Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Proč můj pes nechce jíst?

22.9.2017

Mnohokrát jsem byla v ordinaci svědkem stížností majitelů na jejich všežravé psí miláčky. Zejména příslušníci některých plemen zbaští cokoli, co najdou. Majitelé bíglů nebo labradorů by mohli vyprávět, že? Ale druhý extrém je mnohem horší a pro majitele více frustrující. Pokud pes odmítá potravu, důvodů k tomu může mít hned několik.

Když to není nemoc….

Podívejme se na to, jaké okolnosti a životní situace mohou u psa zapříčinit ztrátu chuti k jídlu a jak můžeme takovému zvířeti pomoci.

Změny v rutině

Každý pes má rád rutinu. Změny v čase a místě krmení nebo časech a frekvenci procházek mohou zhoršit jeho příjem potravy. Stejně tak třeba pobyt na dovolené nebo stěhování může být příčinou dočasného nechutenství. Pokud je to tedy možné, zavádíme změny do psího života postupně a snažíme se, aby se pes v nových podmínkách cítil dobře a bezpečně.

Poruchy chování

Problém v této oblasti nemusí být vždy na straně potravu odmítajícího zvířete. Například přibude-li nový pes do domácnosti obývané původním psím obyvatelem, může docházet k různým situacím, jejichž důsledkem je snížený objem jím přijatého krmiva. Přibyvší jedinec mu může krást jídlo z misky nebo na něj při jídle vrčet. Stres bude způsobovat i rychlejší jedlík. Pozorujete-li u svého psa negativní reakce na nově pořízeného soukmenovce, doporučuji striktně oba psy při krmení oddělit.

Starý pes

Majitelé se někdy mylně domnívají, že starý pes jí méně a hubne a že to prostě ke stáří patří. Důvodem ale může být problém, který lze snadno vyřešit a po té se jako zázrakem apetit rychle vrátí. Můžeme sem zařadit například zánět dásní a obecně problémy v dutině ústní. Také zhoršení čichu může snížit chuť k jídlu, neboť se sníží atraktivita předkládané potravy. Pak může pomoci přidat do jídelníčku vlhčenou nebo vařenou stravu.

Vybíravý pes

Naprostá většina psů není od přírody vybíravá. Vybíravý pes je často výsledkem nesprávného přístupu majitele ke krmení. Například čím častěji budete měnit značku nebo druh krmení, tím pravděpodobněji se bude psí trávicí systém bouřit. Díky břišnímu „nepohodlí“ opět nesní náš modelový pes další nově mu předkládané jídlo. Majitel to vyhodnotí, jakože mu zase nechutnalo a hned další den mu připraví opět novou značku. Vzniká začarovaný kruh a – vybíravý pes. Doporučuji proto nechat si doporučit veterinárním lékařem nebo chovatelem kvalitní krmivo, které Váš pes bude přijímat s chutí. U toho pak zůstat, i když se zrovna doslechnete o nějaké zázračné značce, kterou pes Vašich známých přímo hltá. Je-li Váš pes zdravý a spokojený na jedné kvalitní značce, není v tu chvíli důvod ke změně.

Pokud se přece jen zdá, že i za těchto podmínek sní Váš jinak zdravý a veselý pes méně, než obvykle, předložte mu misku s jídlem jen na 15 minut. Pak ji opět odeberte. Nedávejte mu žádné pamlsky ani jiné jídlo během dne až do dalšího krmení. Až bude hladový, určitě se nají. Krmte stejné dávky ve stejný čas a sledujte, kolik toho Váš pes sní. Nepřekrmujte ho pamlsky, a pokud budete tento přístup k předkládání potravy dodržovat, Váš pes s velkou pravděpodobností mezi vybíravé patřit nebude.

Nedávné očkování

Organismus některých jedinců může na běžné očkování reagovat přechodnou apatií, snadnou unavitelností a také nechutenstvím. Tento stav většinou po několika dnech odezní a není důvodem ke starosti o jejich zdraví.

Je to jídlo dostatečně čerstvé?

Velikost kupovaného pytle granulí by měla být úměrná velikosti psa. Zůstane-li pytel s potravou otevřený dlouho, může dojít ke zkažení obsahu. Stejně tak bude pes odmítat granule, které se zkazily už v obchodě. Doporučuji proto vyhnout se nákupu odvážených granulí, neboť nemůžete vědět, jak dlouho a v jakých podmínkách byla taková potrava skladována. Otevřené konzervované krmivo je nutné skladovat v lednici a zkrmit co nejdříve.

Příliš mnoho pochoutek

Pamlsky jsou často majiteli považovány za drobný přídavek něčeho dobrého, co nemá žádný vliv na množství přijatých kalorií. Je to stejné, jako když si jen občas dáme sušenku a pak s údivem zjistíme, jak moc jich vlastně za den sníme. Pamlsky se počítají do denního energetického příjmu, a pokud jich bude hodně, pes již nebude ochoten sníst svoji obvyklou porci hlavní potravy. Pochoutky by měly tvořit maximálně 10% přijaté energie denně. Protože se bez nich obejde jen málokterý pes, je vhodné alespoň nakrájet je na malé kousky a podávat v delších intervalech.

….a když naopak to nemoc je

Nechutenství může způsobovat celá řada onemocnění. Není možné všechna, která připadají v úvahu, vyjmenovat. Stav svého psa ale konzultujte s veterinárním lékařem vždy, když:

  • Začne progresivně hubnout
  • Normálně je to velký jedlík, ale náhle přestane jíst
  • I když to není velký jedlík, nesní nic déle než 48 hodin
  • Je to štěně nebo starý pes
  • Vyzvrací vše, co sní
  • Kromě toho, že jí málo nebo nejí vůbec, je také apatický a bez zájmu o okolí

Zmíním se nicméně o několika zdravotních problémech, které jsou častými příčinami zhoršeného příjmu potravy.

Mírné trávicí obtíže

Ačkoli jsou psi všežravci, obvykle sežerou cokoli, co jim připadá chuťově přitažlivé. Doma, venku, na návštěvě. Někteří pozřou i výkaly. Obsah odpadkového koše bývá prostě neodolatelný. Výsledkem těchto gastronomických pokusů může být podrážděný trávicí trakt. Může se objevit občasné zvracení a mírný průjem, a postižený pes nejí vůbec nebo málo. Vše by ale mělo během jednoho dne odeznít. Majitel si je navíc v těchto případech většinou vědom, k jakému prohřešku došlo.

 

Onemocnění dentice

Problémy v dutině ústní – nejčastěji zubní kámen a zánět dásní – mohou způsobit obtíže s přijímáním potravy. Pes má hlad a rád by se najedl, ale bojí se, že ho to bude při jídle bolet. Většinou přiběhne s radostí k misce, zarazí se, pak vezme opatrně pár granulí a přehazuje je v tlamě ze strany na stranu. Objeví-li se tato situace u Vašeho psa, konzultace s veterinářem je nutná.

Bolestivé stavy

Chronické bolesti jakéhokoli původu jsou únavné, berou zvířatům energii a chuť k jídlu. Trpí-li pes dlouhotrvajícími bolestmi například pohybového aparátu, může se snížit množství přijaté potravy. Důsledkem bývá postupná ztráta hmotnosti, která je, jak bylo řečeno, důvodem k návštěvě lékaře.

Ještě pár slov k „potravnímu“ tématu na závěr. Krmte své miláčky teď, pár týdnů před Vánoci, tak akorát. Rozmazlování a překrmování odložte až na vánoční svátky, kdy je přece dovoleno všem – zvířatům i nám, lidem.

 

 

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky