Minulý příspěvek byl věnován cestujícím kočkám. Co když ale majitel potřebuje odjet z domova a nemá nikoho, kdo by se o jeho kočku postaral? Možnosti jsou v podstatě dvě. Jednou z nich je nalézt někoho, kdo bude za kočkou docházet pravidelně do bytu a starat se o její životní potřeby. Druhou možností je pak umístění kočky do hotelu určeného kočkám. Dnešní článek Vás seznámí s tím, jak v rodné zemi nechat i během dovolené spokojenou kočku.

Když chcete svou kočku nechat doma

Tato možnost je otevřená těm majitelům koček, kterým nevadí přítomnost cizího člověka v jejich domácnosti. I pro ty ostatní je to ale určitě varianta vhodná alespoň k úvaze. Princip této služby spočívá v tom, že specializovaná agentura pošle svého zaměstnance k Vám domů. Ona nebo on k Vám bude pravidelně docházet, Vaši kočku krmit, čistit kočkolit a pokud o to zvířecí zákazník bude mít zájem, může si s ní i hrát. Výhodou hlídání kočky v domácnosti je pobyt v jejím přirozeném prostředí, zbavení se starostí s balením a přesunem jinam. V tomto případě také nehrozí přenos infekčních chorob od jiné kočky. Většinou je také nabízeno zasílání fotografií a reportů z návštěv u Vás doma. Cena bývá okolo třech až pěti stovek korun za den podle druhu zvolených služeb a času, který u Vás kočičí chůva bude trávit. Za cenu okolo tisíce korun u Vás může i přespat. Služba je dostupná spíše ve větších městech.

A co kočičí hotel?

Dáváte-li přednost čtyřiadvacetihodinové péči, je to volba pro Vás. Kočičích hotelů je sice stále ještě méně, než hotelů pro psy, ale určitě si mezi nimi budete moci vybrat. Zejména ve větších městech si budete moci zvolit ten, který se Vám bude líbit. První předvýběr můžete provést podle recenzí na internetu. Nic ale nenahradí osobní dojem a tak doporučuji určitě si vybraný hotel osobně prověřit předem. Seriózní hotel mívá stanoveny podmínky, které musí kočka, přijímaná zde k pobytu, splnit. Jsou to zejména zdravotní úkony, které zajistí, že bude chráněna před infekčními chorobami a také že sama nebude představovat riziko pro ostatní kočky pobývající v hotelu. Aby byla Vaše dovolená klidnější a jistota, že je kočka v pořádku, můžete si vybrat hotel, kde je možné Vaší kočku sledovat online dvacet čtyři hodin denně. Cena za hotel bývá nižší, než hlídání doma, pohybuje se obvykle okolo dvou set korun za den.

Co bývá požadováno?

Kočka by měla být klinicky bez potíží. Jedná-li se o kocoura, bývá nutné, aby byl, pokud je už dospělý, vykastrovaný. Dále je třeba, aby byla kočička nebo kocourek očkován proti základním infekčním chorobám – panleukopenii, caliciviróze a herpesviru. Ideálně by toto očkování mělo být provedeno před dvěma a více týdny, ale maximálně před rokem, aby byla zajištěna dostatečná úroveň ochrany před vakcinovanými chorobami. Hotel je někdy schopen zajistit přeočkování kočky u svého veterinárního lékaře, ale tam je právě z důvodu krátké doby na tvorbu protilátek dostatečná úroveň imunity během pobytu v hotelu nejistá. Očkování proti vzteklině vyžadováno nebude, neboť v posledních letech se od tohoto očkování koček již upouští, pokud to není nutné proto, že je před nimi cesta do zahraničí. Důvodem je vyšší riziko výskytu tzv. postinjekčního sarkomu po aplikaci této vakcíny. Dále je nutné minimálně týden před nástupem do hotelu ošetřit kočku proti blechám. Je na Vás, který z prostředků použijete (obojek, tableta, sprej nebo spot on), ale ochrana musí být dostatečná a podle druhu preparátu také ve správném aplikačním intervalu. Bude-li na kočce objevena blecha či blechy, bude v hotelu celkem pochopitelně ošetřena.