Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Onemocnění dutiny ústní u koček

 

11.6.2015

Onemocnění struktur dutiny ústní u koček je mnohem častější, než si majitelé myslí. Přesto, že jsou tyto choroby provázeny značnou bolestivostí, většina koček je zcela bezpříznakových. Když pak například během klinického vyšetření při očkování odhalíme závažný problém v podobě silného zánětu dásní, majitelé s překvapením oponují, že ale jejich kočka přijímá potravu zcela bez problémů. Bohužel některé neléčené problémy se zuby nebo dásněmi mohou časem vyústit ve vážné potíže ohrožující celkový zdravotní stav pacienta a tak je třeba věnovat dutině ústní našich koček zaslouženou pozornost.

Kočičí zuby a dásně

Kočka má v dospělosti celkem 30 zubů. Zub je dutý útvar, v jeho dřeni se skrývá kanálek, jímž skrz otvor na vrcholu kořene prochází nerv a krevní a lymfatická céva. Kočičí zub je na rozdíl od zubu psího velmi křehká struktura a proto může snadno při mechanickém namáhání dojít k jeho fraktuře. Pokud je narušen nějakým patologickým procesem, je to ještě mnohem snazší. Zubní lůžko, v němž je zub uložen, je kromě špičáků poměrně mělké a v případě zánětu dásně se kořen snadno uvolní a zub vypadne. Stejně tak dáseň je u kočky podstatně fragilnější a zranitelnější než u psa, snadno dochází k jejímu poranění, které pak mohutně krvácí. Opět sečteno, podtrženo, je velmi důležité udržovat dutinu ústní v dobré kondici a případné obtíže podchytit hned na začátku.

Onemocnění parodontu

První skupina onemocnění dutiny ústní zahrnuje problémy s tkáněmi obklopujícími zuby. Jedná se o dáseň, jazyk, pysky a ostatní části ústní sliznice. Tyto obtíže jsou u koček velmi časté, a pokud je správně neléčíme, způsobují bolest, tvorbu abscesů, zánět kostního podkladu dolní a horní čelisti, ztrátu zubů a po uvolnění bakterií z postiženého místa do krve také orgánové infekce.

Vlastní příčinou onemocnění parodontu jsou bakterie a jejich toxiny, které jsou v místě rozmnožení patogenů příčinou podráždění a zánětu. Ten je pak výsledkem obranných reakcí organismu na tento podnět. Přehnaná odpověď imunitního systému jedince může pak být vysvětlením, proč některá plemena (např. mainská mývalí, ragdoll nebo orientální plemena) mívají průběh choroby mnohem horší než ostatní.

Gingivitis

Nejčasnější stadium onemocnění parodontu je klinicky charakterizováno zánětem dásně (gingivitis) a ten doprovázejícím zápachem z dutiny ústní (halitosis). Kočka nemá žádné viditelné obtíže a tak toto rané stadium často unikne pozornosti majitele. Dáseň kočky je velmi úzká a tak se problém často zdá banální, ale toto je ideální příležitost k zahájení léčby, která pak může vést k úplnému uzdravení. Zvláště, když je tento nález zjištěn u mladého zvířete. Není žádnou výjimkou, že se tyto první příznaky objeví u mladých jedinců ve stáří 6 až 8 měsíců. Jestliže je zvíře ponecháno bez ošetření, vede to k ireverzibilní progresi ve formě periodontitis (zánět všech, i hlubokých struktur dutiny ústní) ve věku 12 až 24 měsíců. Jakmile je u pacienta diagnostikována tato forma zánětu, další opatření směřují spíše ke zpomalení progrese než k uzdravení, k němuž už nemusí nikdy dojít. Jakmile začne docházet ke ztrátě tkání (zubů, úbytku kostních struktur a devastaci zubních lůžek), může být jediným řešením extrakce zbývajících postižených zubů a radikální ošetření zbytku dutiny ústní. Proto je vhodné provést ošetření dásní a pak navázat preventivními opatřeními.

Terapie spočívá především v profesionálním ošetření dutiny ústní, které zahrnuje důkladné vyšetření všech částí dutiny ústní, odstranění případného plaku nebo zubního kamene, toaleta a ošetření dásní. Součástí vyšetření, které se provádí dle povahy nutného zákroku v celkové anestezii nebo analgosedaci, může být také extrakce postižených zubů. Dle uvážení je vhodné provést také rentgenogram čelistí a zubů. Po tomto ošetření je vhodné zahájit domácí péči o hygienu dutiny ústní. Bohužel kočka je málokdy spolupracující pacient a tak možnost pravidelné ústní hygieny závisí především na její povaze a schopnosti a odhodlání majitele. Domácí péčí mám na mysli čištění dásní a zubů vhodným kartáčkem několikrát týdně. K čištění zubů je možné použít speciální kartáček na prst a ochucenou zubní pastu, které současně obsahuje enzymatickou složku. Pokud není toto domácí ošetřování možné, jsou na trhu dostupné roztoky k míchání do pitné vody, různé zubní pamlsky a žvýkací kuličky napuštěné enzymy, které napomáhají rozpuštění zubního plaku. A nakonec klinické diety mohou být nápomocné v řešení i tohoto problému. U nás jsou dostupné Hills t/d nebo Royal Canin Feline Dental.

Zlomeniny zubů

Kočičí zuby jsou křehké a tak při traumatech hlavy k nim dochází velice často. Zlomený zub je otevřený do dutiny ústní a tak se bakterie snadno dostanou přes otevřenou dutinu do kostního podkladu a způsobí zánět čelisti. Proto je nezbytné takový zub léčit a nikdy ho nenechat neošetřený. První volbou je vždy extrakce zbytku zubu. Pokud ji z jakéhokoli důvodu provést nechceme, pak je nutné provést záchrannou léčbu a otevřenou dutinu uzavřít. To lze provést jen na specializovaném pracovišti.

FORL

Tato anglická zkratka označuje onemocnění s dlouhým názvem – kočičí odontoklastické resorpční léze. Odborné prameny uvádějí, že se vyskytuje u 75% koček (!) přicházejících do ordinací s problémem v dutině ústní. Není známa příčina, vlastním problémem je destrukce všech struktur zubu, které se drolí a ubývají – zub vypadá jako děravý. V okolí takto postiženého zubu pak proliferuje dáseň, je zarudlá, oteklá, snadno krvácí a velmi bolestivá. Léze se diagnostikují při běžném klinickém vyšetření. Majitelé přicházejí s kočkou, která nechce jíst, hodně sliní a je smutnější. Někdy se jedná o náhodný nález při vakcinaci. Kočky totiž umí účinně skrývat i velmi bolestivý proces a tak i postižení několika zubů často zůstane majitelem nepovšimnuto. Během vývoje choroby se pak odlamují korunky zubů, přičemž torza zubů a jejich kořeny zůstávají v dásni. I když se při léčbě uplatňují antibiotika a protizánětlivé preparáty, jediným definitivním řešením je extrakce všech postižených zubů. Bohužel to bývá poměrně obtížné – zuby se lámou a drolí. Nicméně odstranění všech částí zubu včetně kořenů je pro úspěch léčby naprosto zásadní.

Kočičí gingivostomatitis

Je to pravděpodobně nejvíce frustrující onemocnění v oblasti kočičí medicíny. Kočky jsou přinášeny s totálním nechutenstvím, apatické, s výrazným zápachem z dutiny ústní a velice bolestivou oblastí obou čelistí. Po otevření dutiny ústní, které z důvodu bolesti většinou neobejde bez boje, vidíme příznaky zánětu úplně všude. Kromě zarudnutí a otoku dásní, vnitřní strany bukální sliznice, jazyka a hltanu můžeme nalézt i zvětšené příslušné mízní uzliny. Pokud je taková kočka prezentována v ordinaci, je nutná komplexní diagnostika. Ta zahrnuje důkladné klinické vyšetření, biochemické i hematologické vyšetření krve, někdy sérologii. U těchto pacientů se totiž často (ale ne vždy) vyskytuje kočičí retrovirus.

Opět, jediná možná terapie spočívá v extrakci všech postižených zubů a všech případně zbývajících kořenů. V rámci tohoto zákroku je vhodné odebrat vzorky dásně na histopatologické vyšetření k vyloučení jiného onemocnění – např. nádoru.

Nádory

Bohužel většina nádorů v dutině ústní koček jsou maligní útvary se špatnou prognózou. Úspěch při případné terapii závisí na typu nádoru a včasnosti zahájení léčby. Proto je velmi důležité, pokud objevíme jakýkoli útvar nebo otok v dutině ústní, odebrat vzorky na histologické vyšetření k jeho identifikaci. Pak je možné zvolit vhodný léčebný chemoterapeutický protokol. Jedním z typických příznaků tumoru je snadná extrakce zubu v tomto místě – zub je možné z dásně odstranit v podstatě jen pomocí prstů.

Na závěr

Po přečtení se pozorný čtenář zeptá, zda je skutečně kočce nutné vlastně skoro vždy vytrhat buď některé, často ale všechny zuby. Vždyť představíme-li si tento zákrok u nás samých, co bychom asi řekli zubaři, který by ho navrhoval? Asi bychom šli jinam, že? S tím, že se ten náš musel úplně zbláznit. Choroby struktur dutiny ústní u koček se ale velice od těch lidských liší. V ordinaci se setkáváme se zvířaty s úplně strašlivým zánětem dásní, kde jsme si jistí, že jen extrakce všech zubů tu strašlivou bolest, kterou musí kočka snášet, navždy vyřeší. Snažíme se to vysvětlit majiteli, který tu představu nesnese a striktně zákrok odmítá. Pak trvá třeba několik měsíců i let, při neúspěšném zkoušení různých konzervativních postupů, než k tomu můžeme přistoupit. A pak z majitelových úst zazní, úplně vždycky, věřte mi, věta „Že jsme to nenechali udělat hned na začátku.“ Kočka nejen že se konečně bez bolesti nají, a to i granulí, ale úplně ožije. Je to zkrátka nová kočka. Proto, když Vám tuto hrůzu nahánějící variantu Váš veterinární lékař nabídne, neodmítejte ho. Může to být jediná cesta k opět spokojené kočce.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky