Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Plísně a jak na ně

 

10.4.2006

Dermatofytózy neboli plísňová onemocnění kůže postihují nemalou část pacientů přicházejících do veterinárních ordinací s kožními problémy. Plísní se u zvířat vyskytuje více druhů, nejčastěji Microsporum canis a Trichophyton mentagrophytes. Ve své ordinaci se nejčastěji setkávám s plísní u koček a malých hlodavců – morčat a králíků. Je velice důležité, aby majitel, který se přinese kočičku např. z útulku, ji nechal co nejdříve prohlédnout veterinárním lékařem. Ten si může všimnout i zatím malých kožních změn a zahájit včas léčbu. Totéž platí pro rodiče, kteří koupí svému dítěti morčátko nebo králíčka ve zverimexu. Tato prohlídka nového člena rodiny je důležitá i proto, že dermatofytózy jsou přenosné na člověka a rizikovou skupinou jsou lidé s ještě ne zcela vyvinutým imunitním systémem – děti a také starší nebo nemocní lidé. Klinické příznaky zahrnují vypadávání srsti, šupinatění kůže, kožní léze mohou mít typický kruhový tvar. Nejčastěji se první místa objeví na hlavě, uších a končetinách. V první fázi onemocnění kůže nesvědí, až když se později přidá sekundární bakteriální infekce, začíná se postižené zvíře intenzivně drbat, čímž si potíže ještě zhorší.

Diagnostika se provádí odběrem vzorku srsti a jeho kultivací na tzv. DTM mediu, kde plíseň vyroste a dochází ke změně barvy media ze žluté na červenou. Pokud se dermatofytóza potvrdí, přistupujeme k léčbě, která je sice účinná, ale zdlouhavá. Léčba může být lokální- aplikací tzv. antimykotik ve formě spreje nebo roztoku. Tato varianta předpokládá úplné ostříhání zvířete, aby účinná látka mohla působit. Pokud to není možné, nebo je lokální terapie neúčinná, příp. postižení příliš rozsáhlé, zahájíme podávání antimykotik celkově a to ve formě tablet nebo roztoku. Léčba trvá většinou 8 týdnů, po prvních 4 týdnech se stav zlepší, ale je nutné léčbu dokončit, jinak se onemocnění může vrátit. Vzhledem k náročnosti celkové léčby pro organismus je vhodné po skončení léčby provést odběr krve na jaterní a ledvinné testy.

Velmi důležitá je také důkladná sanace okolí – vyprat pelíšek a desinfikovat průběžně prostor kde zvíře žije. Všichni členové rodiny, kteří jsou v kontaktu s nemocným zvířetem, by měli dodržovat osobní hygienu.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky