Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Blecha, klíště a kočka

 

8.5.2016

Kočka, jako tvor mnohem lépe adaptovaný na pobyt v nepřátelském venkovním prostředí než pes, se také umí lépe vyrovnat s mnohými „vetřelci“, kteří by se rádi na jejím těle trochu pohostili. Kočičí organismus lépe snáší invazi vnitřních i vnějších parazitů. Lépe odolává i chorobám, které mohou tito příživníci přenášet. Přesto ale je vhodné ji před nimi chránit. Týká se to především koček s venkovním výběhem, ty úplně domácí jsou ve větším bezpečí.

Kteří parazité připadají v úvahu

Stejně jako u psa je na prvním místě samozřejmě blecha. Na druhém pak klíště. Dále máme na řadě roztoče rodu Notoedres, kteří způsobují známý ušní svrab. Vzácně se můžeme u kočky setkat i se sarkoptovým svrabem, jehož původce je parazit Sarcoptes scabiei. A nesmím opomenout také dalšího roztoče, kterým jsou dravčíci, neboli Cheyletiella spp. Rodičům dětí, navštěvujících některé  vzdělávací zařízení, pak bude povědomý termín veš a všenka – u koček se můžeme setkat s druhem Felicola subrostratus. A úplně nakonec si nechávám parazita známého spíše majitelům psů – demodexe. U koček se vzácně vyskytuje Demodex cati. Tak máme poměrně obsáhlý seznam za sebou a nyní podrobněji jednotlivým parazitům.

Kdo otravuje nejvíce…

Samozřejmě blecha – Ctenocephalides felis. Kočka pohybující se venku se s ní díky své zvědavé povaze lovce setká téměř stoprocentně. A protože blecha nemusí znamenat rozhodně problém jen pro onu kočku, ale i pro ostatní členy domácnosti, je třeba se jí věnovat podrobněji. Nebudu laskavého čtenáře unavovat líčením celého blešího vývojového cyklu, vyberu jen informace nejpodstatnější. Součástí bleší populace v domácnosti jsou dospělé blechy a jejich vývojová stadia. Dospělce nacházíme především na hostitelích (kočka, pes, člověk), vajíčka, larvy a kukly pak v prostředí. Zdánlivě největším problémem jsou dospělé blechy, tak tomu ale není. Zbavit kočku blech je to nejsnazší. Mnohem obtížnější je likvidace oněch vyvíjejících se parazitů, kteří tvoří asi 95 % veškeré bleší populace v bytě či domě. Právě proto, že kočka pendlující mezi domovem a zahradou může být zdrojem zamoření domácnosti, je důležité aplikovat takové kočičce preventivně zevní antiparazitika. Kromě toho může blecha způsobit u senzitivního jedince alergickou reakci na bleší kousnutí. Alergenem jsou pak složky bleších slin. Postiženou kočku svědí kůže v oblasti zad a kořene ocasu. Stav se může výrazně zhoršit rozvojem sekundárního zánětu kůže. K vyvolání bouřlivé svědivé reakce stačí i jedna jediná blecha, kterou může být velmi obtížné až nemožné najít. Pak se snažíme v srsti najít alespoň bleší trus, což jsou malé černé tečky, které od nečistot odlišíme tím, že po rozmočení na bílém kapesníku zčervenají (díky obsahu natrávené krve). Blecha může být také přenašečem dalších chorob, např. tasemnice psí.

A jak tedy proti bleše zakročíme?

Všechna protibleší opatření na jednom místě je třeba provést současně. Všichni parazité i vývojová stadia musí být vyhubeni najednou, aby se některá ze skupin nevzpamatovala, zatím co my jsme soustředěni na boj s jinou. Pokud jsme na dospělé blechy na kočce a ostatních zvířecích členech domácnosti přišli včas, postačí jejich odblešení. Máme na výběr dva druhy účinných látek. Ty první zahubí dospělé parazity na kočce, ten druhý pak zabrání vývoji bleší populace. K úplnému ukončení pobytu blech v domácnosti je třeba oba preparáty kombinovat. Na trhu jsou výrobky zaručující požadovaný duální efekt. Ve formě spot on, obojků nebo nově i tablet. Tablety se podávají jednou měsíčně a jsou vhodné právě především pro dlouhodobou kontrolu nad blechami. Pokud majitel volí spot on nebo obojek, je důležité se ujistit, že má tento výrobek obě funkce – adulticidní i růstově regulační. Jestliže nám už při každém kroku po koberci uskakují pod nohama tisíce blech, s odblešením kočky si nevystačíme. Pak je také nutné vše, co lze, vyluxovat, vyvaxovat, vyprat nebo vyhodit. Z chemických sloučenin nám může pomoci na těžko dostupná místa speciální antiparazitární sprej na prostředí.

Na místě druhém – klíště

Klíšťata trochu překvapivě nepředstavují pro kočku takový problém jako pro psa. Kočka sice může onemocnět lymeskou boreliózou, ale je to opravdu velmi vzácné. Máme k dispozici i vakcínu proti borelióze koček, kterou lze v případě zájmu majitele aplikovat.  Jsou i další choroby, nicméně se s nimi v běžné praxi nesetkáváme. Podle mého názoru mohou klíšťata znamenat problém spíše pro venkovní koťata. Pokud je invaze parazitů velká, způsobí velkou ztrátu krve a oslabení organismu. Přesto je vhodné kočku, chodící do přírody, před klíšťaty chránit. Kromě ochrany jejího těla se tak bráníme přenosu parazitů domů, kde mohou při kontaktu s kočkou přelézt na lidské členy domácnosti či jiná zvířata. V době od jara do pozdního podzimu musíme naše miláčky chránit před klíšťaty a blechami zároveň. Je proto vhodné hledat výrobky, které zajistí obojí. Jsou to spot on a obojek. Pokud si nejste jistí, zda Vámi vybraný preparát je ten pravý, veterinární lékař Vám určitě rád poradí. Zní to trochu alibisticky, ale zvažte poradu ve zverimexu nebo v lékárně. Tam mívají spíše levnější preparáty s omezeným či krátkodobým účinkem a dotaz na to, zda má výrobek adulticid i růstový regulátor blech a současně účinkuje proti klíšťatům, nemusí být vždy správně zodpovězen. Dalším důvodem je vysoká toxicita některých antiparazitik pro kočky. V ordinaci se setkáváme pravidelně s případy vážných intoxikací preparáty pro malé psy. Ty sice odpovídají dávce na tělesnou hmotnost, v petshopu už ale zapomněli zdůraznit, že kočku jejich aplikace ohrozí na životě.

Poslední připomínka se dnes týká domácností s více zvířaty. Vždy provádějte antiparazitární opatření u všech přítomných, psů i koček. S každým novým kotětem či štěnětem znovu ošetřete všechny již přítomné mazlíčky. Jen tak zabráníte parazitární invazi.

Dnes jsem se věnovala dvěma nejdůležitějším hmyzím příživníkům koček. Příště bude článek plný zajímavostí ze života dalšího, méně obvyklého hmyzu.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky