Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Jak správně pečovat o kočičí srst

 

23.6.2017

Kůže je největší orgán na kočičím těle. Chrání celý organismus před vlivy vnějšího prostředí.  Její produkt – srst – hraje zásadní roli v oblasti termoregulace. Ke kožním derivátům řadíme uši, polštářky tlapek, drápy a také paranální váčky. Některé vnitřní choroby se projevují typickými kožními změnami. Jednoduše řečeno, kůže a srst zaslouží velkou porci naší pozornosti a péče. Proto si v dnešním příspěvku projdeme nejdůležitější kapitoly této problematiky.

Zdravá kočka?

To, jak bude srst Vaší kočky vypadat, ovlivňuje mnoho faktorů. Patří k nim zejména výživa. Hustou, lesklou a zdravě působící srst bude mít kočka, která je krmena vyváženou stravou. Což je ideálně kompletní suché či lépe vlhké krmivo vysoké kvality. Pokud krmíme doma připravovanou stravou, je třeba doplnit látky důležité pro fyziologický stav kožní sféry – zejména biotin, zinek, vitamín E a nenasycené mastné kyseliny. Na trhu je k dispozici mnoho vícesložkových preparátů. Dále musíme počítat s tím, že bude-li kočka obézní, jen s obtížemi dosáhne na některá místa na těle – zejména v okolí konečníku, na břiše a hrudníku. Tam se pak může srst zatuchávat do smotků, pod nimiž se snadno vytvoří zánět kůže. Totéž se objevuje u starších koček s chorobami pohybového aparátu. V takových případech je třeba zacuchanou srst pravidelně vyčesávat.

Pomáháme se o srst starat

Zdravá kočka se o svůj tělní pokryv umí postarat výborně sama. Velkou část dne tráví péčí o srst. Přesto všechno je vhodné, pokud je to možné, jí s tím trochu pomoci. Budeme-li kočičí kožíšek pravidelně vyčesávat, lépe se zbaví staré, odumřelé srsti. Bude zářivý a lesklý. Dlouhosrstá kočka nebude bojovat se zacuchanou srstí. Čím častěji to budeme dělat, tím méně bude práce s každým vyčesáním a tím lépe si kočka na takovou péči zvykne. To, s jakou ochotou se bude zvíře česání podrobovat, záleží mimo jiné také na druhu použitého kartáče. Na trhu je na kočky k dispozici mnoho různých hřebenů a kartáčů. Klasické husté hřebeny, drátěné kartáče s jemnými drátky, vyčesávací rukavice, různé patentované novinky. Osobně mám (a naše kočka Julie také) nejraději silikonový kartáč. Je měkký, za chvíli vyčešu spoustu staré srsti a na druhé straně je plocha k odstranění chlupů z čehokoli v domácnosti. Julie u celé procedury leží a přede. Péče o srst dlouhosrsté kočky (např. perská, main coon apod.) je náročnější.  Je nutné přizpůsobit druh kartáče – v mém případě by to byl silikonový na dlouhou srst – a také čas k ošetření vyhrazený. Pokud kočka naprosto odmítá spolupráci a česání se úporně brání, lze přistoupit v případě problematické srsti k jejímu ostříhání. Aby bylo možné takovým situacím předejít, je nutné kočku od mala na česání zvykat. Intervaly mezi vyčesáváním mohou být různé a individuální podle potřeby každé kočky. Najdete-li si čas třeba obden alespoň na rychlé pročesání kočičí srsti, nebudete mít pak doma skoro žádné chlupy k uklízení. A vaše kočka se bude lesknout jako zrcadlo. Zvláště v letních měsících je to pak též velká pomoc v boji s nadměrným teplem během horkých dní.

Kdy kočku koupat?

Koupání je v případě koček obestřeno závojem tajemna. Většina majitelů správně tuší, že voda není pro kočku oblíbené prostředí. A tak informaci, že zdravou kočku není třeba koupat, přijímají s ulehčením. Ale z důvodů uvedených výše se někdy kočka nemůže postarat o sebe sama a proto je nutné ji občas vykoupat. Občas znamená co nejméně často. Časté koupele budou vysušovat kůži a u takové kočky se pak mohou rozvinout různé kožní problémy. Koupel může být nutná také tehdy, má-li kočka něco ve své srsti – barvu, bláto, hlínu nebo spadla-li venku do páchnoucí stojaté vody. Vykoupat může být vhodné i kočku před výstavou. Dalším důvodem může být masivní invaze blech. V tomto případě je nejlepší vykoupat ji v protibleším šamponu a pak ošetřit antiparazitikem.

A jak ve zdraví přežít koupací proceduru?

Kočky opravdu nemají rády vodu, ale mohou tolerovat koupel. Následující řádky obsahují stručný návod k tomu, jak zvládnout koupel kočky s co nejmenšími obtížemi.

Šampon, který použijeme, by měl být opravdu kvalitní a určený pouze pro kočky. Ideálně by měl být použitelný bez kondicionéru, aby bylo možné vše provést co nejrychleji. Připravíme si také osušku. Před vlastním koupáním je vhodné ostříhat kočce drápy a podat ji 4 kapky Bachovy krizové esence. To pomůže zmírnit stres. V případě potřeby je možné tyto kapky podat všem zúčastněným. Což nás přivádí k jejich počtu. Vřele doporučuji kočku koupat ve dvou. Jeden bude kočku držet a druhý provádět koupací úkony. Připravíme si šampon a osušku tak, aby byly snadno a rychle po ruce. Kočku dáme do vany a teplou, ne horkou, vodou ji pomalu namočíme od krku po ocas. Hlavu vynecháme. Pak naneseme šampon a důkladně promasírujeme celé tělo. Nezapomeneme na skrytá místa – podpaží, břicho, mezinoží a okolí konečníku. Pomalu, opět od krku dozadu, důkladně spláchneme. Zůstanou-li v srsti zbytky šamponu, bude pak vypadat hůř, než před koupelí. Kočku osušíme a až do úplného vyschnutí kožichu necháme v teplé místnosti bez průvanu. Pokud se kočka během procedury začne chovat agresivně nebo vidíme, že ji dochází trpělivost, musíme ji co nejrychleji spláchnout a nesnažit se o cokoli dalšího.

Péče o drápy a uši

Kočka žijící v bytě by měla mít k dispozici škrabadlo, na němž si ona sama obrušuje stále dorůstající drápky. Pokud ho nemá, zařídí si ho z kusu nábytku, který si vybere podle sebe bez ohledu na jeho hodnotu. Venkovní kočka si totéž obstará na kterémkoli kmeni v okolí. Kočce nechodící ven je možné drápky v asi třítýdenních intervalech stříhat. Doporučuji nechat se instruovat na veterinárním pracovišti už u koťátka. Další pravidelné stříhání drápků už může provádět majitel sám. Opět čím dříve se začne, tím spíše kočce dojde, že to nebolí a není třeba se toho obávat. Venkovním kočkám drápy nestříháme, potřebují je totiž v případě útěku před nebezpečím. Zejména u venkovních koček je také třeba často kontrolovat zvukovody. Může se zde totiž objevit parazit – ušní svrab. Typickým příznakem je svědivost postižených uší. U zdravé kočky není třeba zvukovody nijak ošetřovat.

Paranální váčky

Jsou to dvě žlázy po stranách konečníku, které produkují a obsahují páchnoucí sekret. Tato problematika je známa spíše majitelům psů, kočky s nimi mívají problémy jen velmi zřídka. Pokud vidíte, že se Vaše kočka velmi často olizuje v okolí konečníku, je možné stav obsahu váčků nechat zkontrolovat veterinárním lékařem.

Přeji Vám i Vašim kočkám krásný a klidný zbytek léta.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky