Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Hyperthyreóza u koček

 

30.9.2018

Stejně jako lidé trpí zvířata poruchami funkce štítné žlázy. Kočky ale na rozdíl od lidí mívají spíše hyperfunkci než sníženou produkci hormonu tyroxinu. Setkáváme se s ní v ordinacích ne úplně každý den, ale občas ano. Je to za cukrovkou druhá nejčastější porucha hormonálních funkcí u koček. Majitelé mívají o této chorobě a možnostech léčby jen malé povědomí, a tak to aktuálním článkem napravíme.

Co je vlastně příčinou?

Vlastní příčinou nadprodukce tyroxinu – hormonu štítné žlázy – je zbytnění její tkáně. Většinou se jedná o nezhoubný adenom, jen méně než 5% případů je diagnostikováno jako zhoubný karcinom. Vyskytuje se u koček starších, většinou nad 12 let věku. Hypertyreóza nemá žádnou plemennou predispozici a její výskyt je mezi kočkami a kocoury také rovnoměrný.

Klinické příznaky

Jejich výskyt je velmi variabilní a intenzita příznaků se zvyšuje s progresí onemocnění. Nejčastěji se u postižených zvířat setkáváme s hubnutím při zvýšené chuti k jídlu, žíznivostí s častějším močením, zvracením, průjmy. Kočky také mívají matnou a mastnou srst. Chorobu provázejí také častější zánětlivé změny v močových cestách. A to co majitele překvapí nejvíce, může být nezvyklá hyperaktivita jejich hubnoucí kočky. Bohužel stejně jako v případě jiných hormonálních poruch se ale v některých případech vyskytují i opačné příznaky – hypertyreózní kočka, která je apatická se sníženou chutí k jídlu. Právě proto je nezbytná následná diagnostika.

Diagnostika

Při podezření na problém funkce štítné žlázy začínáme vždy důkladným klinickým vyšetřením, které zahrnuje zejména palpaci okolí průdušnice v oblasti štítné žlázy. U některých koček lze zvětšenou štítnou žlázu přímo nahmatat. Dále je třeba vyšetřit srdce a provést ostatní součásti základního klinického vyšetření zvířete. Důležité je také zaznamenat hmotnost kočky pro příští sledování případného hubnutí. A nakonec je nezbytné odebrat krev. Vzorek odesíláme na kompletní hematologické, biochemické vyšetření. To proto, abychom odlišili případné konkurenční choroby (např. selhání ledvin) nebo již probíhající změny provázející zhoršování hypertyreózy. Nejdůležitější je ovšem v krevním rozboru stanovení hladiny tyroxinu, tedy hormonu štítné žlázy. V případě pozitivního nálezu bývá jeho množství v krvi mnohonásobně zvýšené a diagnóza je ihned potvrzena. Má-li kočka starší 12 let osvíceného majitele, který jí nechává jednou za rok krev preventivně vyšetřovat, mělo by být stanovení tyroxinu součástí tohoto screeningu.

Léčba hypertyreózy

V současné době můžeme volit mezi chirurgickým odstraněním postižené štítné žlázy a konzervativní léčbou preparátem s účinnou látkou tiamazol, který byl vyvinut jen pro tuto indikaci. Léčbu lze podpořit podáváním klinické diety, která je opět určena přímo pro kočky s hypertyreózou. V každém případě je nutné počítat s tím, že nemocná kočka bude během léčby vyžadovat pravidelné kontroly a monitoring hladiny tyroxinu. Nicméně lze říci, že díky tomuto léku lze chorobu dlouhodobě kontrolovat.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky