhodně nastavenou klimatizací – max. o 5 stupňů méně, než je venku. Při dlouhé cestě pak časté zastávky a přenosná láhev s miskou na vodu.

Dojde-li přece jen k přehřátí, pak se snažíme psa opatrně a postupně ochladit. Nepoléváme ho ledovou vodou, ale vhodnější je hadr namočený do studené vody, kterým ho opakovaně otíráme od hlavy k ocasu. Vlhkými ručníky můžeme také pokrýt krk, hrudník a záda. Je možné i použít ventilátor namířený na psa.

Při přehřátí zpočátku pozorujeme zrychlené dýchání s otevřenou tlamou, což je známý signál, že se psí organismus potřebuje ochladit. Pokud se teplota stále zvyšuje, posléze odezní. To může bohužel vypadat, jako že se obnovil teplotní komfort, ale není tomu tak. Jenom již došlo k vyřazení termoregulačního centra v mozku. Dále se pak objeví apatie, malátnost, nechutenství a zvracení. V těle dochází k otoku důležitých orgánů a především mozku. Důsledkem je poloha na boku a také křeče. Pokud má majitel podezření na přehřátí, je třeba okamžitě začít ochlazovat a ihned vyhledat veterinární pracoviště.

Nejlepší je samozřejmě prevence. V létě chodíme na procházky zejména ráno a večer. Ve městě se snažíme vybírat chodník ve stínu. Během horkého dne jen vyvenčit a domů.

Hmyz je všude!

Známe to všichni – pěkný letní den, pes běhá po zahradě, užíváme si klidu a najednou vyjeknutí a zavytí a náš miláček si snaží packou otírat nos nebo se k nám přibelhá s velmi nešťastným výrazem a prosbou o pomoc. Žihadlo, už zase. Pokud ho najdeme, pokusíme se ho opatrně odstranit. Nemačkáme ho mezi prsty, ale snažíme se ho například platební kartou (k čemu všemu se hodí, že?) vysunout z kůže směrem ven. Místo ochladíme třeba sáčkem zeleniny z mrazáku, můžeme ho také potřít octem nebo směsí jedlé sody s vodou. Pokud je žihadlo v tlamě nebo na krku, doporučuji návštěvu veterinárního lékaře. K ní by mělo dojít v každém případě, jedná-li se o štěně.

 

Pes miluje vodu, ale….

K ochlazení ve dnech, kdy se překonávají teplotní rekordy, poslouží nejlépe koupel. Aby to bylo vždy jen příjemné zpestření horkého dne, je třeba dodržovat některá pravidla.

Pokud je to možné, dejte přednost tekoucí vodě před stojatou. V rybnících nebo jezírkách mohou být přemnožené řasy a sinice. Tou nejmenší komplikací je pak páchnoucí kožich psího miláčka, horší variantou mohou být kožní problémy. Dojde-li k takové koupeli, doporučuji psa po návratu domů vykoupat v šamponu obsahujícím desinfekci chlorhexidin.

Je-li voda příliš studená, může být důsledkem delšího pobytu v ní zánět močových nebo dýchacích cest. Vidíte-li, že se Váš pes po návratu z vody třese, nenechte ho pak ležet ve stínu, ale umožněte mu zahřát se pohybem a uschnout během procházky. Některá plemena jsou náchylná ke vzniku tzv. hot spotů. Jedná se o místa na těle, často v oblasti s hustou srstí za ušima, která  vysychají pomaleji, než zbytek osrstění. Vlhkost na kůži je pak predispozičním faktorem ke vzniku hlubokého zánětu kůže. U kokršpanělů, zlatých retrívrů a ostatních plemen s dlouhou nebo hustou srstí proto doporučuji vždy po koupeli zkontrolovat, zda je hlava již opravdu suchá. U plemen s převislými ušními boltci je důležité také vždy vysušit zvukovody např. smotkem vaty. Pokud se jednalo o koupel ve stojaté, ne příliš čisté vodě, doporučuji i proplach ušním čistícím roztokem, který působí desinfekčně na případné patogeny z vody.

Máme-li na zahradě bazén, měli bychom být, co se týká psa, velmi obezřetní. Pes by neměl mít vodu s chlorovou desinfekcí jako zdroj pitné vody. Pokud už se v bazénu koupe, je nutné ho vždy omýt čistou vodou bez chloru. A nakonec v závislosti na konstrukci bazénu mu může hrozit i utonutí, proto stejně jako hlídáte u bazénu malé dítě, dávejte pozor i na psa.

Věřím, že Vás dnešní článek příliš nevyděsil a nenecháte od teď svého psa zavřeného v obýváku. Užijte si krásný zbytek léta společně v přírodě.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky