1.3.2005

Myslím, že téměř každý můj kolega mívá stejný pocit, když vidí v čekárně majitele sedícího s malou bedničkou na kolenou. Zvířátkům v této malé přepravce říkáme „krabičkoví pacienti“ a ačkoliv k nim máme jako ke zvířatům veskrze kladný vztah, jako pacienty je příliš rádi nemáme. Domnívám se, že mezi mými kolegy se nachází zcela jistě výjimky, ale všichni, které znám osobně to pociťují stejně jako já.

Velkou část těchto pacientů tvoří morčata. Jsou to velmi oblíbení malí hlodavci, rodiče je často pořizují dětem jako předvoj před zakoupením psa. S větou „uvidíme, když se budeš umět postarat o morče, koupíme štěně“ přinesou domů malé vyděšené zvířátko s nulovými znalostmi o jeho potřebách. Domnívají se, že se jedná o zcela nenáročné zdravé zvíře, což je pravda jen zčásti a platí to pouze při správné chovatelské péči. Pokud morče přesto onemocní, bývá to vážnější. Proto je zcela nevhodné posílat děti s morčetem k veterináři samotné, minimálně při první návštěvě musí být přítomen rodič a dále záleží na domluvě s lékařem.  Majitelé by si měli uvědomit, že možnosti diagnostiky jsou u těchto malých zvířat omezené a také použití léčiv limitované druhem. Často je nezbytná návštěva specialisty nebo při náročnějších zákrocích pracoviště s potřebným vybavením.

Nejčastějšími zdravotními problémy jsou kožní onemocnění, trávicí potíže – průjmy, přerůstání stoliček, u samic cysty na vaječnících. Je třeba dobře volit kupované krmné směsi – mohou v nich být plísně, na jejichž výskyt jsou morčata velmi citlivá, bývají příčinou průjmů. Morče je třeba prohlédnout ihned po zakoupení, parazitární nebo infekční kožní onemocnění si může přinést domů a některá mohou být přenosná na člověka. Pokud najdete ložiska bez srsti, zvýšenou lupovitost nebo se Vaše morče hodně drbe, co nejdříve navštivte svého veterináře. Jestliže má starší morče potíže s příjmem a kousáním potravy, příčinou mohou být přerostlé stoličky – ty je třeba v celkové anestezii zbrousit. V posledních letech stoupá i u morčat výskyt nádorových onemocnění – jestliže najdete u Vašeho morčete jakoukoli bulku, je to opět důvod k návštěvě veterinárního lékaře. Morčata bývají často také alergická – nejvhodnější podestýlka je sušená kukuřičná drť, kterou je dnes možné běžně koupit ve dvou druzích – hrubou a jemnou.

Morčata jsou velmi společenská, takže je lepší pořídit dvě, samotnému bude smutno. Měli byste pořizovat samce a samici, dva jedinci stejného pohlaví se mohou prát. Dále by měl být v kleci domeček, musí mít možnost se schovat, v přírodě žijí v norách. Samozřejmostí je přístup k vodě.