Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Zase ta slinivka…

 

20.8.2018

Přichází-li do ordinace nový pacient s chronickými trávicími obtížemi, stává se, že majitel jen lakonicky poznamená, že „ to je ta jeho slinivka, už s ní má potíže dlouho.“  Zkušenost z praxe ale naznačuje, že dochází k přeceňování poruch slinivky břišní v diagnostice příčin trávicích problémů u psů. Ne že by se nemocná slinivka u psa neobjevila, je jich ale mnohem méně, než se majitelé domnívají. Přesto je to však orgán nadmíru důležitý, a tak stojí za to si o něm a jeho chorobách něco říci.

Proč je slinivka potřeba

Slinivka břišní neboli pankreas je lokalizována v oblasti za žaludkem, v blízkosti tenkého střeva. Má v organismu dvě hlavní funkce. Produkuje hormony inzulin a glukagon, které hrají důležitou roli v udržování fyziologické hladiny krevního cukru. Druhým úkolem je pak exokrinní produkce trávicích enzymů, které jsou zásadní pro trávení tuků, bílkovin i sacharidů v tenkém střevě, kam jsou ze slinivky vylučovány. Pankreas je také zdrojem bikarbonátu, který neutralizuje účinek žaludečních kyselin. Na rozdíl například od sleziny je to orgán nepostradatelný, bez něhož se nedá žít. V humánní medicíně se provádí její transplantace, která patří mezi skutečně náročné zákroky.

Když se objeví zánět, neboli pankreatitis

Zánět slinivky postihuje exokrinní funkci a může mít akutní i chronický charakter. Záleží na tom, zda dojde k trvalému poškození tkáně pankreatu. Obě formy mohou být vážné. Některá plemena mohou mít vyšší pravděpodobnost rozvoje tohoto onemocnění – např. malý knírač, jezevčík, kokršpaněl, jorkšírský teriér a další. Při vzniku pankreatitidy může hrát roli zejména nevhodná strava – např. pozření odpadků, zkaženého jídla, nevhodného lidského jídla ukradeného ze stolu apod. Stejně tak náhlý přechod na energeticky bohatou stravu. Příčinou mohou být také některé infekce, např. babezióza nebo leishmanióza. Též některé léky nebo jedy, ale i hormonální choroby mohou způsobit zánět slinivky. Dále traumata nebo chirurgické zákroky v dutině břišní. Samotný zánět slinivky začíná snížením produkce pankreatických šťáv. Postupně dochází k tomu, že trávicí enzymy jsou aktivovány už v těle pankreatu a nikoli až ve střevě, jako u zdravého zvířete. Tyto enzymy začnou svojí činností trávit tkáň slinivky a rozvine se zánět. Klinické příznaky zahrnují nechutenství, apatii, slabost, zvracení, průjem, bolest břicha a dehydrataci. Při mírnějším průběhu to bývá jen mírná apatie, průjem a nechutenství. Diagnostika zánětlivých i dalších poruch slinivky se dříve chybně opírala o stanovení hladiny jednoho z enzymů – amylázy v krvi. Tento test je ale zcela neprůkazný, neboť k elevaci hodnot tohoto enzymu dochází také z jiných příčin. Dnes máme k dispozici druhově specifické testy, na jejichž výsledky se lze při stanovení diagnózy spolehnout. Terapie bývá podle stavu pacienta poměrně intenzivní, v akutním případě se opírá o podávání infuzních roztoků, antibiotik, preparátů bránících zvracení a dalších proti bolesti. Zvíře nesmí během prvních dní jíst ani pít, aby nebyla slinivka zatěžována a dostala prostor k uzdravení. Lehčí případy mohou profitovat z nízkotučné stravy. Je-li podezření na nějakou primární příčinu stavu, je nutné i během stabilizace pacienta ji dále hledat. Pacienty, u nichž dojde k přechodu na chronickou formu pankreatitidy, je nutné monitorovat z důvodu možného zhoršení funkční kapacity slinivky – zejména rozvoje tzv. exokrinní insuficience nebo cukrovky.

Nedostatek enzymů

Právě poškození částí slinivky, produkujících trávicí enzymy, se nazývá exokrinní insuficience pankreatu. Vrozené dispozice k ní mají mladí němečtí ovčáci. Obvykle je to ale důsledek proběhnuvšího zánětlivého procesu. Nedostatek těchto enzymů rozkládajících potravu přicházejících do střeva má za následek méně vstřebaných živin. Část složek potravy pak projde dále nezměněna a výsledkem je tzv. malabsorpce. Postižené zvíře trpí chronickými průjmy a hubne, přesto, že se organismus snaží zvýšenou chutí k jídlu deficit vyrovnat. Máme-li tedy žravého, hubnoucího psa s neustálými průjmy, musíme myslet na možné postižení slinivky. V těchto případech dochází také k nedostatku vitamínů, zejména B vitamínů. Většina pacientů velmi dobře reaguje na zahájení dietního režimu, ideální je klinická dieta určená přímo pro tyto případy. Dále lze přidávat preparáty obsahující trávicí enzymy a vitaminové doplňky. V každém případě je nutné vyvarovat se náhlých změn ve stravovacím režimu.

Tumory slinivky

Poměrně vzácně se u psů vyskytují také nádory slinivkové tkáně. Jedná se většinou o benigní adenomy nebo zhoubné adenokarcinomy. Bohužel pacienti často nevykazují žádné klinické známky onemocnění a první se objeví, až když je již proces velmi pokročilý. Terapií volby je chirurgický zákrok, ovšem prognóza bývá spíše nepříznivá.

Pankreatický absces

Důsledkem probíhajícího zánětu může být také rozvoj abscesu kdekoli v pankreatické tkáni. Jedná se o dutinu naplněnou hnisem, kdy pouhá léčba antibiotiky nebývá dostačující. Klinické projevy jsou stejné jako v případě akutního zánětu slinivky. Terapie je opět chirurgická a případné provedení zákroku patří do rukou zkušeného chirurga.

Mějte na paměti, že slinivka břišní je nenahraditelný orgán k životu nezbytný. Čím déle je poškozována patologickým procesem, tím menší je pravděpodobnost, že z toho pacient vyvázne bez trvalých následků vyžadujících doživotní opatření. Na druhou stranu klinické příznaky naznačující onemocnění pankreatu mohou mít příčinu jinde, a pokud se potíže i přes odpovídající léčbu vracejí, je důležité nespokojit se s touto diagnózou a dále hledat možnou primární příčinu.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky