Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

I psi mají zuby 1. část

 

20.11.2017

První moment, kdy majitel zaregistruje, že jeho přírůstek do rodiny má spoustu špičatých zubů, nastane záhy po příchodu štěněte do rodiny. Uvědomí si, jak muselo být feně – mámě nepříjemné, když ji štěňátka tahala za cecíky. V práci schovává okousané ruce. Veterinář, jemuž si majitel při očkování postěžuje, doporučí na rychlejší hojení kůže vhodnou mastičku a uklidní ho s tím, že až štěně vymění mléčný chrup za trvalý, bude líp. A ono vlastně bude – ruce se zcela jistě zahojí. Starosti s psím chrupem ale většinou teprve začínají…..

Jak je to na začátku

Výměna mléčných zubů začíná obvykle ve věku 4 měsíců a ukončena je přibližně v půl roce věku. V té době štěně vymění svých 28 mléčných zubů za 42 zubů trvalých. Vcelku toho není mnoho, co může majitel pro štěně v této době ohledně chrupu udělat. Je třeba dbát na správnou výživu a žvýkací hračky či pamlsky, které stejně jako kousátka u dětí celý proces usnadní. Pozor je nutné dávat u malých plemen na to, aby se v dutině ústní neobjevily současně zuby mléčné a trvalé. Pokud mléčné zuby v dásni zůstanou déle, dochází k nepravidelnému růstu zubů trvalých, které nemají místo. Proto je nutné zejména u YT ve věku od 6 měsíců stav dentice pravidelně kontrolovat a v případě doporučení veterinárního lékaře mléčné zuby včas extrahovat. V době výměny zubů, kdy se v dásni objevují otevřená, krvácející místa po vypadlých zubech, je také třeba mít na paměti možnost přenosu bakterií způsobujících tetanus. Platí to především u psů, kteří se v té době pohybují v blízkosti koní. Štěňata, jak známo, sežerou všechno. Včetně dosti oblíbené koňské stolice. V ní se mohou vyskytovat spory bakterie Clostridium tetani, které se přes poškozenou dáseň dostanou do organismu psa. Tam se namnoží a začnou produkovat neurotoxin, jehož účinky mohou štěně i přes intenzivní léčbu ohrozit na životě. Proto u takto exponovaných jedinců doporučuji včas provést vakcinaci proti tetanu, kterou je možné aplikovat od 3 měsíců věku.

Prevence je základ

Na to, zda psovi pravidelně čistit zuby, se názory značně liší. Určitě nedoporučuji s tím začínat před dokončením výměny mléčného chrupu. V té době je dáseň citlivá a bolestivá. Jakákoli snaha o čištění může být pro štěně nepříjemná a to si vytvoří negativní asociaci s manipulací v dutině ústní. V pozdějším věku, kdy je pak v jiných situacích žádoucí, aby si pes nechal do tlamy sáhnout a cokoli od majitele provést, může být předchozí špatná zkušenost zdrojem potíží. Jakmile ale máme k dispozici kompletní trvalý chrup, je vhodné začít s tréninkem. Minimum, co by měl umět každý pes, je nechat si prohlédnout po odhrnutí pysků stav zubů a dásní. U výstavních jedinců je to obzvláště důležité, zde ještě připojujeme slovní povel „zuby“. Pokud se majitel rozhodne, že bude svému psovi pravidelně zuby čistit, je vhodné nechat se o nejvhodnějším způsobu učení instruovat veterinárním lékařem. Obecné doporučení zní – nejprve jen přejíždět po okraji dásně a zubů prstem. Když si toto nechá pes bez obtíží líbit, pokračujeme gumovým prstním kartáčkem bez pasty. Je-li i tato fáze bez problémů za námi, můžeme pořídit psí nebo dětský zubní kartáček a buď bez pasty nebo s ní asi 3x týdně zuby svému psu vyčistit. Pokud chceme použít pastu, doporučuji enzymatickou pastu pro psy. Pes totiž pastu na rozdíl od nás spolkne, proto nepoužíváme pastu lidskou.

A čistit nebo nečistit?

Následující řádky vyjadřují pouze můj osobní názor na tuto problematiku. Výhody rozhodnutí „čistit“ jsou zřejmé. Při pravidelném a pečlivém čištění zubů bude ta část chrupu, kam se kartáček dostane, pravděpodobně pokryta menším povlakem zubního plaku nebo kamene. Majitelé se často domnívají, že budou-li psovi čistit zuby, nebude potřeba během jeho života odborného ošetření dentice ve veterinární ordinaci. Pokud máte stejný názor, považte toto: my lidé, alespoň ti, kterým na stavu chrupu záleží, si čistíme zuby dvakrát denně. A přesto se stalo v této kategorii lidstva dobrým zvykem, že navštěvujeme jednou až dvakrát ročně dentální hygienistku, která nám dutinu ústní ošetří tak, jak by měla vypadat po každém čištění zubů doma. A proč myslíte, že by na tom měl být Váš pes jinak? Navíc, my si dokážeme vyčistit i jazykovou stranu zubů. Žádný pes si nenechá při dokořán otevřené tlamě bez zklidnění léky dobře vyčistit vnitřní stranu zubů. To, co se vytváří na vnější straně, je i na vnitřní. I když bude majitel sebelépe čistit zevní stranu zubů, uvnitř bude přibývat plaku a zubního kamene. Takže závěrem – čistit zuby ano, ale pamatovat, že jednou ročně by měl být stav každého psího chrupu zkontrolován veterinárním lékařem, třeba při očkování. A pokud lékař doporučí odborné ošetření, pravděpodobně už je stav dásní a zubů vážnější. Další zhoršování zánětu dásní a zvětšování povlaku zubního kamene může vést i k orgánovým poruchám.

Další možnosti v prevenci

Na trhu je v současné době mnoho preparátů a doplňků určených k péči o psí chrup. Kromě již zmíněných enzymatických zubních past máme k dispozici i enzymatické žvýkací plátky. Preparáty s enzymy, které destruují zubní plak buď při čištění, nebo při žvýkání, mohu rozhodně doporučit. Dále se v péči o dutinu ústní u psů s úspěchem využívá účinků mořské řasy Kelpa, která je rovněž obsažena v mnoha různých preparátech. Většinou ve formě prášku, který se přidává ke krmivu. Snadné je také podat tekuté preparáty působící proti plaku, které se prostě míchají do pitné vody. A nakonec jsou některé z výše uvedených účinných látek k dispozici také ve formě pamlsků. Obecně lze také říci, že pomoci může i kousání tvrdých věcí, při němž dochází k mechanickému obrušování plaku. Pozor ale na dietní chyby, k nimž může při snaze o odstranění plaku dojít. Mám na mysli zejména zácpu v souvislosti s kousáním kostí nebo možné trávicí obtíže při podání tvrdého chleba. Účinnější v tomto směru mohou být speciální „dentální“ granule, které jsou vyráběny jako klinická dieta. Jejich struktura a velikost nutí psa je důkladně žvýkat a tak je dosaženo požadovaného efektu. Možností, jak pomoci udržet zdraví zubů a dásní našich psích miláčků, existuje mnoho. Bohužel se ve své praxi setkávám s tím, že majitelé přicházejí s různými „zázračnými“ metodami domácího ošetření, nalezenými na internetu, které „zaručeně“ fungují a díky nimž nebude muset jejich pes zřejmě již nikdy navštívit veterinárního lékaře. Zatím jsem nikdy neviděla žádný zázrak, který by dokázal vyřešit zubní kámen na obou stranách zubů a zánět dásní, který většinou zubní kámen provází, stejně dobře, jako odborné ošetření ve veterinární ordinaci. Pokud tedy podlehnete reklamě, ale výsledek není takový, jako jste očekávali, neváhejte se poradit se svým veterinárním lékařem.

V příštím článku rozeberu podrobně všechny obtíže, s nimiž se můžeme v dutině ústní u psa setkat. Také se podíváme na majiteli tolik obávané ošetření zubů a dásní v celkové anestezii a vysvětlím, proč může být opravdu nezbytné a že se není čeho obávat.

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky