Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Nenechte svého psa v zimě nastydnout!

 

22.1.2018

Na jaro se už těšíme všichni, i naši psí miláčci. Ale v době, kdy píšu tento článek, je za oknem pořádná zima a kotel v koupelně běží na plno. Je obtížné říci, kdy se venkovní teploty přehoupnou do těch vyšších, vždyť často bývá chladno ještě mnoho týdnů. Dnes se budeme věnovat orgánovému systému i u lidí na chlad citlivému. Je jím močový aparát. I když jeho onemocnění mohou mít mnoho různých příčin, doufám, že po zveřejnění tohoto příspěvku bude v ulicích před obchody alespoň o něco méně třesoucích se psů.

Ledviny

Párový orgán je jedním z nejdůležitějších v psím organismu. Úkolem ledvin je především odstraňovat zplodiny metabolismu z krve ve formě moči, dále vyrovnávat hladiny některých látek v krvi, též udržují normální koncentraci vody a soli v těle a pomáhají kontrolovat krevní tlak. Jsou důležité také při udržování rovnováhy vápníku a fosforu v krvi a nakonec vytvářejí hormon, který je nezbytný při tvorbě červených krvinek. Funkcí mají ledviny opravdu hodně. Pokud dojde k jejich poškození patologickým procesem, přestávají plnit svojí nejdůležitější úlohu –  v krvi psa se začnou hromadit toxiny a onemocní.

K selhání ledvinných funkcí může dojít náhle, v takovém případě mluvíme o akutním selhání ledvin. Příčiny mohou být přímo v postižení tkáně ledviny – nejčastěji např. vlivem intoxikace (např. jedy, léky, fridexem, zkaženým jídlem atd.). K zhoršení pracovní kapacity ledvin ale může dojít také při náhlém snížení průtoku krve ledvinami nebo dostávají-li krevním oběhem málo kyslíku. Poslední skupinou příčin akutního zhoršení funkce ledvin je onemocnění močových cest, zejména např. závažné infekce či zánět nebo jejich neprůchodnost.

Zhoršuje-li se stav ledvin postupně a pomalu, mluvíme o chronickém ledvinném selhání. V takových případech bývá obtížné stanovit příčinu. Setkáváme se s ním často u starších psů. Jedním z důvodů chronického postižení ledvin může být také dlouhodobě neřešený zánět dásní, při němž bakterie přinášené krevním oběhem napadnou ledvinnou tkáň.

Příznaky selhání ledvin

Změna v objemu přijatých tekutin

Změna objemu vyloučené moči

Ztráta chuti k jídlu

Apatie

Chemický zápach z dutiny ústní

Zvracení

Hubnutí

Krev v moči

Vředy v dutině ústní

Světlé sliznice (dáseň)

Celková tělesná slabost

Diagnostika zhoršení ledvinných funkcí

Pokud se objeví některé z příznaků uvedených výše (uvedených v tabulce), je velmi důležité co nejdříve přivést psa na vyšetření. Má-li veterinární lékař podezření na selhání ledvin, odebere vzorek krve na biochemické vyšetření. Většinou se současně provádí rozbor krevního obrazu, aby bylo možné posoudit i hladinu červených a bílých krvinek. Jsou-li úrovně metabolických zplodin v krvi vyšší, další postup závisí na konkrétních číslech.

Terapie selhání ledvin

V případě akutního stavu je většinou úroveň toxinů nevyloučených poškozenými ledvinami vysoká. V tom případě je nutná intenzivní léčba zejména prostřednictvím intravenózní aplikace tekutin. Její součástí je i podpůrná léčba průvodních příznaků, především zvracení. Podaří-li se pacienta stabilizovat, po propuštění do domácího ošetření jsou nutná již doživotní či dlouhodobá dietní opatření. Ideální jsou pro tento případ klinické diety ve formě granulí či konzerv, zajišťující optimální výživu minimálně zatěžující tkáň ledvin. Pokud pes odmítá průmyslovou stravu, je možné vařit domácí, ale je nutné dodržovat lékařem doporučené receptury, určené pro tyto případy.

Nedojde-li k včasnému zásahu, bývá selhání ledvin dříve či později smrtelné. To je jeden z důvodů, proč lze doporučit pravidelný monitoring krevních parametrů důležitých orgánů u starších psů. Než se totiž objeví klinické příznaky, dojde ke zvýšení endogenních toxinů v krvi. Jsou-li hlavně dietní a podpůrná opatření zahájena včas, tedy před nástupem klinických příznaků, je naděje na dlouhý psí život největší.

Vývodné cesty močové

Moč je z ledvin odváděna močovody, dále shromažďována v močovém měchýři a posléze odchází z těla močovou trubicí. Obtíže postihující tyto části vylučovacího systému zahrnují zánět močového měchýře, výskyt močových krystalů či kamenů v něm, nádory, močovou inkontinenci a poúrazové trauma kterékoli části močových cest. Příčiny výše uvedených stavů pak můžeme rozdělit na primární, tedy ty vycházející přímo z močového aparátu a sekundární, kdy jsou močové potíže jen příznakem jiné choroby.

Primární příčiny

U psů se asi nejčastěji setkáváme se zánětem močového měchýře a močovými krystaly či kameny. Zánět může mít svůj původ v prochladnutí oblasti břicha a následnému pomnožení bakterií v močovém měchýři. Bakteriální infekce bývá často také sama o sobě hlavním důvodem potíží. Příznaky zánětu doprovázejí též krystalurii, nebo-li močové krystaly.Majitelé si v těchto případech všimnou častého nucení na močení s malými porcemi moči. Diagnostika zahrnuje zejména důkladný rozbor moči. Je zajímavé, že při výskytu urolitů – močových kamenů v močovém měchýři nemusí být v moči přítomny mikroskopické krystaly. Pokud se tedy obtíže i při opakované léčbě a kontrolním vyšetření moči vracejí, je důležité zhotovit rentgen nebo sonografické vyšetření břicha.

Léčba zahrnuje téměř ve všech případech antibiotika k potlačení bakteriální infekce. Jsou-li nalezeny krystaly, bývá posunuto pH moči na některou stranu – je buď kyselejší než u zdravého zvířete, nebo výrazně zásadité. Tato změna pH je důležitým faktorem při tvorbě krystalů či kamenů. Zde je na místě úprava dietního režimu, která zajistí správné pH moči. K tomuto účelu máme opět celou řadu klinických diet pro jednotlivé typy krystalů či kamenů. V případě většího množství kamenů je většinou nutné také jejich chirurgické odstranění.

Ostatní příčiny

Do této skupiny patří zejména močová inkontinence z různých příčin a postižení pohlavního aparátu obou pohlaví. Zejména některé hormonální poruchy zahrnují jako jeden z hlavních příznaků zvýšenou produkci moči. Patří sem např. diabetes nebo hyperadrenokorticismus . Také při zánětu dělohy postižená fena více pije a močí. U psů – samců se při onemocněních prostaty objevuje v moči příměs čerstvé krve. Inkontinence se také může objevit jako důsledek absence pohlavních hormonů u fen většinou velkých plemen. A nakonec u starších jedinců obou pohlaví se setkáváme s únikem moči z důvodu věkem oslabeného močového svěrače. Terapie inkontinence z výše uvedených příčin spočívá v odstranění primárního problému.

Spektrum močových chorob je opravdu široké. Většina z nich nejsou banality a je velice důležité zahájit adekvátní léčbu co nejdříve. Pokud tedy u svého psa pozorujete některý ze zmíněných příznaků, s návštěvou veterinárního zařízení neotálejte.

Příznaky postižení močového aparátu

Nemožnost močení nebo vytlačení jen malého množství moči

Moč s příměsí krve nebo zakalená a tmavá

Horečka

Odkapávající moč

Zvýšené množství a/nebo frekvence močení

Projevy bolestivosti při močení

Močení na neobvyklých místech, především doma

Neustálé olizování vyústění močových cest

Zapáchající moč

Apatie

Zvracení

Ztráta chuti k jídlu

Hubnutí

Zvýšený příjem tekutin

Výrazná bolestivost bederní oblasti

 

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky