Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Kočka a silvestrovská noc

Novoroční oslavy nejsou nejoblíbenější částí roku mnoha lidí a zcela jistě jsou tou nejméně oblíbenou pro všechna domácí zvířata. Neznám ani jednu kočku, která by opřená o okno se zájmem sledovala půlnoční ohňostroje. Třeba taková statečná kočka existuje, jen jsem neměla to štěstí ji potkat. Každopádně pro kočku obvyklé povahy to žádný důvod k radosti není. Kromě strachu a stresu, jehož následků se kočka zbavuje několik dalších dní, mohou výbuchy petard a rachejtlí  způsobit zvířatům v okolí mnoho dalších problémů.

Příliš mnoho hluku

Rána ze zábavné pyrotechniky může mít poměrně hodně decibelů, až okolo 150. Taková úroveň hluku zvířata obecně, nejen kočky, velmi stresuje. I jinak klidná kočka může začít panikařit, schovává se, a pokud se ji snažíme odněkud vylovit, může být agresivní. Je vhodné jí vyhradit místnost, co nejdále od oken, třeba koupelnu, kde například naše kočka Julie tráví silvestrovskou noc již několik let. Připravíme kočce nějakou schovávačku, v našem případě je to její oblíbený plastikový stupínek, pod který se odpoledne s obtížemi nasouká, a okolo poledního ji na Nový Rok opět přivítáme mezi námi. Do této místnosti přeneste také bednu s kočkolitem, aby to kočka neměla daleko. Kromě toho sem samozřejmě patří i miska s vodou a krmivem. Zvolíte-li  pro kočku jako azylovou místnost nějakou s okny, přesvědčte se velmi pečlivě, že jsou dobře zavřená. Doporučuji také zatáhnout záclony nebo závěsy, aby byla kočka ušetřena alespoň vlivu světelných efektů.

Jak kočce snížit úroveň stresu

Člověk si obvykle na Silvestra dá skleničku vína s přáteli a jeho nelibost nad všudypřítomným rámusem se tak mírně otupí. Kočka si s námi ťuknout nemůže a tak pro ni musíme hledat pomoc jinde. Týden před onou událostí můžete využít pozitivního vlivu syntetických feromonů na kočičí rozmar a pořídit ji tuto účinnou látku v podobě difuzéru, z něhož se po zasunutí do zásuvky tyto látky uvolňují přibližně měsíc. Tento preparát by měl být umístěn v místě, kde se kočka vyskytuje nejvíc. Není-li možné takové místo zvolit, pak lze vybrat některou z dalších aplikačních forem – obojek nebo spot on.  Na trhu je také několik přírodních uklidňujících preparátů v podobě tablet, kapslí, kapek nebo pamlsků. Potíž s kočkou je ta, že obvykle do ní dostanete až ten poslední, který se rozhodnete vyzkoušet. Proto radím začít zkoušet včas a nenechat výběr vhodné aplikační formy až na poslední chvíli. Hitem poslední doby jsou preparáty obsahující canabidiol, tedy látku pocházející z konopí setého. Na kočky může mít velmi dobrý vliv (na koho nakonec ne, že?). Nicméně samotný canabidiol je nevalné chuti a tak bývá celkem umění najít výrobek kočce chutnající.

Jak se k naštvané a vystresované kočce chovat?

Jak už bylo řečeno, zejména po dobrém. Koště šťourající v místě její skrýše jí určitě na náladě nepřidá. Můžete na ní zkusit uklidňujícím hlasem promluvit a nabídnout jí její oblíbený pamlsek. Julie například zcela spolehlivě opouští úkryt po předložení sušeného kuřete. Ale rozhodně se nechá maximálně pohladit, a kdybych se ji pokusila zvednout, určitě by mi dala najevo, že to nebyl dobrý nápad. Chcete-li to přesto zkoušet, mějte po ruce krabičku náplastí. Stejně tak je důležité vysvětlit i dětem, že jejich běžně mazlivý kočičí kamarád prožívá právě těžké chvíle a o důvěrnosti nestojí.

Přeji Vám, ať letošní oslavy prožijete v míru a pohodě.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky

Upozornění

Prosíme všechny naše i nově příchozí klienty, aby se před návštěvou ordinace telefonicky objednali na tel. čísle : Praha – 606516523, Roztoky – 739443837. Zároveň Vás prosíme, abyste na smluvený termín chodili s předstihem. Dostavíte-li se pozdě, nemůžeme z provozních důvodů vždy dodržet smluvený čas návštěvy. V takovém případě prosím vyčkejte, budeme se Vám věnovat, jakmile to bude možné nebo Vás můžeme přeobjednat na jiný termín. Nemůžete-li se dostavit na smluvený termín, dejte nám prosím co nejdříve vědět, abychom se případně mohli věnovat jiným pacientům. Při příchodu do čekárny v pražské pobočce, se prosím zadejte do vyvolávacího systému a vyčkejte příchodu našich sestřiček. Nově příchozí majitelé se zvířátky dostanou k vyplnění vstupní dotazník. S sebou prosím vždy přineste očkovací průkaz zvířete nebo evropský pas a pokud již bylo zvíře s něčím léčeno na jiném pracovišti, přineste s sebou lékařskou zprávu, výsledky a ostatní dokumentaci.
 
Je nám líto, ale v současné době bohužel nejsme schopni pro Vás zajistit objednací termín prostřednictvím emailu. Prosím kontaktujte nás na výše uvedených telefonních číslech. Je to nejrychlejší cesta k nalezení data a času vyhovující oběma stranám pro konkrétní návštěvu. Na emaily se pokoušíme odpovídat co nejdříve, pokud je však personál ordinace zaneprázdněn ošetřováním pacientů či operacemi, odpovídá na emailové zprávy se zpožděním.
 
Děkujeme za pochopení.