Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Letní psí trampoty

 

21.6.2016

Tak nám začalo to dlouho očekávané léto. Při čtení mého dnešního příspěvku si ale možná pomyslíte, že bude nejlepší zalézt si se svým psím kamarádem pěkně domů a celý ten letní čas přečkat v posteli pod dekou. Nedělejte to prosím! Psi toto období milují a zaslouží si hodně procházek v lese i koupání v rybníku, pokud si budete vědomi toho, co jim může hrozit, a dokážete je před těmito nebezpečenstvími ochránit.

Horko – může jít o život

Vysoké teploty mohou být pro psa jako pro zvíře, jež se nemůže potit, opravdu nebezpečné. Pes nemá potní žlázy a tak jediným způsobem, kterým umí snížit svoji tělesnou teplotu, je hyperventilace. Za tímto termínem se skrývá zrychleně dýchající pes se široce otevřenou tlamou. Psí organismus se může přehřát skutečně rychle a tak každým rokem zemře několik psů ponechaných v autech na rozpálených parkovištích nezodpovědnými majiteli, kteří šli přece jen na skok nakupovat. Pokud po návratu k autu naleznete svého psa v horkém interiéru bezvládně ležet, nečekejte, zda se mu do večera neudělá lépe, a okamžitě ho odvezte k veterinárnímu lékaři. Skutečně může jít o život.

Těm psům, kteří musí i v horkém létě zůstat ve městě, mohou zase způsobit popáleniny horké chodníky. My to přes podrážku bot necítíme, ale zkuste si některé červencové poledne položit ruku na asfaltový povrch. Proto venčíme především ráno a večer, a pokud musíme ven přes den, vodíme psa po zastíněných plochách.

K ochlazování organismu napomáhá též dostatek čerstvé vody. Je tedy nutné dbát na to, aby náš pes měl stále vodu v misce. Čistou vodu natáčíme z kohoutku alespoň jednou denně.

To, jak bude pes snášet vysoké teploty, záleží také na jeho tělním pokryvu. Majitel černého dlouhosrstého psa musí být nejobezřetnější. Nejklidnější může zůstat majitel hladkosrstého plemene. Náročný je letní čas pro majitele naháčů. Ti musí o nechráněnou kůži svého psa dbát nejvíce. Pravidelné ošetřování kvalitním krémem s vysokým UV faktorem je velice důležité.

Na pozoru se musí mít také majitelé krátkolebých, tzv. brachycefalických plemen, jako jsou např. mopsové, francouzští buldočci nebo boxeři. U těch může dojít k přehřátí obzvláště rychle, protože vzhledem ke krátkému nosu specifické stavby hůře ventilují.

První pomoc při přehřátí

.rychle přemístíme psa na chladné místo, ideálně tam, kde je slabý průvan

předložíme mu studenou čerstvou vodu, ale nikdy se mu ji nesnažíme vlít násilím do krku, mohl by ji vdechnout

Pokud ji nechce, jen mu lehce namočíme vyplazený jazyk

.Ručník namočený ve studené vodě položíme ležícímu psovi na krk, mezi přední a zadní nohy

.pokud máme studenou vodu v hadici, můžeme slabým proudem tělo psa postupně ochlazovat, pozor, ne velkým množstvím najednou a ne ledovou vodou, pro přehřátý organismus by to mohl být šok

Nepříjemná osina

Ne nadarmo se říká nepříjemný jako osina. Osina je asi centimetrový obal zralého travního semínka, který může zvířeti způsobit vážné zdravotní problémy. Na jednou konci má ostrý výběžek zakončený malým „zpětným háčkem“ a na druhém několik tvrdých štětinek. Při pohybu zvířete neposečeným porostem zralá semínka z klasu vypadávají a zachycují se na srsti zvířete. Pokud se dostanou do míst, kde jsou kožní nebo slizniční záhyby, mohou se ostrým výběžkem zapíchnout do kůže a díky zpětnému háčku se neuvolní. Posouvají se dál, až se dostanou pod kůži. Nejčastějšími místy nálezu osin jsou pak uši, meziprstí, ale můžeme je nalézt i ve spojivkovém vaku, předkožce psů apod. Klinickým příznakem zapadnutí osiny do ušního boltce je náhlý nástup klepání hlavou a drbání ucha. Osina bývá bohužel poměrně hluboko a pouhým okem nemusí být v uchu viditelná. V tomto případě NESMÍ majitel postižené ucho čistit, protože osinu zasune ještě hlouběji a je pak obtížné ji odstranit. Vyjmutí provádí vždy veterinář. Pokud přijde majitel ihned, bývá to snadný zákrok, u několik dní starého procesu bývá stav komplikovaný zánětem. Když si všimnete, že si Váš pes intenzivně líže packu, pak je možnou příčinou osina v meziprstí. Ta se projevuje bolestivostí packy, někdy kulháním a objeví se hnisavý puchýřek. Častěji bývají postiženi psi s hustým osrstěním končetin  – typickým příkladem je kokršpaněl. Někdy si pes osinu sám lízáním odstraní, ale může se stát, že semínko vcestuje hluboko do tkáně a pak je nutná chirurgická revize místa. Pokud se totiž osina v pacce nechá, může i několik týdnů cestovat směrem vzhůru a způsobit vážný zánět podkoží a okolních tkání. Preventivně doporučuji riziková místa těla vždy po procházce prohlédnout, můžete osinu najít dříve, než se stačí dostat pod kůži.

Vodní radovánky

Koupání k létu prostě patří. Pes se může s vodou setkat v přírodních koupalištích nebo je v jeho teritoriu bazén.  Opravdu horký letní den může být bohužel v kombinaci s hodně studenou vodou příčinou zdravotních komplikací koupajícího se psa. Prudké ochlazení organismu, zvláště pokud pak pes zůstane ležet ve stínu, může vyvolat zánět dýchacích nebo močových cest. Je proto lepší psovi umožnit krátkou intenzivní koupel a mokrou srst pak nechat vyschnout během pobíhání na následné procházce. Zvláštní kapitolou jsou v tomto případě uši a oblast kolem nich. U hustě osrstěných psů jako jsou např. zlatí či labradorští retrívři, se během pár dní při nedokonalém vysušení srsti pod boltci často objeví hot spot. U plemen s dlouhými ušními boltci, jako je třeba kokršpaněl, zase voda ve zvukovodu bývá jednou z příčin vracejících se zánětů uší. U těchto predisponovaných jedinců je tedy důležité zkontrolovat, zda je srst v okolí uší opravdu suchá. Po návratu domů pak doporučuji vypláchnout oba zvukovody důkladně čistícím ušním roztokem, který zajistí ideální mikrobiální rovnováhu v uchu a zamezí rozmnožení patogenních mikroorganismů. Tato opatření jsou velmi důležitá, zejména koupal-li se pes v nepříliš čisté stojaté vodě.

A co vodní radovánky v bazénu na zahradě?  Pro psy nebývá jejich voda příliš vhodná ani ke koupání, ani k pití. Pokud obsahuje chlor, je nutné zvíře po každé koupeli důkladně osprchovat čistou vodou. Žíznivý pes také může považovat bazén za zdroj pitné vody. Chlor ale může způsobit podráždění žaludku a následné trávicí problémy. Kromě toho se může stát, že se pes nedokáže dostat z bazénu ven a utone. Jednoduše řečeno, doporučuji držet psa od bazénu dále nebo ho mít vždy pod přísným dohledem.

Mořská voda je naopak pro koupel ideální, nicméně je důležité opět opláchnout pejska po návratu domů sladkou vodou, aby zbylá sůl nezůstávala na zasychající srsti.

Po koupeli

. psa osušit či nechat oschnout

. zkontrolovat, případně ošetřit uši

. po koupeli v mořské či chlorované vodě psa osprchovat

 

Pozor na vosy a spol!

Typickým pacientem je aktivní mladý pes, nepoučitelně chňapající po všem, co léta kolem. Ať je to vosa, sršeň, čmelák nebo moucha, často skončí v jeho tlamě. Pokud se jedná o malého psa nebo štěně, může být dávka jedu poměrně vysoká, následkem jsou pak zdravotní komplikace ve formě otoku struktur dutiny ústní až možné dýchací potíže a dušení. Pokud k tomu dojde a je evidentní, že váš pes nemůže dýchat, jako první pomoc mu zakloňte hlavu a vytáhněte jazyk co nejdále dopředu.  Zdrojem nebezpečného hmyzu mohou být také odpadky, které pes pojídá,  nebo spadané ovoce, které chutná překvapivě velkému procentu psí populace. Máte-li i jen podezření na žihadlo v tlamě, je vhodné raději navštívit veterinárního lékaře, aby se předešlo případným komplikacím. Žihadlo na jiné části těla opatrně a co nejdříve odstraňte. Místo pak potřeme octem a intenzivně chladíme. Pokud výrazně otéká, opět doporučuji veterinární ošetření. Dále je vhodné místo chladit, např. mraženou zeleninou, v případě nutnosti lze podat antihistaminika.

Rizika grilování

Opět se všichni těšíme na chvíle strávené u ohně. Bohužel se na ně těší i naši chlupatí kamarádi. Ani ne snad tu romantiku, jako spíš na to, co nám od  -řekněme grilu – odpadne. Když pomineme kuřecí kosti, které jen ve větším množství mohou poškodit stěnu trávicího traktu, zbývají nám ostatní odpadky – jiné kosti, tučné maso a uzeniny. Spolkne-li pes větší množství i neostrých kostí, může se stát, že se konglomerát kostní hmoty po úspěšném průchodu celým trávicím traktem zarazí o úzký vstup do pánve a způsobí zácpu provázenou silnými bolestmi. Tučné maso a uzeniny zase mohou podráždit trávicí trakt nezvyklý na takovou stravu a výsledkem je zvracení s průjmem. Nejen že je tedy třeba odolat žebrajícím psím očím, ale je nutné hlídat chytré jedince, kteří ví, že nesmí, ale usilovně se snaží něco ukrást. Ideálně pověříme hlídáním přítomného řidiče, jehož jediným nápojem je nealkoholické pivo.

Infekční a parazitární choroby

O nutnosti chránit naše zvířecí miláčky před klíšťaty a blechami toho bylo napsáno hodně i v našem časopise. Proto jen připomínám nutnost pravidelně používat kvalitní antiparazitární obojky, spot ony, spreje nebo tablety.

Přesto, že se to může zdát zcela zbytečné, pokud cestujete do teplých krajin jižní Evropy nebo třeba i jen do jižních Čech nebo Moravu, doporučuji chránit psa i před komáry. Ti totiž přenášejí dirofilariózu, nebo-li srdeční červivost. Dříve exotická choroba byla nedávno prokázána i u nás. Proto je vhodné tři dny např. před cestou do Chorvatska aplikovat spolucestujícím pejskům selamectin ve formě spot on nebo alespoň některé z antiparazitik  nabízející kromě klasického efektu i ochranu proti komárům.

Antiparazitika potírající vnitřní parazity je třeba podat především po návratu z dovolené nebo letního pobytu, abychom zničili vše, co si mazlíček mohl přinést domů.

Z infekčních chorob si zaslouží pozornost leptospiroza, která je ze psa přenosná na člověka. Jedná se o nemoc, jejímž důsledkem je selhání ledvin a jater. Zdrojem nákazy mohou být volně žijící hlodavci. Klasické polyvalentní vakcíny leptospirový antigen obsahují, stačí tedy dbát na dodržování vakcinačních intervalů.

Před cestou do ciziny aneb co zařídit předem

Předpisy pro vydávání europasů, nutných pro cestování do zahraničí, se v minulém roce zpřísnily. V pasech se nesmí nic přepisovat, škrtat ani zpětně doplňovat. I když je pes správně očkovaný, ale pas je vydáván až po tomto očkování, je nutné psa přeočkovat proti vzteklině znovu, neboť datum očkování musí být ve stejný den (nebo později), než je datum vydání pasu. Máte-li tedy obyčejný očkovací průkaz a víte, že budete se svým psem v následujícím roce cestovat, nechte vystavit europas s předstihem, ideálně při dalším pravidelném přeočkování. Pro jeho vydání musí být zvíře označeno mikročipem, tetování již nestačí.

Dále je nutné si uvědomit, že pro účely cestování je očkování proti vzteklině platné až po 21 dnech. Je to z důvodu vytvoření dostatečné hladiny protilátek. Neodkládejte proto vystavení pasu na poslední chvíli před cestou. Zejména, chystáte-li se do vzdálenějších nebo exotických destinací, pečlivě si několik měsíců předem zjistěte, co je k vpuštění do země třeba. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit i služby profesionální přepravní firmy, která vše zařídí. Cesta zvláště na jiný kontinent může znamenat opravdové úřední peklo.

Necháváte-li svého psa v psím hotelu, zjistěte si včas, jaké požadavky vámi zvolené zařízení má. Někde stačí platné běžné očkování, někde vyžadují ještě doočkování proti všem původcům psincového kašle – infekční laryngotracheitidy. To je také nutné provést s dvoutýdenním předstihem.

Přeji vám krásné léto a ať je vaše dovolená pro vás i pro vašeho psa ve znamení odpočinku a bezstarostných klidných dnů.

 Před cestou do ciziny

. pes musí být označen mikročipem

. pes musí mít europas

. datum očkování proti vzteklině musí být stejné nebo pozdější než datum vydání pasu

. očkování proti vzteklině je platné až po 21 dnech

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky