Konec starého roku a začátek nového bude pro mě osobně znamenat velký životní předěl. Nový rok začneme v nové, moderní ordinaci, jen pár ulic vzdálené od našich bývalých prostor, kde jsem se svými kolegyněmi působila celých 20 let. Moc se na nový začátek těším. Počítám s tím, že stejně jako každý rok budou i tam jedni z prvních pacientů psi s povánočními zažívacími potížemi. Pevně doufám, že si k nám jejich páníčci do nových prostor najdou cestu. A co dělat, aby Vaše kroky v posledních dnech starého a v prvních dnech nového roku na veterinu směřovat nemusely? Pojďme se věnovat tomu, jak správně pečovat o psí trávení v období vánočních svátků.
Proč jsou vánoční svátky specifické
Při přípravě všeho potřebného k oslavám Vánoc míváme všichni spoustu práce. Vaříme mnoho jídel, pečeme cukroví a na to, co nám od ruky do psí tlamy odpadne, mnoho nehledíme. Je ale třeba si uvědomit, že něco pes může, ale něco už ne a kromě kvality je důležitá také kvantita. Každý pes má též jinak odolný trávicí trakt a tak bude odlišně snášet různé vánoční dietní chyby. Podívejme se na to, jaká změna psího jídelníčku nejspíš projde a čemu bychom se v psím stravování měli určitě vyhnout.
Co můžu psovi dát…..
Výčet vhodných potravin se bude lišit u zvířete s citlivým zažíváním (jak z nějaké reklamy, že?) a u psa zvyklého zbaštit kde co. Máte-li jedince, který jen obtížně snáší i jen změnu značky granulí a přídavek čehokoli jiného mu způsobí zvracení a průjem, buďte o vánocích opravdu velmi opatrní na jakoukoli, byť v dobré víře podanou dobrotu. Zejména se to týká psů, kteří z důvodu nějakého zdravotního problému mohou přijímat jen některou z klinických diet. Ostatním psům, kteří mají odolný trávicí trakt, můžeme o vánocích trochu přilepšit.
U psa, krmeného jenom suchým krmivem buďme opatrní. Výrazná změna ve stylu krmení – třeba náhlý přechod na vařenou stravu – může způsobit potíže i jemu. Doporučuji tedy zvolit spíše formu přidání pamlsků, například těch ze sušeného masa nebo kvalitní psí konzervy. Máme-li psa krmeného BARFem, tak ten má stravu pestrou sám o sobě a jeho trávicí systém bude téměř jistě lépe snášet i menší dietní chyby. Obecně platí, že chceme-li provádět změny v psím jídelníčku, je třeba je zavádět postupně a případný přechod na jiný typ stravování by měl spočívat ve zvyšování dávek nového krmiva během několika po sobě následujících dní. Chceme-li přesto vylepšit jednorázově jídelníček našich zdravých psích kamarádů, můžeme k tomu použít kvalitní pamlsek nebo malý kousek vařeného libového masa bez kostí či vařené zeleniny, například mrkve.
…..a co by určitě neměl
Některé potraviny mohou psovi způsobit jen mírné obtíže, jiné jsou vyloženě toxické. K nim patří například známá čokoláda, která čím vyšší obsah kakaa má, tím je nebezpečnější. To znamená, čím tmavší, tím horší. Klinické příznaky otravy čokoládou zahrnují zvracení, průjem, zvýšený příjem tekutin, hyperaktivitu, zvýšené močení, svalový třes, zrychlené dýchání a záchvaty. Další pro psa nebezpečnou surovinou používanou často v kuchyni jsou hrozny a rozinky, jejichž pozření může mít za následek selhání ledvin. Už 10 až 12 rozinek může mít v některých případech pro malého psa fatální následky. Stejně tak si psí organismus nerozumí s ořechy, které mohou způsobit trávicí potíže, při větším množství i otravu. Při pečení vánočního cukroví nebo vánočky si hlídejte syrové těsto, které může psí žaludek pěkně potrápit.
Důležité body ke svátečnímu psímu stravování
- Neodchylujte se o Vánocích od běžných stravovacích zvyků a svého psa nepřekrmujte! Příliš mnoho dobrot může mít velmi špatný vliv na zdraví Vašeho psa.
- Buďte opatrní, co necháváte například na konferenčním stolku, kam Váš pes dosáhne a máte-li doma totálního a vynalézavého „všežravce“, měl by prostor prostý nevhodných potravin sahat ještě o patro výš
- Zbytky a obaly od potravin ukládejte ihned do koše, k jehož obsahu se Váš pes nemůže dostat.
- Ujistěte se, že jste odstranili všechna semena a pecky z ovoce, které má Váš pes v dosahu (pamatuji si na labradora, jemuž jsme museli ze střeva chirurgicky vyjmout pecku z manga)
- Odstraňte z dosahu Vašeho psa potraviny s nízkým obsahem cukru nebo tuků, které mohou obsahovat umělá sladidla
- Pamatujte, že v balených a hotových jídlech se skrývá mnoho nezdravých konzervantů a jiných přísad
- Nejste-li si jistí, zda to Vás pes může, nedávejte mu to!
- Sledujte pečlivě všechny spolustolovníky u vánočního stolu a požádejte je, aby Vašeho psa od stolu nekrmili
- Pokud si nejste jistí, zda by to, co Váš pes snědl, mohlo být zdrojem zdravotních problémů, kontaktujte svého veterinárního lékaře
Zakázané potraviny
- Přesolené a příliš mastné potraviny – tučná strava může způsobit zvracení a průjem, nadměrný příjem chloridu sodného (soli) by mohl být důvodem intoxikace organismu. Mezi tučné a nevhodné výrobky patří také majonéza a tatarská omáčka, oblíbená přísada klasického českého vánočního pokrmu – bramborového salátu.
- Pečivo, dezerty a sladkosti – kromě toho, že často obsahují čokoládu, jejich nadměrná konzumace je u lidí i psů příčinou obezity
- Mléko a mléčné výrobky (mléko, smetana, zmrzlina, některé sýry, máslo) – psí střevo může hůře trávit laktózu, proto mohou mléčné výrobky způsobovat průjem. Mívají také vyšší obsah tuku.
- Kosti – rybí, kuřecí a ostatní – mohou poranit trávicí trakt, případně způsobit zácpu. Chcete-li svému psovi dopřát rybí maso, volte vždy ryby mořské s malým obsahem kostí
- Některé druhy ovoce a zeleniny – avokádo, cibule, česnek ve větším množství, syrové brambory
- Veškerý alkohol
Dnešní příspěvek byl věnován poruchám trávení jako následkům vánočního obžerství a dietních chyb. Psi ovšem nejsou jediní, kterých se to týká, málokdo z nás se na začátku ledna cítí dobře v kalhotách, které mu ještě na podzim padly skvěle. Příčin zažívacích obtíží je ovšem celá řada, bude jim proto věnován článek v příštím čísle.
Doufám, že vánoční svátky budou pro Vás, naše čtenáře, klidným obdobím plným odpočinku a relaxace.