Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Kočka v létě

 

20.8.2017

Začínám-li psát článek, většinou hledám inspiraci u naší kočky Julie. Dívám se na ní a říkám si, co by tak k danému tématu řekla ona. Právě téma kočka v létě není tak úplně jenom zdravotní, je to spíše o welfare problematice, tedy o vytvoření co nejpříjemnějších podmínek k životu v určitém prostředí. Dnešní den je sice stále součástí jara, ale venku je horko jako v létě. Julie sedí na balkóně a dívá se na hřiště pod ním. Je tam spousta stromů a keřů a já už tuším, na co myslí. Těší se na léto a svůj pobyt na naší chatě v lese. Sdílím její pocity stoprocentně. Skláním hlavu ke klávesnici a dávám se do psaní.

Cestujeme s kočkou

S kočkou málokdo vyráží na dovolenou do hotelu. Všichni si umíme představit humorné situace, k nimž by téměř jistě došlo. Pravděpodobnost, že bychom tutéž kočku dovezli i zpět, je malá. Proto se následující řádky vztahují spíše na přepravu kočky do letního sídla či na jiné kratší vzdálenosti. Znám jen velmi málo koček, které si cestování užívají. Mnohem běžnější je přístup „cestování a přepravku nesnáším“, ať už to je námi. Příprava kočky na cestu je velmi důležitá. U koček, které spolucestující v autě vždy oblaží vším, co jejich trávící trakt obsahuje, je velmi důležitá hladovka. Osobně doporučuji dllouhou jako před operací. Tedy cca 12 až 24 hodin podle toho, jak špatně kočka cestu snáší. Naše Julie když už v autě být musí, nejméně protestuje, mám-li přepravku na klíně, samozřejmě jako spolujezdec. Taková kočka bude jistě nejnešťastnější zavřená v kufru. Proto mějte pro jistotu po ruce hadr a PVC sáček, ale nechte si kočku u sebe. Opatrně s klimatizací, nastavenou na 15 stupňů, jejíž výdech míří přímo na přepravku. Lepší je nastavit maximálně pětistupňový rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř auta a chránit kočku před přímým proudem studeného vzduchu.

Kočka na vsi

Dorazíme-li konečně na místo určení, dále postupujeme podle povahy naší cestovatelky. Některé kočky vystoupí z přepravky, rozhlédnou se a důstojným krokem odkráčí do lesa, aby se z něj za chvíli vynořily s něčím ještě trochu živým v tlamičce. Julie je jiný případ. Přesto, že naši chatu důvěrně zná, vystřelí z přepravky pod nejbližší lavici a odmítá několik hodin vylézt. Pokud s Vámi Vaše kočka po přestálé cestě také nemluví, je nejlepší ji nechat být, než se vzpamatuje sama. Je-li toto její premiéra v místě určení, doporučuji nechat ji zavřenou alespoň 2 dny uvnitř, než se seznámí s domem a bude vědět, kde je doma a kam se má vrátit. I přes to, že je kočka většinou schopná nalézt při svých toulkách v přírodě zdroj vody, je nutné ji přísun stále čerstvé zajistit, stejně jako doma, ve městě. Stojatá venkovní voda může být zdrojem patogenů či toxinů a její pozření příčinou trávicích obtíží. Důležitá informace se týká délky drápů. Chystáte-li se s městskou kočkou na venkov, nechte ji před odjezdem dorůst drápky, i když je jinak pravidelně zkracujete. Kočka s ostříhanými drápy se může snadno stát obětí útoku psa potulujícího se po vsi, nebo sousedova psa, před nímž nedokáže vylézt na strom.

Nezapomínejme na parazity

Kočka žijící v bytě, která se náhle ocitne uprostřed divoké přírody, se určitě dříve nebo později stane útočištěm mnohých parazitů. Vnitřní parazity získá ze svých úlovků, vnější z prostředí. Proto doporučuji před odjezdem kočku odčervit, nejlépe preparátem ve formě spot on, který účinkuje celý měsíc. Další dávka je pak podávána podle délky pobytu venku. Vracíte-li se v září zpět do civilizace, je vhodné další dávku podat po návratu. Zůstáváte-li déle, doporučuji odčervovat každé dva měsíce. Důvodem je nejen zdraví Vaší kočky, ale i Vaše, jsou to vesměs zoonózy. Vnější antiparazitika podáváme po celou dobu pobytu tak, aby kočka byla krytá. Je-li volbou obojek, doporučuji takový, který zaštítí celé léto. Pokud aplikujete spot on, pak je nutné ho opravdu v měsíčních intervalech použít. Důležité se vždy se ubezpečit, že je účinný na oba hlavní druhy parazitů, blechy i klíšťata.

Různá žihadla….

Další kapitolou jsou dárečky od všude kolem vyskytujícího se hmyzu. Kočky mají ve zvyku lovit vše, co, co se kolem nich mihne. Do první osobní zkušenosti loví, zvláště nezkušená koťata, i vosy a včely. Ne vždy jsou ale ochotné nechat se po té ošetřit. Pokuste se vyděšenou kočku fixovat a bolestivé místo prohlédnout. Žihadlo opatrně odstraníme a máme-li šanci i na víc, ochladíme třeba sáčkem zeleniny z mrazáku. V dalších hodinách kočičku pozorujeme, začne-li místo otékat, nebo se nám zdá apatická, je nutná lékařská prohlídka. K té by mělo dojít určitě tehdy, nachází-li se žihadlo v dutině ústní nebo na krku.

Když zůstane doma

Kočky, jejichž majitelé se na léto neuchylují do klidu lesa či vesnice, se musí vypořádat s nástrahami léta ve svém městském příbytku. Zdánlivě jim nic nehrozí, ale není tomu tak.  Největším nepřítelem kočky ve sluncem zalitém bytě je horko. Kočka se nepotí a tak se snadno přehřeje. Pokud větráte, dbejte na to, aby místo, kde fouká studený vzduch, nemohlo být místem kočičí siesty. Průvan může být důvodem k zánětům horních cest dýchacích nebo také cest močových.

Kočka by měla mít přístup ke stále čerstvé vodě. Rostliny, pod jejichž květináčem zůstává po zalévání voda, by měly být umístěny mimo její dosah. Pití této vody obsahující alkaloidy z kořenů může opět způsobit trávicí i celkové obtíže.

Zejména dlouhosrstým kočkám může ulevit i pravidelná péče o srst. Doporučuji pravidelně vyčesávat odumřelou srst, která znesnadňuje odvod tepla z organismu. Stejně tak může pomoci ostříhání srsti. I když pak taková kočka vypadá legračně, rozhodně se cítí lépe.

Přeji Vám i Vašim kočičím kamarádkám a kamarádům klidné a krásné léto, ať už doma, nebo v náručí venkova.

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky