Když psa bolí záda

 

11.4.2007

Každý druhý z mého okolí – rodiny, přátel, známých – si stěžuje na časté bolesti zad. Příčin těchto bolestí ať akutních nebo chronických může být celá řada, ale následek je stejný – znepříjemňují život svojí úporností a omezují postižené v normálních fyzických aktivitách. Pes nám neumí říci, že ho bolí právě záda, ale bolest lze lokalizovat podle typických klinických příznaků.

V případě intenzivní akutní bolesti pes zcela náhle odmítá vyskočit na svoje oblíbené křeslo, opatrně se pohybuje, s obtížemi si lehá i vstává a v některých případech při pohybu hlasitě naříká. Jestliže se majitel pokusí zvíře prohmatat a nalézt postižené místo, může pes reagovat při doteku na zádech bolestivým nářekem a i hodný jedinec se může z důvodu velké intenzity bolesti po majiteli ohnat. Takové akutní bolesti mohou mít více příčin. Především u hladkosrstých plemen se může jednat o zánět zádového svalstva z důvodu prochladnutí. Majitelé takových psů by měli být opatrní na procházkách při nízkých venkovních teplotách. Je třeba vždy dbát na stálý pohyb zvířete, největší chybou je nechat svého psa sedět v mrazivém počasí. Nejčastějším nešvarem ze strany majitelů je nechávání psů před obchodem.

Jednou z možností ochrany psa před zimou je obleček. Pokud se rozhodnete obleček používat, vždy ho po návratu z procházky nechte ještě pár minut na psovi. Při pohybu se záda pod oblečkem zahřejí na vyšší teplotu, než je tělesná. Rozdíl teploty v bytě a pod oblečkem je pak velký a k postižení zad může dojít i doma. Proto je vhodné počkat, až se pes po procházce zklidní a teprve pak obleček svléknout.

Dalším možným problémem může být tzv. výhřez meziobratlové ploténky. Toto onemocnění postihuje především plemena s dlouhými bedry –např. jezevčíky nebo basety. Meziobratlová ploténka vyhřezne do prostoru páteřního kanálu a komprimuje míchu. Tím se zhorší citlivost nervů vycházejících z míchy. Stav zvířete závisí na míře jejího postižení, může to být akutní stav, kdy pes není schopen chůze na pánevní končetiny, které jsou zcela bez citu. K tomu dochází většinou náhle obvykle po seskoku z vyššího místa – křesla nebo postele. V tomto případě musí následovat co nejrychlejší přesun k veterinárnímu lékaři, který může doporučit podle stupně postižení návštěvu specializovaného pracoviště. Pokud ploténka vyhřezne jen málo, mohou být důsledkem chronické bolesti zad. V tom případě se zvíře pohybuje normálně, jen je opatrnější. Diagnostika bývá v těchto případech obtížnější, ale pokud Váš jezevčík není „ve své kůži“, je vhodné navštívit veterináře a případné postižení páteře vyloučit.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky