Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Už jsou zase tady – aneb parazité opět na scéně

 

20.1.2014

Jako se koncem každé zimy těšíme na příchod jara, tak s obavami vyhlížíme příliv blech, klíšťat, klošů, vší, všenek, much, komárů a dalších příslušníků hmyzího rodu jakoby stvořených  k znepříjemňování života lidí i zvířat. Přesto, že informací o možných způsobech boje s těmito parazity jsou plné všudypřítomné reklamní plochy, chtěla bych v dnešním článku přehledně shrnout výhody a nevýhody jednotlivých aplikačních forem zevních antiparazitik.

Obojek – osvědčená klasika

Někteří majitelé nedají na obojky, přes všechny novinky, dopustit. Antiparazitární obojky jsou účinné proti blechám a klíšťatům, výrobek s účinnou látkou amitraz lze použít i v boji proti demodikoze. Na trhu je velké množství značek obojků s různou účinností. Majitelé často přicházejí do ordinace se slovy „Koupil jsem na internetu obojek a za týden měl pes kolem krku přímo pod obojkem desítky klíšťat, obojek už nechci, doporučte mi něco jiného.“ Není to chyba obojku jako takového, ale konkrétního typu a značky. V tomto případě platí, že čím vyšší cena, tím účinnější výrobek. Na koupi obojku proti blechám a klíšťatům se nevyplatí šetřit. Ty kvalitní obojky totiž nejen fungují, ale také vydrží celou sezonu a investice do nich je tudíž jednorázová. U malého procenta psů se někdy mohou po nasazení obojku vyskytnout reakce různého typu, někdy svědivost a vypadání srsti pod obojkem, výjimečně reakce celkové. Pokud se toto stane, je třeba si uložit informaci o druhu obojku a říci to při další návštěvě veterinárnímu lékaři. Ten pak navrhne jaký druh zevního antiparazitika bude pro takového psa vhodný a bude majitele varovat před jinými výrobky obsahujícími stejnou účinnou látku. Majitelé také mívají často obavy, že obojek nevydrží celé jaro, léto a podzim prostě proto, že se zašpiní. Na to existuje jednoduchý recept doporučovaný přímo výrobci některých obojků – obojek v teplé vodě a ideálně antiparazitárním šamponu umyjeme, necháme uschnout.  Pak ho přiměřenou silou několikrát natáhneme a bude zase jako nový. Princip fungování kvalitnějších obojků je totiž ten, že obojek obsahuje účinnou látku ve formě jemného prášku, který se postupně po celou dobu jeho účinku uvolňuje do srsti psa. Může se stát, že u psa aktivního, trávícího většinu času venku, se póry, z nichž se prášek uvolňuje, ucpou a je třeba opět uvolnit. Šamponem vymyjeme z pórů špínu a propružením obojku pak uvolníme otvory. Před tím, než budete tuto proceduru provádět, ujistěte se poradou s veterinárním lékařem nebo prostudováním příbalové informace obojku, že Váš pes nosí práškový typ. Pes by měl obojek nosit stále, není vhodné ho sundávat ani doma. Pro správnou účinnost je totiž nutné, aby kůže a srst psa byla stále pod vlivem antiparazitika. Stačí, když ho na několik hodin sundáte a pokud se pak bude Váš pes pohybovat v místech zamořených klíšťaty, určitě nějaké přinese. Výrobci na obalech dále ujišťují, že není třeba obojek sundávat před koupáním. Osobně doporučuji, pokud to lze, ho na pobyt ve vodě sundat. Koupání psa milujícího vodu, na každé procházce, po několika týdnech účinnost obojku zkrátí, ať výrobce uvádí, co chce. Cenově pak používání kvalitního obojku vyjde vždy lépe, než ostatních následně popsaných aplikačních forem. Představuje sice, jak bylo řečeno vyšší jednorázovou investici, ale rozpočteno na měsíce to bude vždy nejméně.

Spray – pozůstatek dob minulých

Když jsem před třinácti lety ve své ordinaci začínala, byl to nejvyužívanější prostředek v boji proti zevním parazitům. Obojky byly v plenkách a o spot onu jsme si mohli nechat jen zdát. Dnes máme v portfoliu sprejů relativně málo na výběr. Je to škoda, samozřejmě mají i své výhody.  Sprej, pokud je správně aplikován, chrání celé tělo psa nejlépe.  To je jeho hlavní výhoda, bohužel je aplikace spreje poměrně náročná na důslednost provedení a na středního a velkého psa může být též finančně náročnější. U psů s dlouhou a hustou srstí tekutinu nestačí nanést jen na srst, antiparazitikum je nutné nanést přímo na kůži. To se nejlépe provede tak, že jednou rukou jedete psovi proti srsti a rozprašovačem drženým v druhé ruce míříte na rozhrnuté místo. Takto postupně nastříkáte celé tělo, včetně břicha a nohou. Na hlavu nestříkejte přímo, nalejte si tekutinu na ruce a vetřete ji pak opatrně, aby se psovi nedostala do očí, do srsti na hlavě. Právě spotřeba spreje je hlavním negativem, celé balení v ceně několika stokorun je možné vyprázdnit v případě například německého ovčáka na jednu aplikaci. Cena některých sprejů vyráběných u nás je nižší než jiných zahraničních. Bývá také ovšem kratší jejich doba účinku. Obecně platí, že sprej je třeba aplikovat jednou měsíčně. U některých sice výrobce uvádí, že účinkují tři měsíce, je tím ale myšlen jejich účinek na blechy. Na klíšťata je to vždy maximálně jeden měsíc. Osobně považuji sprej za dobrý doplněk spot onu u zvláště osrstěných a velkých plemen (např. bernský salašnický). Majitelé někdy uvádí, že spot on má u jejich psa dobrý účinek na hlavu, hřbet, krk, záda, a boky, na nohou a na břiše ale někdy klíšťata najdou. V těchto případech, pokud je z nějakého důvodu striktně odmítán obojek, může pomoci aplikace spreje na nohy a „podvozek“, kdy jeho spotřeba není tak velká a i u velkého psa pomůže k lepší ochraně.

Spot on – hit poslední doby

Název vystihuje dobře princip aplikace, kdy se hodně koncentrovaná účinná látka aplikuje na jedno nebo na několik míst na těle. Obsahem spot on jsou stejné látky jako například ve spreji, jen koncentrace je vyšší. Majitelé preferují tuto formu právě pro jednoduchost nanesení, opět je nutné dle návodu vyprázdnit celý obsah pipety přímo na kůži – na místo s rozhrnutou srstí. Místem volby je obvykle plocha mezi lopatkami, u větších psů se pak obsah pipety rozdělí na více míst od krku po kořen ocasu. Majitelé někdy s úmyslem šetřit peníze rozdělí tekutinu v pipetě na dvě části a aplikují jen půlku s tím, že to bude stačit. Nebude, množství účinné látky je přesně spočítané na danou hmotnost psa. Výhodou je tedy rychlá a nenáročná aplikace, nevýhod je více. Jednak je třeba spot on podávat každý měsíc, a když cenu jedné pipety, většinou jednu až několik stokorun vynásobíme počtem měsíců v sezóně, vyjde nám i na malého psa spot on nejdráž. Za druhé tím, že je koncentrace vysoká, některé spot on pipety zapáchají a u hladkosrstých psů vytvářejí v místě aplikace dlouho přetrvávající mastný flek. Třetí nevýhodou je to, že ačkoli výrobci vesměs uvádějí, že koupání nevadí, dle mých zkušeností je koupání ve vaně se šamponem třeba provádět před aplikací spot on. Také u psů vodomilů majitelé v letních měsících uvádějí zkrácení doby účinnosti. U těchto jedinců doporučuji používat kvalitní obojek, který lze před vstupem do vody sundat.

Pokud se rozhodnete pro používání spot on, doporučuji pečlivě vybírat, který z nich použijete. Některé jsou totiž určeny pouze proti infestaci blechami, další pak i proti klíšťatům a pak také zároveň ještě proti dalším parazitům – všenkám, komárům nebo mouchám. Obrana proti komárům je zvláště důležitá v rámci prevence onemocnění srdeční červivostí. Proto pokud se chystáte se svým psem do jižních Čech nebo k moři na jih Evropy, zvolte komplexní preparát s odpuzujícím účinkem na komáry.

U některých senzitivnějších jedinců může opět aplikace spot on vyvolat nežádoucí reakce, většinou ve formě lokální reakce v místě aplikace. Ta vyvolá úporné svědění a zarudnutí kůže. V tom případě je nutné místo důkladně umýt šamponem a příště zvolit jiný druh antiparazitární ochrany nebo alespoň jiný spot on. Samotná voda nestačí, neboť některé spoty obsahují olejovitý nosič. Pokud dojde k celkové reakci – pes je apatický nebo naopak neklidný, případně se objeví záchvatovitý stav, je třeba okamžitě vyhledat veterinárního lékaře. Tyto případy jsou naštěstí velmi vzácné.

Přesto, že toto je článek do časopisu o psech, musím se zmínit o nebezpečnosti některých spot on pro kočky. Zvláště majitelé, kteří mají doma psa i kočku, často neřeší to, že kočka není malý pes a používají léky pro psa i pro svojí kočku, jenom si trochu upraví dávkování. Stejně tak to svádí udělat se spot on. Když koupí například spot on pro psa od 25 do 40 kg a má 30 kg vážícího psa, tak to přece musí stačit i pro tříkilovou kočku. Jenže pro kočky představuje aplikace některých účinných látek obsažených ve spot on (např. permethrin) smrtelné nebezpečí. Věnujte proto prosím chvilku přečtení příbalového letáku, nebo se poraďte se svým veterinárním lékařem.

V dnešním článku jsem se pokusila přehledně shrnout všechny informace vycházející z oficiálních údajů výrobců antiparazitik a z mých zkušeností jak osobních, tak předaných majiteli našich pacientů při jejich návštěvách v ordinaci. Doufám, že tak pomohu Vám, čtenářům, zvolit ten správný preparát k ochraně jejich psích kamarádů před nepříjemným a choroby přenášejícím hmyzem.

 

 

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky