Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Sexuální život kočky 1. část

 

28.1.2018

K diferenciaci pohlaví dochází u koček již v raném stadiu embryonálního vývoje, kdy se začne utvářet pohlavní aparát. Postupně se všechny orgánové systémy vyvíjejí a dotvářejí a posléze se rodí malí kocouři a kočičky, jejichž příslušnost k pohlaví bude ovlivňovat celý jejich život. Ve dvou dílech se budu tentokrát věnovat pohlaví samičímu. Tím, jak člověk převzal do svých rukou vládu nad domácími zvířaty, ovlivnil významně také jejich rozmnožování. Otázky týkající se zásahů do pohlavního života koček jsou rozhodně jedny z nejčastějších, které v ordinacích veterinární lékaři s majiteli řeší. Pojďme se tedy na problematiku kočičích samiček podívat podrobněji.

První fáze vývoje

K prvnímu probuzení pohlavního pudu dochází u koček brzy. Obvykle jí bývá šest až devět měsíců, není ale výjimkou kočka stará jen čtyři až pět měsíců. Dlouhosrstá plemena koček naopak pohlavně dospívají později, někdy to trvá i déle než rok. Projeví se to tzv. říjí, kdy se mění hladina pohlavních hormonů v krvi. V této době již mladá kočka dosáhla asi 80 % své tělesné hmotnosti. Reprodukční cyklus je stimulován denním světlem, proto nejvíce koček přichází do říje na jaře, když se prodlužuje den. U dospívající kočky se posléze objeví klinické příznaky říje. Bývají dosti bouřlivé, pamatuji majitele, který volal a byl přesvědčený, že jeho kočka má vzteklinu. Zahrnují hlasité mňoukání ve dne i v noci, kočka se otírá o předměty i členy domácnosti více než dosud, zvedá ocas, po pohlazení zad přešlapuje zadními končetinami na místě. Některé kočky se začnou chovat neočekávaně agresivně – zatínají drápy do nohou majitele, při zvednutí se brání a koušou. Kočka na rozdíl od feny nemá při říji (mrouskání) krvavý výtok. Kočka je také na rozdíl od diestrické feny polyestrická, tzn., že může mrouskat několikrát za rok. K vyvolání říje kočky žijící v domácnosti stačí někdy jen za okny hlasité venkovní kočky. Přítomnost nevykastrovaného kocoura nebo jiné říjící kočky bývá také příčinou jejího nástupu. U některých koček je to tak snadné, že od první říje mrouskají v podstatě nepřetržitě jen s několikadenními přestávkami. Samotná říje trvá 4 až 7 dní.

Moje kočka říjí a co teď?

Vše bude záležet na tom, o jakou kočku se jedná a v jakých podmínkách je chována. Venkovní kočka v naprosté většině případů zabřezne už po první říji. Další říje se obvykle objeví několik týdnů po porodu, ale může se výjimečně objevit i týden až dva po něm. Představíme-li si takovou kočku žijící venku, je jasné, že v podstatě je téměř stále březí. Pro kočku jsou neustálé březosti, porody a kojení koťat velice vyčerpávající. Navíc lze předpokládat, že její výživa bude spíše chudší a nedostatečně pro tuto situaci vyvážená. Proto pokud je ve Vašem okolí taková kočka, kterou občas krmíte, a je evidentní, že čas od času má někde koťata, byla by případná kastrace pro její organismus a budoucí život určitě přínosem. Doporučuji poradit se s veterinárním lékařem nebo s některým dobročinným spolkem, který může pomoci takový zákrok zajistit.

S kočkou domácí je to jiné. Rozhodnete-li se pro kastraci ještě před první říjí, nebudete tento problém nikdy řešit. Můj osobní názor je ten, že z důvodu dokončení tělesného vývoje zvířete je vhodnější počkat s případnou kastrací až po prvním mrouskání. Ale co v případě, že majitel kastraci z jakýchkoli důvodů odmítá? Taková kočka, jak jsme si řekli, může v lepším případě mrouskat několikrát do roka, v horším stále dokola. Ani pro ni, ani pro majitele to není optimální situace. Neustále se opakující hormonální změny mohou vyústit v zánět dělohy nebo onemocnění vaječníků.

Krytí chtěné i náhodné

Další kategorií jsou pak kočky chovné. Podle chovatelského řádu může k prvnímu krytí chovatel přistoupit nejdříve ve 12 měsících věku kočky. Je tedy třeba zajistit oddělení nekastrovaných kocourů od takové kočky až do doby prvního krytí. Samozřejmě je nutné budoucí chovnou kočku držet doma, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí neznámým kocourem. Uvedený věk jednoho roku je minimální hranice, kočka bude ale ideálně připravená na graviditu později. Vhodnost termínu prvního krytí je vhodné konzultovat s veterinárním lékařem, který může posoudit kondici konkrétního jedince. Nastane-li ta správná říje ve vhodný čas, je ideální ponechat kočku v přítomnosti kocoura několik dní. Pokud se na krytí vypraví kočka za kocourem mimo své bydliště, je vhodné pobyt u kocoura zahájit druhý až třetí den říje.

Ne každý chovatelem vybraný kocour se bude kočce líbit. Měla jsem v ordinaci majitele překrásné kočičky plemene ragdoll. Jezdili od kocoura ke kocourovi se stále stejným výsledkem, nikdy nezabřezla. A jednou se milá kočička vyplížila ven, ačkoli tam normálně nikdy nechodila. Majitelé nic netušili až do doby, kdy začala přibírat na váze. A ejhle, v děloze byly čtyři plody. Rodina si začala více všímat okolí a zjistili, že se kolem domu toulá velký kocour černý jak uhel. Těšili se na koťata a představovali si, jaká budou nádherně barevná. Zájemci z řad kamarádů se předháněli, kdo je dostane.  Asi tušíte, jako to dopadlo. Všechna do jednoho byla černá jak noc.

Mohou mít koťata více otců?

Toto je zajímavost, k níž dochází zejména u venkovních koček. Kočka se během říje může spářit s libovolným množstvím kocourů, kteří jsou jí právě k dispozici. Hypoteticky kdyby kočička z předchozího příběhu v rámci jedné říje zabřezla u chovného kocoura a hned po návratu domů si odběhla za svým skutečně vyvoleným, mohla být očekávání majitelů naplněna alespoň částečně.

Falešná březost

Páření kočky s kocourem, které neskončí graviditou, může mít někdy za následek tzv. pseudograviditu. Jedná se o stav, kdy se organismus kočky chová tak, jako kdyby se v děloze vyvíjely plody, přesto že tomu tak není. Kočka tloustne, chová se jako březí, může se spustit i mléko. Pokud se tento stav u kočky opakuje po dalších krytích, je to indikace ke kastraci. Takové zvíře bude totiž náchylnější k rozvoji patologických procesů na pohlavním aparátu, zejména zánětu dělohy.

Co dělat v případě nechtěného nakrytí, jaké máme možnosti antikoncepce, a také podrobnosti o kastraci se dozvíte příště.

 

 

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky