Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

10 nejčastějších zdravotních problémů u psů

 

17.12.2018

Pokud jste majitel psa, s velkou pravděpodobností v průběhu jeho života vyhledáte pomoc veterináře kvůli některému z níže zmíněných problémů. V dnešním příspěvku nebudou jednotlivé choroby probírány detailně, jedná se spíš o zajímavý přehled toho, s čím se ze statistického pohledu setkáváme v ordinaci u našich psích pacientů nejčastěji. Do každého odstavce jsem promítla svoji představu o tom, co je v dané oblasti důležité vědět. Pořadí jednotlivých onemocnění a syndromů není v tomto případě určující, důležité jsou všechny.

  1. Onemocnění kůže

„Paní doktorko, náš Beník se zase strašně drbe.“ říká majitelka přátelského staforda. Pruritus, neboli svědění je jedním z nejčastějších kožních problémů. Kožní obtíže celkově tvoří asi třetinu všech zdravotních problémů, s nimiž majitelé navštíví veterinárního lékaře.

Do této skupiny patří např. alergie, záněty, parazitózy, ale i onemocnění vnějších zvukovodů, drápů nebo análních žláz, které patří ke kožním derivátům. Kůže je největší orgán psího těla a porucha její funkce může vzniknout i jako příznak postižení jiného orgánového systému, např. jater. Také hormonální poruchy (např. hyperadrenokorticismus) mají vliv na kvalitu kůže a srsti.

2. Kašel

Záchvaty kašle trhají na kusy plíce velkého smutného labradora. „Takhle kašle už třetí den.“ Páníček nešťastně pozoruje svého psa. „Měl jsem asi přijít dřív.“ Vyšetření odhaluje vážný zánět horních cest dýchacích a začínající onemocnění plic. Kromě postižení dýchacího systému může být důvodem chronického kašle také onemocnění srdce. Příčinou je pak rozvoj edému plic z důvodu srdeční nedostatečnosti. Překvapivě také střevní parazité, tedy jejich vývojová stadia v dýchacích cestách, mohou způsobovat jejich podráždění a kašel.

3. Zvracení

 „Podívejte se, co Adéla včera vyzvracela.“ ukazuje mi p. Novotná displej mobilního telefonu. „A od té doby zvrací pořád.“ Anatomické poměry umožňují psovi zvracet velmi snadno a z mnoha různých příčin. Tento symptom může být známkou jen mírné dietní chyby, ale také příznakem život ohrožujícího stavu – cizího tělesa v trávicím traktu. Mezi další příčiny řadíme záněty žaludku a střev, postižení slinivky břišní, jater, nebo také žlučových cest. Jednou z možností je i selhání ledvin, kdy je zvracení důsledkem zvýšení hladiny endotoxinů v krvi. Ze stejného důvodu zvrací fena při zánětu dělohy.

4. Průjem

 Sestřička uklízí zapáchající čekárnu. Pán s velkým apatickým ovčákem u nohy s omluvným výrazem přihlíží a vysvětluje, že od včerejška jeho pes produkuje jen vodnatou stolici s příměsí krve. Takhle vypadá scénář nejhorších případů průjmu, vyžadující intenzivní léčbu, často s hospitalizací. Příčinou bývá v těchto případech virová nebo bakteriální střevní infekce. Naštěstí se v běžnějších případech mírnějšího průběhu jedná jen o přechodně řidší stolici, např. vlivem dietní chyby. Nesmíme zapomínat ani na střevní parazity, známější škrkavky a tasemnice, nebo i často opomíjené jednobuněčné parazity – giardie. Průjem může být podobně jako zvracení příznakem mnoha různých chorob a stanovení příčiny vyžaduje podrobnější laboratorní vyšetření.

5. Parazitózy 

 „To víte, když my těch zvířat máme tolik.“ Na stole sedí dvě naštvané kočky a podezřívavě se rozhlížejí. Pod stolem stojí malý kříženec, šťastný, že tentokrát je terčem pozornosti veterináře někdo jiný. Blechy na obou kočkách řádí jako pominuté a kožíšky jsou plné bleších výkalů. Při bližším pohledu se ukáže, že ani jejich psí kamarád na tom není lépe. Kromě vnějších parazitů patří do tohoto odstavce i parazité vnitřní. Mimo již zmíněných střevních cizopasníků nesmíme zapomínat ani na importované krevní parazitózy, například srdeční červivost – dirofilariózu. V posledních letech se vyskytuje mnoho případů vnějších parazitóz, jejichž původci odolávají běžně účinné léčbě. Blechy jsou typickým příkladem, kdy například monopreparáty s účinnou látkou fipronil mají velmi často na bleší populaci malý nebo žádný účinek. Naštěstí jsou farmaceutickými firmami vyvíjené stále nové a účinnější preparáty. Velice podobné je to s klíšťaty. Proto se vyplatí poradit se při volbě antiparazitika s veterinárním lékařem, neboť ten má přehled o portfoliu těchto medikamentů a o jejich efektivitě. Koupí-li majitel podlehnuvší reklamě takový preparát třeba v lékárně nebo na internetu, protože se mu cena zdá příznivá, jsou to často úplně vyhozené peníze.

6. Onemocnění zubů a dásní

„Tady by se dal kámen lámat.“ říkám s nadsázkou při pohledu do dutiny ústní malého yorkšíra. Paní majitelka přitakává a odtahuje se od zapáchající tlamičky. Zdrojem odéru je strašlivý zánět dásní, související s oním kamenem. V posledních měsících jsou v odborných veterinárních periodicích publikovány články týkající se odstraňování zubního kamene v psích salónech bez jakéhokoli umrtvení či analgosedace. To se stává běžnou praxí, přesto, že je zcela nemožné takto zubní kámen ze všech částí dutiny ústní odstranit. Majitel odchází z kosmetického ošetření s dobrým pocitem, že svému pejskovi ušetřil „nebezpečnou anestezii“ netuše, že problém nejspíše vyřešen není a další obtíže jeho pejska teprve čekají. Při tomto druhu ošetření je velmi často přehlédnut vážný problém, např. zánět dásní, nádor dásně, zánět zubního lůžka, možný hnisavý proces v okolí zubů apod. Nemluvě vůbec o zubním kameni, který zůstává nepovšimnut na druhé, jazykové straně zubních ploch a na posledních stoličkách, kam už není možné se v naprosté většině případů bez zklidnění zvířete dostat. Kromě tohoto aspektu je nutné vzít v úvahu i to, že většina psů si nechá strhnout zubní kámen z několika prvních zubů a pak se začínají ošetření bránit. Proč je vystavovat těmto nepříjemným situacím, navíc s výsledkem jen „naoko“?

Až budete u svého psa řešit otázku zubního kamene, vezměte výše uvedené informace v úvahu a zvažte, zda není lepší se zdravotním problémem, jakým onemocnění zubů a dásní dozajista je, zajít na konzultaci spíše ke svému veterinárnímu lékaři než do psího salónu.

7. Obezita

 „Třiadvacet kilo je na jezevčici opravdu moc.“ snažím se postaršímu páru vysvětlit u nejhoršího případu obezity, jaký jsem za celou svoji praxi viděla. „Když ona musí mít každý den k snídani rohlík s máslem, to by nám neodpustila.“ kontruje páníček a hladí nešťastnou fenu. Obezita je stále větším problémem u lidí i u zvířat. Místo krabičkových diet máme pro psy k dispozici klinické diety. Někteří výrobci těchto diet mají velmi dobře vypracované plány k hubnutí, jen je k dosažení požadovaného efektu třeba doporučený postup velmi důsledně dodržovat. V každém případě je obézní pes mnohem náchylnější k mnoha chorobám a často se dožije podstatně nižšího věku než jeho štíhlí příbuzní.

8. Kloubní choroby

 Do ordinace vklopýtá odrostlé štěně dobrmana. Na přední pravou končetinu téměř nedošlapuje. „To kulhání se za poslední týden hodně zhoršilo.“ říká p. Seifert. „Někdy je to horší a občas je to naopak lepší, jako kdyby mu nic nebylo.“ Obrovský pes se posadí a důvěřivě mi nemocnou nohu podává. Prohmatávám opatrně jednotlivé klouby, a když se pokusím končetinu natáhnout, odpovědí je mi ucuknutí a vyčítavý pohled. Vyslovím podezření na osteochondrózu ramenního kloubu a pejsek se odebere na vyšetření ke specialistovi. Zejména u velkých plemen je třeba dbát na správnou péči o kloubní struktury. Obtíže mívají rostoucí a pak staří psi. V každém případě máme k dispozici velkou škálu preparátů kloubní výživy, které postiženým jedincům pomohou ulevit.

9. Nádory

 Díváme se společně na rentgenový snímek plic, komentář není nutný. Obrovský útvar signalizuje špatnou prognózu. Ten, jehož se to týká nejvíc, velký krásný berňák, stojí trpělivě vedle mě a vrtí ocasem. Jeho panička nemá daleko k slzám a mě je smutno. Proč jen je v psí populaci tolik nádorů? Výsledek studie zaměřené na tuto problematiku říká, že asi polovina všech úmrtí psů chovaných v domácnostech vyspělých zemí je způsobena nějakým typem nádoru. Při diagnostice a léčbě tumorů je stejně jako u lidí nejdůležitější včas zahájit léčbu. Ať už konzervativní nebo chirurgickou. Je mi do pláče, když se v ordinaci setkám s fenou, jejíž mléčná žláza je prorostlá nádorovými uzly. Majitelka mi sdělí, že jim před rokem řekl jiný pan doktor, že to nic není a že to mají pozorovat. Kdyby se toto odehrálo v humánní medicíně, doufám, že by taková žena okamžitě změnila lékaře. Nádory mléčné žlázy se v současné době, kdy je již vnímání kastrace fen o něco příznivější, vyskytují o trochu méně, než dříve. Skutečně je ale nutné situaci začít řešit hned, jakmile je útvar objeven. Jen v takovém případě je naděje na vyléčení.

10. Postižení močového traktu

Diagnostický proužek vytažený ze vzorku moči se barví do temně modré. Neklamné znamení, že tento pacient má v moči krev. Vracím se k majitelům malého JRT a domlouváme se na dalším vyšetření. Doporučuji provést ultrasonografické vyšetření močových cest k vyloučení močových kamenů. Do té doby bude pejsek brát antibiotika, která mají za úkol potlačit přítomný zánět. Problematika močových onemocnění je poměrně pestrá, velkou část tvoří močové krystaly a kameny. Tento problém je při správné diagnostice možné řešit velmi efektivně klinickými dietami, které upravují parametry a složení moči tak, aby k tvorbě krystalů nebo kamenů nedocházelo. Zásadní je opět dodržování dietního režimu. Jen tak je možné zabránit návratu potíží.

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky