Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Kočka v zimě

 

20.12.2017

Zima už je v plném proudu. Ale ty skutečné mrazy přicházejí většinou až během měsíce února. Pojďme se podívat na to, jaké obtíže, související s nízkými venkovními teplotami, na naše kočky číhají.

Kočka domácí, neboli indoor

Zdánlivě je pro ni zima zcela bezpečná. Sedí za oknem v teple a znuděně pozoruje dění venku. Jejich oblíbené sezení na okenním parapetu ale může být nebezpečné, pokud pod oním oknem táhne. Studený vzduch bývá příčinou nastuzení a následného zánětu, zejména dýchacích cest. Mohou být postiženy i močové cesty. Kočky milují teplá místa a tak když si mohou vylézt na zahřáté topení nebo lehnout na místo, kam v bytě svítí slunce, rády toho využijí. Pokud taková možnost v domácnosti není, na trhu je několik typů vyhřívaných podložek či pelíšků. Pokud z bezpečnostních důvodů nechce majitel kočce pořídit zařízení s přívodem elektrického proudu, je možné koupit vložku do pelíšku, kterou ohříváme v mikrovlnné troubě.  Vydrží pak hřát několik hodin.

Kočka, která se během ostatních teplejších ročních období ven dostane, mívá v zimě méně pohybu. Je proto vhodné věnovat patřičnou pozornost výživě a to zejména její energetické hodnotě. Vybíravé kočky obvykle netloustnou, neboť není snadné najít krmivo, které by přijímaly s chutí. Ale vyskytne-li se kočka na opačném pólu spektra žravosti, buď upravujeme krmnou dávku, nebo zvolíme granule typu light nebo indoor s menším energetickým potenciálem.

Kočka „půl na půl“

Pro většinu koček je výhrou, mohou-li trávit většinu času doma, pěkně v teple, a když se jim zachce, jít si ven provětrat kožíšek. Je ale důležité, aby se mohla kočka adaptovaná na teplo domova přijít ohřát, kdykoli je třeba. Pokud kočku, která obvykle tráví noci doma, zapomeneme omylem v zimě celou noc venku, může to pro ní být nebezpečné. Celkové prochladnutí může mít za následek vážné ohrožení zdraví. Pokud k němu přeci jen dojde, doporučuji podle vážnosti stavu buď jen intenzivní aktivní zahřívání zvířete, nebo návštěvu veterinárního zařízení. Aktivním zahříváním mám na mysli vyhřívanou deku, termoláhev nebo alespoň několik PET lahví naplněných teplou vodou a přikrytých ručníkem, na něž kočku uložíme. Důležité je nepřehnat stupeň teploty ohřevu, aby nedošlo k popálení zvířete.

Pamatujte také na to, že jakmile se kočka dostane ven, je ohrožena všemi nástrahami venkovního života. Tedy i v zimě nejen chladem, ale také například parazity. I u těchto jen svátečních výletníků je nutné dbát na pravidelné odčervování. Stejně tak musí mít v pořádku vakcinační schéma. Také není pravda, že se v zimě nevyskytují blechy. Kočka je může domů přinést od ostatních zvířat, s nimiž se venku setká. Doporučuji tedy pokračovat i v zimních měsících v protibleší ochraně.

Patří-li Vaše kočka mezi seniory, může se její případná artróza při pobytu v zimě zhoršit. Kočku s degenerativním postižením kloubů se proto snažíme držet v této roční době spíše doma.

Platí zde to, co pro všechny venkovní kočky, tedy že drápy nestříháme. Kočka je potřebuje k bezpečnému pohybu ve venkovním prostředí.

Chodí-li kočka ven i v noci, může být zejména tam, kde se potkává s auty, v nebezpečí. Zviditelnit ji pro motoristy lze svítícím obojkem, kterých je dnes na trhu více druhů.

Prostředky, používané na zamrzlé cesty a silnice, mohou dráždit kočičí polštářky. Ve městech je proto vhodné kočce po návratu domů packy otřít.

Venkovní kočky v zimě

Pohybují-li se ve Vašem okolí kočky bez domova, je možné i jim usnadnit život v zimě. Nejdůležitější je poskytnout jim možnost schovat se tehdy, když teploty klesnou opravdu nízko. K tomuto účelu je možné využít třeba garáž, stodolu nebo zahradní domek s malým otvorem pro vstup. Kočky mohou mít v období hlubokých mrazů problém s přístupem k pitné vodě, neboť všechny obvyklé zdroje zamrzají. Necháte-li jim na vhodném místě vodu, opět to bude znamenat velkou pomoc. To samé platí i pro misku s granulemi. V tomto případě je ideální předložit jim kotěcí granule. Obsahují více energie, kterou venkovní kočky potřebují k udržení tělesného tepla. Obsah misek je třeba pravidelně kontrolovat a zmrzlé krmivo nahrazovat.

Máte-li garáž, která je místem péče o auto a současně se může stát dočasným domovem jinak venkovní kočky, pamatujte na toxicitu nemrznoucích směsí do ostřikovačů. Ethylenglykol v nich obsažený je pro zvířata vysoce toxický, bohužel je ale také sladký. Kočky ho rády olizují, proto je nutné hlídat, aby nikde nezůstal na podlaze garáže rozlitý zbytek.

Za péči o jejich potřeby v zimě se Vám venkovní kočky odvděčí regulací populace hlodavců v okolí.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky