Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Endoparazité, aneb co bývá skryto…

 

14.3.2017

Zkusili jste se někdy zeptat svého praktického lékaře, jak je to s výskytem vnitřních parazitů v lidské populaci? Jaká jsou preventivní opatření? Jak je možné zjistit, zda má člověk parazity a jak se u něj projevují? Je překvapivé, jak humánní medicína opomíjí tuto část medicíny. Přitom parazitární invaze nejsou u lidí tak vzácné, jak by se mohlo zdát. Naopak vnitřní cizopasníci, např. vývojová stadia tasemnic, mohou v organismu člověka napáchat skutečně vážné a nenapravitelné škody. Pokud už tedy máme obecně malou povědomost o parazitární problematice u lidí, zkusme věnovat větší pozornost tomuto tématu u našich domácích miláčků. Ti totiž mohou být jedním ze zdrojů invaze člověka.

Kteří parazité nás zajímají?

Do této skupiny řadíme z těch u nás nejběžnějších parazitů škrkavky, tasemnice a z prvoků giardie a kokcidie. U psů se vyskytují opravdu často a kromě toho, že způsobují zdravotní komplikace svému hostiteli, jsou to také vesměs zoonózy. Zvíře může být i asymptomatickým přenašečem parazitárních zárodků. Klinické příznaky se rozvíjejí, až když se populace cizopasníků v organismu postiženého jedince zvětší. Pak pozorujeme průjem, někdy s krví, zvracení, hubnutí, apatii a celkové zhoršení zdravotního stavu.

Nejčastěji se u psa setkáváme s tasemnicemi a škrkavkami. Ty vypadají ve stolici nebo zvratcích jako špagety, články tasemnice zase jako zrnka rýže, která buď vidíme pohybující se na stolici, nebo zaschlá v okolí konečníku. Giardie a kokcidie patří mezi jednobuněčné organismy a pouhým okem je nespatříme.

K přenosu parazitů dochází nejčastěji prostřednictvím nakažené stolice. Škrkavky mohou být transportovány do těla štěněte také transplacentárně nebo při kojení mateřským mlékem. Giardie se přenášejí také infikovanou vodou. Další druhy (například škrkavky) se mohou během vývoje dostat do jiných částí těla, kde způsobují další poškození. Ačkoli je většina druhů parazitů druhově specifická, může dojít k nákaze jiných druhů i člověka. K tomu dochází třeba u dětí hrajících si na písku kontaminovaném výkaly zvířat. V nebezpečí jsou také lidé se sníženou imunitou v důsledku jiné choroby. Larvy škrkavek v těle člověka cestují a jejich afinita k očním strukturám může způsobit i slepotu. Giardie způsobí u člověka dlouhotrvající průjmy.

 

Nejlepší je pravidelná kontrola

Vzhledem k tomu, že po dlouhou dobu může být pes či kočka bezpříznakovým přenašečem, doporučuji zejména v rodinách, kde jsou malé děti či vážně nemocní dospělí, pravidelně kontrolovat stolici zvířete. Třídenní směsný vzorek (malá část stolice z každé procházky) odesílá veterinární lékař do laboratoře a podle výsledku pak zahájí léčbu, nebo ne. Pokud z jakéhokoli důvodu není tento postup možný, doporučuji alespoň jednou za čtvrt roku zvíře odčervit komplexním preparátem. Stejně tak doporučuji koprologické vyšetření stolice jako rutinní součást diagnostiky příčin chronických průjmů. Většina běžně používaných antiparazitik totiž vyřeší invazi škrkavek a tasemnic, ale už nikoli prvoků, které lze v laboratoři identifikovat.

Jak se vyznat v obrovské nabídce antiparazitik?

Nedávno se v mé emailové schránce ocitnul dotaz od majitelky psa, jaký lék na odčervení psa si má v lékárně koupit. Opravdu jsem nebyla schopná při sebelepší vůli odpovědět. Vydávání odčervovacích preparátů patří dle mého názoru do rukou veterinárního lékaře. Ten ví, které druhy parazitů se v okolí jeho působiště vyskytují, zná zdravotní stav svých pacientů, ví určitě mnohem víc o vývoji parazitů, o tom, jaká stadia se mohou v organismu vyskytnout a kdy, a tak může nejlépe navrhnout ideální odčevovací intervaly. Znalost složení jednotlivých antiparazitik, zejména účinných látek těch kombinovaných, případně jejich kontraindikací a možných vedlejších účinků, je samozřejmostí.

Měla jsem v ordinaci případ velmi pěkně ilustrující důležitost znalosti této problematiky. Rodina s dvěma dětmi, majitelé krásného leonbergra. Pes začal mít průjmy, ale protože bydlel v kotci na zahradě, majitelé to příliš neřešili. Dostal kuře s rýží a tím celá péče skončila. Po pár týdnech zašla maminka do lékárny koupit odčervení. Dostala dávku běžného antiparazitika, ta však neměla ani po pár dnech žádný efekt. Pak začal mít průjmy jeden z rodičů. Konzultace v lékárně přinesla rodině balení Smecty a černého uhlí. Trávicí potíže posléze postihly i ostatní členy rodiny včetně dětí. Praktický lékař naordinoval antibiotika. Nezměnilo se nic, ale stav trávníku na zahradě, kde pobýval pes, donutil konečně majitele k návštěvě veterinární ordinace. Jako první jsme odeslali třídenní vzorek stolice na vyšetření a hle: v protokolu byla uvedena masivní invaze giardií. Tuto možnost neodhalila ani konzultace v lékárně, ani návštěva praktického lékaře. Po nasazení adekvátní léčby psa, a posléze po odeslání laboratorního protokolu praktickému lékaři i celé rodiny, se po mnoha týdnech zažívání všech vrátilo k normálu. Takže dilema, zda veterinář nebo lékárna,  má dle mého názoru jasné řešení.

Jak bylo řečeno v minulém článku, inovativním řešením je použití jednoho z nových preparátů, kombinujících řešení problematiky vnitřních a vnějších parazitů zároveň. Tyto výrobky ale nejsou vhodné ve všech případech, někdy je lepší obě léčby oddělit. Opět nejvhodnější osobou pro posouzení konkrétního případu je veterinární lékař.

Závěrem…..

……Vám přeji krásné jarní dny bez obtěžujících cizopasníků, spoustu sluníčka po letošní dlouhé zimě.

10 zásad

  1. V domácnosti, kde jsou kočky, pravidelně čistit bednu s kočkolitem. Pokud se pes venčí na zahradě, stolici uklízet ihned. Stejně tak je důležité uklízet výkaly svého psa při venčení v městech, kde se potkává hodně psů na malém prostoru. Je vhodné mít svého psa na takových místech na dohled a zabránit pozření ponechané cizí stolice.
  2. Nezapomínat na pravidelnou aplikaci protibleších prostředků – je to prevence šíření tasemnice psí.
  3. Dbát na důkladnou osobní hygienu a zejména dětem připomínat mytí rukou před jídlem.
  4. Pravidelně odčervovat všechna zvířata v domácnosti, případně provádět vyšetření stolice alespoň dvakrát ročně.
  5. Březí feny během gravidity odčervovat jako prevenci parazitární invaze štěňat.
  6. Pokud je pes krmen syrovým masem, nechte maso před použitím vždy alespoň týden v mrazáku. S konzumací syrového masa může být spojeno riziko nákazy tasemnicemi, patogenními bakteriemi, toxoplazmózou, listeriózou apod.
  7. Je-li pes ponechán v psím hotelu, doporučuji odčervit ho hned po návratu domů.
  8. Větší pozornost problematice parazitů je třeba věnovat v případě, pohybuje-li se pes na zahradě, kam chodí venkovní kočky. Jejich stolice může být neustálým zdrojem zárodků parazitů.
  9. Pamatujte, že odčervení není, na rozdíl od očkování, prevence, a tak týden po podání antiparazitik se zvíře může znovu infikovat.
  10. Jedete-li na dovolenou do teplých jižních částí Evropy, kde se vyskytují komáři, je nutné myslet na možnost nakažení vašeho psa srdeční červivostí. Ta je způsobena červy rodu Dirofilaria a jejich zárodky přenášejí právě komáři. Preventivně lze před cestou aplikovat spot on s účinnou látkou selamectin. Onemocnění se sporadicky vyskytlo i u psů chovaných na jižní Moravě. Je to důsledek vyšších teplot prostředí v posledních letech.

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky