Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Letní kočičí trampoty

 

26.6.2016

Která kočka by nechtěla odjet na prázdniny na chatu či chalupu, stejně jako pravidelně odjíždějí její podřízení – majitelé. Některé z městských koček mají to štěstí a celé prázdniny skutečně tráví v přírodě obklopeny vším, čím jim může venkov přispět do jejich subjektivně jinak chudého jídelníčku. Jiné musí bohužel zůstat doma, sledujíc život za okny přes sklo bez možnosti ovlivnit osudy okolo létajících opeřených tvorů.

Jak kočka doma, tak podstatně více kočka na zahradě letního sídla – obě mohou být ohroženy nebezpečenstvími, které vyplývají z letních, horkých měsíců. Proto až už jsou Vaše možnosti jakékoli, mohly by se Vám informace v mém dnešním článku hodit.

Letní měsíce v bytě

Kočky se nepotí. Jejich možnosti, jak snižovat svojí tělesnou teplotu, jsou velmi omezené. Je proto nutné dbát na udržování optimální teploty prostředí. Bydlíte-li ve městském bytě, v horním patře bez klimatizace, a ten má navíc velká okna orientovaná na jih, ujistěte se, že se Vaše kočka může uchýlit do chladnější místnosti. Pokud si ani tak nejste jisti, zda se v době Vaší nepřítomnosti byt neprohřeje příliš, umístěte vhodný ventilátor na zem zády k pootevřenému oknu. Vzduch v místnosti se tak bude obměňovat a zároveň ochlazovat. Zvolte spíše nižší úroveň výkonu, aby to nevypadalo, jako když se místností prohání tornádo a kočička se nebála hluku ventilátoru.

Vodní zdroje

V létě mají kočky, stejně jako ostatní živé organismy, větší potřebu doplňovat tekutiny. Kočka je velmi vybíravá nejen, co se týká jídla, ale také vyžaduje neustále čistou, čerstvou vodu. V horkých dnech je vhodné připravit pro ni po bytě více míst se zdrojem vody. Kočky nemají rády, když se jejich hmatové vousy dotýkají při pití okrajů misky, proto dejte přednost široké nádobě. Vodu obměňujte alespoň jednou denně. Variantou jsou také fontánky pro kočku, v nichž voda koluje. Hodně koček preferuje tekoucí vodu a toto je právě pro ně optimální řešení. Další možnost, jak kočkám zajistit déle chladnou vodu, je umístit do misek kostky ledu.

Máte-li doma velké množství pokojových rostlin, buďte opatrní při jejich zalévání. I když víte, že nejsou pro kočku jedovaté, nezalévejte je přes květináč tak, aby voda zůstávala v misce pod květináčem. Tato voda může obsahovat z kořenů vyplavené alkaloidy, které by mohly Vaší žíznivé kočce způsobit trávicí i další obtíže.

Kočky se ve snaze ochladit si tělo rády uchylují do vany nebo umyvadla, neboť ta zůstává chladná i v horkých dnech. Nechte ji proto koupelnu otevřenou, i když nejste doma.

Tráví- li kočka léto venku, nenechte kočku nikdy pít ze zdroje, který je plný řas. Řasy jsou pro kočky toxické a mohou jí způsobit mnoho zdravotních obtíží – zvracení, průjem nebo křeče.

Vynechte hry

Při pohybu tělo produkuje teplo. Proto pokud trávíte horké víkendy ve vašem městském bytě i Vy, odpusťte si jinak oblíbené hry, při nichž musí kočka vyvinout velkou tělesnou aktivitu – např. laserové ukazovátko. I obvykle aktivní kočka bude v těchto dnech línější a spaní jí zabere více času než normálně. To je v pořádku a není třeba pokoušet se ji z tohoto letargického stavu dostávat. Ona se zase vzpamatuje.

Úprava srsti

Zvířata nemají srst jen tak pro nic za nic. Vrstva srsti je chrání, a to nejen před zimou, ale současně tvoří bariéru mezi tělem a horkým prostředím, které na organismus působí zvenku. Názory na stříhání srsti v létě se liší. Osobně nedoporučuji stříhat kočku úplně do hola, ale dlouhosrstým kočkám zkrácení srsti „na ježka“ dle mých zkušeností uleví. Dalším důvodem pro toto opatření je u těchto koček zacuchaná srst. Dredy zhoršují tepelně izolační vlastnosti srsti. Nemáte-li tedy čas nebo možnost kočku pravidelně česat, je lepší ji ostříhat. Pokud se Vaše kočka pravidelně kartáčovat nechá, je ideální udělat z toho každodenní rutinu. V létě zvolte ranní hodinu, dokud Vaše kočka není z vysokých teplot otrávená a je ochotná spolupracovat. V současné době je na trhu mnoho různých druhů kartáčů a hřebenů na zvířata. Osobně naprosto nedám dopustit, zejména u koček, na silikonové kartáče, umožňující z jedné strany dokonalé vyčesání kočky a z druhé odstranění vyčesané srsti z čehokoli.

V létě, stejně jako na jaře, kočky více línají. Proto se při jejich pravidelné hygieně dostává více odstraněné srsti do jejich trávicího traktu. Častěji se tedy potýkají s trichobezoáry. To je další důvod, proč se pokusit naučit kočku snášet česání. Jedincům, kteří nestrávenou srst zvrací pravidelně, doporučuji podávat preventivně pastu tyto bezoáry rozpouštějící.

Vosy, včely a spol.

Kočky jsou v této oblasti většinou chytřejší, než psi, a tak nebezpečí, hrozící ze strany hmyzu vybaveného žihadlem, rychle rozpoznají. Pokud se ale jedná o zkušenostmi ještě nevybavené malé zvědavé kotě, může být dávka jedu poměrně vysoká. Máte-li i jen podezření na žihadlo v dutině ústní, je vhodné co nejdříve navštívit veterinárního lékaře, aby se předešlo případným komplikacím. Žihadlo na jiné části těla opatrně a co nejdříve odstraňte. Místo pak potřete octem a intenzivně chlaďte např. mraženou zeleninou. Pokud výrazně otéká, opět doporučuji veterinární ošetření. Při manipulaci s kočkou, která je vyděšená a stresovaná bolestí, buďte velmi opatrní. Brání-li se ošetření, ale dle Vašeho názoru je nutné, můžete zkusit kočku zabalit do ručníku s tím, že necháte venku tu část těla, které se chystáte věnovat pozornost. Tato metoda je velmi účinná, ale vyžaduje praxi. Jestliže nejste úspěšní, jedinou možností zůstává transport k veterinárnímu lékaři.

Parazité

Důvody a způsoby ochrany koček proti vnějším a vnitřním parazitům byly podrobně popsány v minulých číslech. Zde jen připomínám nutnost pravidelného používání antiparazitik proti blechám a klíšťatům.

Odčervení pak podáváme nejpozději na začátku podzimu po návratu z venkova.

Cestujeme s kočkou

Většina koček cestování ráda nemá a špatně snáší změnu prostředí. Majitelé se při vědomí těchto skutečností snaží v době své dovolené zajistit péči o jejich kočku v jejím domácím prostředí. Pokud je to možné, je to optimální. Alespoň jednou denně by měl někdo domácnost navštívit, vyměnit vodu, doplnit krmení a vyčistit box s kočkolitem. Pokud ho či jí kočka zná, je to výhoda, neboť se od této osoby nechá pomazlit. Ve městech je dnes možné využít také služeb profesionální pečovatelky, která péči o kočku zajistí.

Vezete-li svou kočku, nesnášející pobyt v autě, na celé léto na venkov, čeká Vás jedna cesta tam a druhá za dva měsíce zpět. Je tedy třeba zajistit Vám i Vaší kočce co možná největší komfort. Jako prevence cestovních trávicích potíží funguje nejlépe jednodenní hladovka. Zvláště pak je-li auto služební, vřele doporučuji. Kočka by měla být celou cestu v přepravce, ideálně nějakému oblíbenci na klíně, aby ji bylo možno během cesty konejšit a líčit jí hezké chvíle, které ji čekají na konci jízdy. Uděláte-li během cesty zastávku, nenechávejte kočku v autě samotnou a už vůbec ne v autě zavřenou, pokud je venku horko. Platí pro ni totéž, co pro psa – snadno se přehřeje.

Po příjezdu na místo je též rozumné kočku nechat jeden až dva dny uvnitř, než si opět zvykne, aby se venku neztratila.

Kočka v hotelu

Rozhodnete-li se v době Vaší nepřítomnosti využít služeb kočičího hotelu, doporučuji vypravit se tam předem. Podíváte se na ubytovací zařízení, promluvíte s personálem a můžete tak lépe posoudit, zda se tam bude mít Vaše kočička dobře. Je nutné se také včas přesvědčit, že můžete splnit všechny podmínky ze strany hotelu. Jedná se zejména o platné očkování proti běžným infekčním chorobám a odčervení. Dospělí kocouři jsou většinou přijímáni kastrovaní. Doporučuji dát kočičce s sebou stravu, na níž je zvyklá, a také její pelíšek nebo alespoň deku z domova, aby si v novém prostředí rychleji zvykla.

Přeji Vám i Vašim kočičkám krásné a bezstarostné léto.

 

 

 

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky