Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Když psí mozek stárne…

 

18.8.2017

Vídám to v ordinaci často. Na stole stojí stařičký pejsek, nepřítomným pohledem se dívá před sebe. Majitel pak vypráví o tom, jak už jeho přítel není takový, jaký býval. Hodně spí, nemá zájem o okolí, občas se po někom ožene. Někdy jen stojí, jako by nevěděl, co chce. V noci začne štěkat a nikdo neví proč. Nepřipomíná Vám to něco? A stejně jako u člověka to nemusí být choroba, je to jen stáří. Můžeme mu nějak pomoci?

Co se vlastně v psím mozku během stárnutí odehrává?

Jak pes stárne, dochází v jeho mozku k některým změnám, které mohou ovlivnit jeho chování a interakce s člověkem. Jakkoli to zní jako špatná zpráva, uvědomte si v tomto případě tu dobrou – díky lepším možnostem veterinární medicíny žijí psi déle. Proto se také v ordinacích setkáváme častěji stavy se stářím souvisejícími – patří sem nádory, orgánová selhání, kloubní onemocnění, a také změny v chování mající příčinu ve stárnutí psího mozku. Ale co se v něm opravdu děje? Rozvine se u něj psí verze Alzheimerovy choroby? Abychom tomu lépe porozuměli, musíme se podívat na psí mozek skutečně zblízka.

Oxidativní procesy v mozkové tkáni

Stárnutí samo o sobě není nemoc, je to proces. Mozek stárnoucího zvířete podléhá mnoha změnám na molekulární a buněčné úrovni. Hlavní příčinou stárnutí jsou nestabilní molekuly kyslíku, známé jako volné radikály. Ty poškozují buňky a způsobují ztrátu mozkových funkcí projevujících se ve formě změn v chování. Je známo, že buněčné struktury mladého zvířete produkují více energie a méně volných radikálů, zatímco tytéž mitochondrie starších psů produkují méně energie a více volných radikálů. A proč je mozek psa působením těchto metabolitů tak lehce zranitelný? Vědecké studie v této oblasti ukázaly, že mozek je cílem působení volných radikálů, neboť obsahuje velké množství tuků, má malé antioxidační obranné mechanismy a omezené možnosti regenerace. Mozková tkáň je prostě na přítomnost volných radikálů příliš citlivá. Jakkoli není možné jejich vliv na mozek stárnoucího psa zastavit, je možné ho zpomalit podáváním antioxidantů, vitamínů, minerálů a ovlivnit několika dalšími faktory.

 

Kognitivní dysfunkce

Kognitivní dysfunkce psů, neboli CCD (z anglického Cognitive Canine Dysfunction) je alternativa Alzheimerovy choroby u člověka. V některých oblastech mozku se při ní ukládají tzv. senilní plaky. Jsou to ložiska bílkovin, v jejichž okolí dochází k zánětlivým změnám. Důsledkem je zhoršení mozkových funkcí, za něž odpovídají postižené oblasti mozku. Patří sem zejména paměť, orientace v prostoru, schopnost vnímání okolí, sociální interakce nebo čistotnost. Některé z pozorovaných odlišností v chování budou popsány dále. Diagnostika je založena zejména na anamnéze. Léčba se opírá o tři základní pilíře. Prvním je přístup majitele. Porozumění a spousta trpělivosti je to, co starý pes potřebuje nejvíce. Pár jednoduchých povelů, časté procházky mezi psy pro posilování sociálních vztahů. Na procházkách je třeba se mu věnovat, a pokud má zájem, zabavit ho hrou nebo cvičit různé povely. Ale jen po dobu, kdy bude schopen se na výcvik koncentrovat. Výzkumy dále prokázaly, že u psů krmených některými speciálními dietami pro seniory nebo klinickými dietami dochází k prokazatelnému zlepšení kognitivních funkcí. Tato krmení obsahují více antioxidantů nebo triglyceridů. Ty představují ideální zdroj energie pro neurony – mozkové buňky. Současně tato dietní formule obsahuje více vlákniny a méně celkové energie, tudíž brání rozvoji nadváhy. Ta může být u starého zvířete příčinou mnoha závažných zdravotních komplikací. Třetím pilířem je léčba.

Jaké změny v chování mohu očekávat u svého stárnoucího psa?

Tyto změny můžeme rozdělit do několika oblastí. Málokdy se objeví najednou, většinou se v průběhu času postupně objevují a přidávají další obtíže. Jakmile majitel zaregistruje neobvyklé chování, je důležité navštívit veterinárního lékaře a vyloučit možný zdravotní problém.

Změny ve spánkovém režimu

Proč starý pes spí o tolik více než mladý? Je to normální součást procesu stárnutí. Je zajímavé, že štěňata a staří psi mívají více snů, než psi dospělí. Proto u nich můžete častěji pozorovat typický „běh ve spánku“ v jeho REM fázi.  Starého psa též není vhodné kvůli možnému leknutí ze spánku rušit. Proč se můj pes najednou často budí v noci? Ve stáří dochází ke změnám v spacím režimu. Podobně jako u staršího člověka, spí starý pes více ve dne a může mít problémy se spaním v noci. Může se jednat i o příznak CCD. Také to ale může být známka chronických bolestí. Nebo se pes může jen potřebovat vyvenčit a to nás přivádí k dalšímu odstavci.

Nehody v oblasti hygieny

Přesto, že byl Váš pes vždy naprosto čistotný, začnete najednou nacházet moč nebo stolici doma. Starší pes může mít k takovým nehodám i zdravotní důvod. Jedním z nich opět může být CCD. Patří sem ale i infekce močových cest, onemocnění ledvin, hormonální změny, onemocnění trávicího traktu anebo neurologické potíže. Choroby pohybového aparátu mohou zhoršit schopnost zvířete dojít ven nebo majitele včas informovat o své potřebě vyvenčení. Vyměšování v domácnosti během nepřítomnosti majitele může být také příznakem separační úzkosti, která se může objevit až u staršího jedince.

Separační úzkost?

Mnoho majitelů stárnoucích psů si všimne, že se z jejich dříve sebevědomé a samostatné bytosti stává „závislák“. U některých se rozvine až opravdová separační úzkost. Může to souviset s tím, že starý pes se obtížněji vyrovnává i se sebemenšími změnami v rutinním uspořádání svého života a okolí. Stejně tak bude hrát roli slábnoucí zrak a zhoršený sluch, které činí každého jedince zranitelnějším a bojácným. Proto se stávají závislejšími na svém majiteli a hůře snášejí samotu.

Můj pes mě kousnul

Starý pes bývá stejně jako starý člověk nevrlý a podrážděný. Setká-li se majitel u svého psa s náhlou, nezvyklou agresivitou, je třeba mít na paměti, že to může být také příznak zdravotního problému. Starší jedinci mívají různé bolestivé potíže, jako jsou například nemoci kloubů nebo dásní a zubů. Stejně tak zhoršený zrak a sluch může být příčinou leknutí z neobvyklých dotyků a zvuků. Pro obtížně se pohybujícího psa bude při snaze dostat se z nepříjemné situace jednodušší zavrčet nebo kousnout, než utéci, jako by to udělal dříve. To znamená, že starý pes by neměl být ponechán o samotě s malým dítětem nebo jiným zvířetem. Také to nemusí být ideální čas k pořízení nového štěněte, které bude vyzývat staršího kamaráda ke hře, lézt po něm a všeobecně se dožadovat jeho pozornosti. Může to být důvodem ke konfliktu, neboť starý pes již nebude k chování štěněte tak shovívavý, jako by byl dříve a jak by se správně socializovaný pes v takové situaci zachoval.

Je zmatený a dezorientovaný

Jsou to typické příznaky CCD. Majitel nachází svého psa stojícího a zírajícího do zdi nebo chodícího do kola. Pes nepoznává majitele nebo jeho přátele, které dřív vítal. Při návratu ze zahrady nestojí před správnými dveřmi. Všechny tyto změny v chování jsou důvodem k návštěvě veterinárního lékaře. Po vyloučení možných zdravotních komplikací je důvod k zahájení léčby CCD.

Které léky mohou pomoci?

Kromě již zmíněné dietní stravy v první řadě uvažujeme o přídavku podpůrných preparátů přírodního původu, vitamínů a minerálů. Množství přípravků na trhu může komplikovat rozhodování, který zvolit. Doporučuji vybrat některý preparát pro seniory a zvolit lékovou formu (tekutinu, tabletu, prášek nebo pamlsek), kterou bude pes akceptovat. Pokud již nejsou ve zvoleném přípravku obsaženy, doporučuji přidat omega mastné kyseliny ve formě lososového oleje. Ke zlepšení pohyblivosti je vhodné přidat i chondroprotektiva. Efekt těchto doplňků nelze očekávat dříve, než za několik týdnů. Pokud se nedostaví, je čas na další fázi. V ní může veterinární lékař cíleně zahájit léčbu mozkové tkáně. Nejlepší zkušenost mám s dlouhodobým podáváním veterinární speciality s obsahem propentofyllinu. Další možností je v humánní medicíně známý piracetam.

Se správnou péčí a ohleduplností se může zvířecí přítel dožít mnoha let plnohodnotného života. Moje třináctiletá bearded kolie Adélka je stále šťastným a veselým psem milujícím celou svojí smečku. Přeji jí i všem stárnoucím miláčkům našich čtenářů krásný a klidný podzim.

 

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky