Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Podzim přichází – nezapomínejme na odčervení

 

15.10.2013

Krásný čas letních prázdnin a babího léta nám skončil, a všichni jsme se museli z chat, chalup a dovolených vrátit ke svým pracovním povinnostem. Zvláště pro nás – majitele psů, je takový návrat každý podzim těžký. Pes je smutný, leží u dveří, páníčkův odchod do práce, zvláště první dny nese evidentně velmi špatně – s vidinou celého dne proleženého v lepším případě na gauči nebo posteli, v horším případě na zemi v předsíni. Úplně vidíte, jak se mu stýská po běhání na zahradě nebo v lese.

Léto ale kromě hezkých zážitků může psovi a následně členům rodiny majitele přinášet i některá zdravotní rizika. Jedním z těchto nevítaných „darů“ léta přivezených domů mohou být vnitřní parazité. Proto je také podzim roční období vhodné k zahájení léčby případně prevence parazitóz. Kromě toho, že jsou parazité příčinou mnoha zdravotních problémů zvířat, patří parazitózy mezi tzv. zoonózy, což znamená, že jsou přenosné na člověka. To je také jeden z hlavních důvodů, proč jim ve veterinární medicíně, na rozdíl od medicíny humánní, věnujeme takovou pozornost.

Možná se dotknu praktických lékařů, ale kolika pacientům se u lékaře dostane varování před možnou nákazou střevními parazity?

Ale od toho je tady veterinární lékař, neboť jak praví nadneseně klasik, “ Lékař léčí člověka, veterinární lékař chrání lidstvo „.

Ale zpět k našemu tématu – organizmů parazitujících ve střevech savců je mnoho druhů a nejsou to jen majitelům psů všeobecně známé škrkavky a tasemnice.

Pozor na giardie

Jedním z méně zmiňovaných, ale bohužel poměrně hojných parazitů v psí populaci je Giardia intestinalis. Není to červ, ale patří mezi jednobuněčné parazity – kokcidie. Její záludnost spočívá v tom, že okupuje přímo enterocyty – buňky střevní stěny a nežije jako tasemnice a škrkavky v luminu střeva. Díky tomu pak přímo zhoršuje vstřebávání živin ze střeva a tím i celkový zdravotní stav zvířete.

Příznaky infestace Giardií je chronické zvracení a průjmy, hubnutí a skleslost.

Jak už jsem zmínila výše, také giardioza patří mezi zoonozy. Měla jsem v ordinaci případy nakažení celých rodin, proto je třeba věnovat případné diagnostice zaslouženou pozornost.

Jednou z příčin značného rozšíření tohoto parazita je i jeho obtížná diagnostika (není vidět ve stolici) a skutečnost, že na něj nepůsobí běžné odčervovací preparáty v obvyklých dávkách. Jednoznačně doporučuji, pokud má pes při nezměněné stravě opakující se trávicí obtíže, pokračující i po odčervení, odeslat do laboratoře prostřednictvím veterinárního lékaře vzorek stolice na koprologické vyšetření.

Jak správně odebrat vzorek

Pro skutečnosti odpovídající výsledek je nutné dodržet zásady správného odběru zmíněného vzorku.

Majitelé většinou popadnou doma tu největší skleničku od marmelády a naberou vše, co pes během jedné procházky vyprodukoval a přinesou pyšně do ordinace. Parazité jsou ale vylučováni nepravidelně a tak takový vzorek může být falešně negativní. Proto laboratoř potřebuje vzorek reprezentativní z delšího časového úseku. Také nádobka musí být spalitelná – tedy nikdy sklo.

Odebíráme malá množství stolice (velikosti hrášku) během dvou až tří dnů při každé procházce ideálně do přímo k tomu určeného PVC kontejneru. Ten také obsahuje malou lopatičku pro snadný sběr stolice. Kontejner by měl být k dispozici u veterinárního lékaře, pokud ho nemáme, lze použít třeba plastovou lahvičku od léků.

Během shromažďování vzorku uchováváme nádobku v chladnu.

Někteří majitelé upřednostňují pravidelná vyšetření stolice před častým odčervováním. Podle mého názoru je ideální v rámci prevence u zdravého psa obě procedury střídat, dvakrát ročně odeslat vzorek a dvakrát ročně odčervit. Tato frekvence je důležitá zejména v rodinách s malými dětmi.

Jak tedy na ně?

Obvyklý postup při odčervení dospělého psa spočívá v podání antiparazitik obsahujících jednu nebo dvě účinné látky. Tableta je na deset kilogramů tělesné váhy a podává se dvakrát v intervalu deseti až čtrnácti dní.

Pro štěňata je určen preparát ve formě pasty nebo sirupu. Poprvé je třeba odčervení provést ve věku dvou týdnů a dále opakovat po dalších dvou týdnech.

Velmi důležité je psa odčervit některým z výše zmíněných širokospektrálních antiparazitik v případě, že si z letního pobytu přivezl blechy. Ty jsou totiž přenašeči tasemnic a pokud má pes doma malého lidského kamaráda, může ho právě prostřednictvím blechy nakazit.

Jak už bylo řečeno, na Giardie běžně používané léky nezabírají, tam je třeba jiné účinné látky. I proto je důležité mít správně stanovenou diagnózu a nepodávat léčbu naslepo.

K léčbě ve stolici již nalezeného prvoka se používá metronidazol. Pokud ale má veterinární lékař podezření na invazi kokcidií a buď nelze vyšetření provést, nebo je třeba psa odčervit i širokospektrálním antiparazitikem, je možné podat nový preparát s kombinací dvou účinných látek proti oblým červům i kokcidiím.

Přesto, že nám léto již skončilo, nezoufejte, po zimě přijde opět jaro, s jehož příchodem bude problematika odčervování opět aktuální.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky