Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Obecné postřehy k péči o kočku

Pokud do Vašeho domova právě přibyla nová kočička, gratuluji, Vaše domácnost získala nového šéfa. Určitě se Vám v takovém případě bude hodit dnešní povídání o tom, jakou péči jí bude třeba věnovat. Máte-li čtyřnohou vedoucí již nějakou dobu, možná si alespoň utřídíte myšlenky a Vaše služby zaměřené na její každodenní potřeby třeba doznají určitých zlepšení. Moje šéfová mi právě přes židli a stůl vyskočila na ramena a dívá se z okna. Ona vypadá spokojeně, já trochu úpím. Ona ale velmi dobře ví, kdo tu velí, a myslím, že je každému jasné, kdo z nás dvou se ani nehne….

Čím krmit aneb kvalitní výživa je základ úspěchu

Jsem přesvědčená, že i kočky by tento odstavec zařadily na první místo. Chutná strava hraje v jejich životech zásadní roli. V životě naší kočky Julie určitě. Onehdy jsem se účastnila odborného semináře, kde přednášející z USA ve svém příspěvku týkající se obezity koček pouštěla video s kočkou otírající se o nohy majitelky stojící v kuchyni. Jistě to všichni znáte. Jakmile se kdokoli z nás vlastnící kočku ocitne v kuchyni, kočka se tam okamžitě jakoby odnikud zhmotní také. Ona věhlasná paní kolegyně přesvědčeně tvrdila, že kočka na videu vůbec nechce nic jíst, chce jen od paničky trochu té pozornosti. Musela jsem se smát. Kdyby to tak bylo, pak naše kočka vyžaduje mou pozornost pravidelně třikrát denně, vždy v kuchyni a její potřeba mé osoby po naplnění misky okamžitě uvadá.

Omlouvám se za toto odbočení. Ve zdraví koček hraje výživa obrovskou roli. Zde skutečně jen s mírnou nadsázkou platí to, že kvalitní a vyvážená strava rovná se zdravá kočka. Jakkoli to zní být vytržené z nějakého reklamního sloganu. Vyplatí se krmit kvalitní a tedy většinou drahou stravou, která odpovídá věku a množství denního pohybu dané kočky. Kočky mají spoustu specifických požadavků na složení své krmné dávky, které je třeba respektovat. Pokud si nejste jistí, které krmivo je vhodné, obraťte se na svého veterinárního lékaře. Pamlsky by měly být také kvalitní a neměly by tvořit více než 5 – 10% denního příjmu potravy. Čerstvá voda by měla být samozřejmě kočce po celý den k dispozici.

 Péče o srst

Nejprve pár slov o koupání koček. Při snaze ušetřit naše ruce a chránit nás před nemocí z kočičího škrábnutí udělal stvořitel z koček velmi čistotná zvířata, na rozdíl od psů úzkostlivě se vyhýbající bahnu, hlíně, špíně obecně a také vodě. Proto koupel téměř nepotřebují a často ji také za celý život neabsolvují ani jednou. Pokud už kočku koupat musíme, je třeba opatrnosti, šetrného zacházení a kvalitního kočičího šamponu. Jiné je to s česáním. Ačkoli ho kočky většinou také příliš nemilují, je vhodné se o něj aspoň pokusit. Pravidelné česání totiž pomáhá odstraňovat odumřelou srst a udržovat zdravou kůži. Více chlupů také ulpí na hřebenu než na oblečení a koberci. Je vhodné najít takový kartáč či hřeben, který kočce nevadí. Osobně mám nejlepší zkušenosti s kartáči silikonovými. Česání je naprosto kočku neobtěžující a velmi účinné.

Kočičí toaleta

Její umístění je pro kočku velmi důležité. Nelíbí-li se jí cokoli ohledně bedny s kočkolitem, může to vyústit až v kálení a močení mimo ni. A o to nestojí nikdo z nás. Věnujte tedy tomu, zda zvolíte otevřený či zavřený záchod, velký či malý, silikátový nebo bentonitový kočkolit, roh koupelny, předsíň nebo Vaší toaletu pro její umístění, velkou pozornost. Máte-li velký dům, doporučuji záchod v každém patře. Když si kočka na jeho polohu zvykne, není vhodné ho přemisťovat. Samozřejmostí je nutnost každodenního vybírání hrudek a stolice, alespoň jednou měsíčně vyměňte celý obsah toalety.

Manipulace s kočkou

Ne všechny kočky se rády přenášejí a chovají. Ale když už potřebujete kočku vzít a přemístit, vždy ji vezměte jednou rukou pod hrudníkem a druhou pod zadečkem. Nikdy ji nezvedejte za kožní řasu za krkem nebo jen za přední nohy.

Škrabadlo

Kočky si potřebují brousit drápky. Je jim celkem jedno, na čem, starožitný nábytek jim úplně postačí. Nechcete-li ale mít své kousky po babičce zničené, je vhodné kočce obstarat škrabadlo.

Zábava

I kočky se potřebují občas bavit. Je lepší, když je zdrojem zábavy hračka, než  ruka nebo noha některého z podřízených. Hraček pro kočky je spousta, většinou bohužel chvíli trvá, než přijdete na to, která z nich baví právě Vaši kočku. A tak se běžně v koutě hromadí ty drahé kousky, při čemž kočka si celé dny hraje s ruličkou od toaletního papíru.

Stříhání drápků

U koček žijících výhradně doma ho lze provádět přibližně jednou za tři až čtyři týdny. Pokud se bojíte, abyste kočku nestřihli, lze se správný postup naučit u veterinárního lékaře. Máte-li kočku domácí, kterou občas vyvezete na chatu, kde bude chodit ven, nezapomeňte jí nechat před transportem drápky dorůst.

Čištění uší

Kočky ho zvládají samy. Pouze tehdy, kdy se kočce usídlí v uších původci ušního svrabu nebo infekce, je nutné zasáhnout. Nejprve je vhodné nechat kočku vyšetřit u veterinárního lékaře, který stanoví správnou diagnózu. Kočky jsou na uši obvykle velmi citlivé a nesprávný, případně bolestivý zásah může do budoucna znamenat její neochotu k jakékoli i nutné manipulaci s ušními boltci.

Zubní péče

Čištění zubů si nechá líbit opravdu málokterá kočka. Můžete se o to pokusit, na trhu jsou zubní kartáčky i pasty pro kočky. Důležitější je alespoň jednou za několik měsíců kočce opatrně zuby prohlédnout. Nejsou-li zuby čistě bílé a dáseň fyziologicky růžová, nebo máte-li pocit, že Vaši kočku něco při prohlídce bolí, určitě se vyplatí stav dutiny ústní konzultovat s veterinárním lékařem.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky

Upozornění

Prosíme všechny naše i nově příchozí klienty, aby se před návštěvou ordinace telefonicky objednali na tel. čísle : Praha – 606516523, Roztoky – 739443837. Zároveň Vás prosíme, abyste na smluvený termín chodili s předstihem. Dostavíte-li se pozdě, nemůžeme z provozních důvodů vždy dodržet smluvený čas návštěvy. V takovém případě prosím vyčkejte, budeme se Vám věnovat, jakmile to bude možné nebo Vás můžeme přeobjednat na jiný termín. Nemůžete-li se dostavit na smluvený termín, dejte nám prosím co nejdříve vědět, abychom se případně mohli věnovat jiným pacientům. Při příchodu do čekárny v pražské pobočce, se prosím zadejte do vyvolávacího systému a vyčkejte příchodu našich sestřiček. Nově příchozí majitelé se zvířátky dostanou k vyplnění vstupní dotazník. S sebou prosím vždy přineste očkovací průkaz zvířete nebo evropský pas a pokud již bylo zvíře s něčím léčeno na jiném pracovišti, přineste s sebou lékařskou zprávu, výsledky a ostatní dokumentaci.
 
Je nám líto, ale v současné době bohužel nejsme schopni pro Vás zajistit objednací termín prostřednictvím emailu. Prosím kontaktujte nás na výše uvedených telefonních číslech. Je to nejrychlejší cesta k nalezení data a času vyhovující oběma stranám pro konkrétní návštěvu. Na emaily se pokoušíme odpovídat co nejdříve, pokud je však personál ordinace zaneprázdněn ošetřováním pacientů či operacemi, odpovídá na emailové zprávy se zpožděním.
 
Děkujeme za pochopení.