Silvestr se psem a kočkou

Některá zvířata snášejí silvestrovské ohňostroje a dělobuchy se stoickým klidem. Většinu psů a koček ale nezvyklý hluk děsí a tak se tato noc stává pravidelně pro ně a jejich majitele noční můrou.

To nejlepší, co byste mohli pro duševní zdraví svých mazlíčků udělat, by bylo odvézt je někam na odlehlé místo, kam hluk a světla oslav nedosáhnou. Bohužel je takových míst dnes málo, s masivním vývojem levné pyrotechniky se silvestrovská noc slaví i v nejzapadlejších vískách. Takže pokud zůstáváte v centru oslav, máme pro Vás několik rad, jak můžete svému psovi a kočce prožití silvestrovské noci usnadnit.

Ve městech začínají oslavy obvykle již odpoledne posledního dne roku. Psa proto vezměte hned ráno na dlouhou procházku a nepouštějte ho z vodítka. Později odpoledne nebo večer ho už jen krátce vyvenčete, opět výhradně na vodítku. 

Večer a silvestrovskou noc může Váš pes strávit sám v místnosti, kterou dobře zná, bude se v ní cítit bezpečně a bude možné ji od největšího hluku izolovat. Bývá to například ložnice. Zavřeme okna, zatáhneme závěsy nebo žaluzie a psovi necháme k dispozici místo na i pod postelí. Samozřejmě ho pravidelně kontrolujeme. Někteří psi se ale od majitele ani za cenu prožitého strachu odloučit nechtějí. Pak máte možnosti dvě. Můžete se s ním do té ložnice zavřít, obložit se dobrotami, pustit si film a strávit noc společně. A když to možné není? Pak sáhneme po uklidňujících prostředcích, kterých je na trhu pro psy opravdu hodně. Z přírodních mám nejlepší zkušenost s pamlsky nebo preparáty obsahujícími konopný extrakt kanabidiol. U psů také velmi dobře účinkuje krizová směs z portfolia Bachových rostlinných esencí. Velmi důležité je začít s jejich podáváním již před silvestrem, začneme-li pozdě, nemusí mít dostatečný účinek. Doporučuji počítat s dvěma týdny před silvestrovskou nocí a je vhodné účinek zvoleného preparátu na konkrétního mazlíčka vyzkoušet nanečisto. 

Někdy ale přírodní preparáty nestačí. Proto máme pro psy k dispozici veterinární zklidňující gel, který je určen právě ke zvládnutí stresových situací, jako je tato. Vydat ho může jen veterinární lékař, neboť při některých onemocněních být podán nesmí. Sedativa mohou působit na každého psa jinak a k dosažení požadovaného účinku může být třeba různě vysoká dávka. Pokud uvažujete o jejich podání, doporučuji je proto opět podle pokynů veterináře vyzkoušet ještě před silvestrovskou nocí. 

A jak pomůžeme kočce? Kočka na rozdíl od psa většinou přítomnost majitele nevyžaduje a nejlépe se cítí dobře schovaná v nějaké skrýši. Ideální je vybrat místnost bez oken, třeba koupelnu. Pokud místnost okna má, zavřeme je a zatáhneme závěsy. Zajistíme, aby kočka měla skrýš, kam může zalézt, třeba plyšovou boudičku. K dispozici musí mít samozřejmě bednu s kočkolitem, vodu a misku s krmením. Pokud se jedná o kočičku, která stresové situace snáší opravdu špatně, můžeme vyzkoušet syntetické feromony, tedy kočičí hormony dobré nálady. Jsou k dispozici ve formě difuzéru do zásuvky. Umístíme ho tam, kde se kočka vyskytuje nejčastěji, asi týden před silvestrovskou nocí. O silvestru ho pak přemístíme do prostoru s kočkou. Stejně jako psovi, tak i kočce může pomoci podávání kanabidiolu, začneme s ním opět nejpozději v posledním prosincovém týdnu. Máme k dispozici pamlsky, pastu nebo kapky.

Pokud je Vaše kočka opravdu vyděšená a rozzlobená, nesnažte se jí za každou cenu přenášet nebo chovat. Nechte ji tam, kde je, koště pátrající v místě její skrýše hluboko pod skříní jí náladu nezlepší. Můžete ji zkusit vylákat po dobrém nějakým pamlskem, pokud to ale nezabere, nechte ji být. Stejně tak je důležité vysvětlit i dětem, že jejich běžně mazlivý kočičí kamarád prožívá právě těžké chvíle a o důvěrnosti nestojí. 

Přejeme Vám, ať letošní silvestrovské oslavy prožijete v klidu a pohodě.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky