24.3.2007

Každým rokem na jaře se zvyšující se venkovní teplotou přibývá dotazů ze strany majitelů psů a koček, co je vlastně nejlepší proti blechám a klíšťatům. Na tuto otázku nelze dát jednoznačnou odpověď, neboť pro každého může ideální preparát vypadat jinak.

Vybírat můžeme ze tří hlavních antiparazitárních prostředků, a tím jsou obojky, spreje a tzv. spot on. Každý z těchto způsobů ochrany před parazity má své výhody a nevýhody a v dnešním sloupku si možná pro svého zvířecího miláčka vyberete ten pravý.

Antiparazitární obojky bohužel v posledních letech mírně ztrácejí na oblibě. Aby totiž obojek správně fungoval, musí ho mít pes nasazen nepřetržitě. Některým majitelům vadí „zápach“ obojku, ale při použití kvalitních obojků se ho nemusí obávat. Cena takového obojku se pohybuje podle velikosti mezi 450 – 800,- Kč a jeho výhodou je dlouhá výdrž – při zakoupení na jaře by měl vydržet až do podzimu – přibližně 8 měsíců. Další nezanedbatelnou výhodou je možnost jeho sundání při pobytu ve vodě, pak je ale třeba ho co nejdříve nasadit zpět. Výrobci udávají, že voda obojku nevadí, ale doporučuji, pokud to jde, před koupáním obojek sejmout. Obojky jsou vhodné pro psy i kočky, u venkovní kočky je třeba dbát, aby spona uzávěru byla např. při zachycení o plot rozepnutelná.

Antiparazitární sprej se nejvíce hodí pro dlouhosrsté psy a kočky. Jeho výhodou je pokrytí celého povrchu kůže a srsti. Někteří psi (a hlavně skoro všechny kočky) ale nesnášejí zvuk rozprašovače, a tím se aplikace spreje stává někdy téměř nemožnou. Jestliže máte dlouhosrstého psa, který se rád koupe, pak je třeba aplikaci spreje opakovat častěji, než udává výrobce, neboť může dojít ke snížení účinnosti vymytím spreje ze srsti. V tomto případě doporučuji kombinaci obojku a aplikace spreje na nohy, břicho a ocas, aby byla zajištěna celotělová ochrana proti parazitům. Současně se vyhnete stříkání spreje na citlivé části těla – hlavu, krk a hrudník. K tomuto účelu je vhodné používat levnější spreje, které je možné aplikovat častěji. Nákladnější spreje je třeba aplikovat přibližně 1x měsíčně.

Nejoblíbenějším prostředkem je v současné době tzv. spot on. To je název aplikační formy, kdy je účinná látka obsažena v malém množství tekutiny, které majitel nanese na jedno až dvě místa na těle v závislosti na velikosti psa. Vzhledem k rozšířenosti této formy je na trhu dnes celá řada preparátů. Výhodou je zvířaty výborně snášená snadná aplikace, nevýhodou je vyšší cena a nutnost aplikovat tento prostředek 1x měsíčně. S výdrží při koupeli je to podobné jako u spreje – při častých koupelích se účinnost snižuje. Některé „spot ony“ jsou účinné i proti komárům, což je důležité zejména při pobytu v oblastech výskytu srdeční červivosti (např. Morava nebo jižní Slovensko), jejímž přenašečem je právě komár.

Na ochranu proti blechám, klíšťatům a komárům je třeba myslet i při cestách do zahraničí – zejména jižní Evropy a oblíbeného Chorvatska.