Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Choroby očí u kočky

 

27.6.2018

Každý majitel kočky se u svého miláčka alespoň jednou setkal, nebo určitě setká, s nějakými očními problémy. Některé z nich jsou snadno řešitelné, setkáváme se ale i s těmi vážnějšími, které vyžadují návštěvu u specialisty. Ano, i ve veterinární medicíně máme již specialisty oftalmology. Právě v oblasti očních chorob platí víc než kde jinde, že do domácí lékárničky bez konzultace s veterinárním lékařem nesaháme. A proč? Odpověď na tuto otázku přinesou následující řádky.

Příznaky očních potíží…..

Kočka na nás, své majitele, hledí přímým pohledem z očí do očí docela často. Ta moje zejména tehdy, nabyla-li dojmu, že je čas k jídlu. Proto si také většinou brzy všimneme, je-li něco s okem či očima naší kočky v nepořádku. Můžeme pozorovat časté mrkání, otírání očí packou, výtoku, slzení, zakalení oka, stále zavřeného oka, olysání víček, strupovitých lézí v okolí oka nebo i toho, že kočka náhle nechce skákat na vzdálenější nebo vysoko položená místa. Obecně platí, že pro zabránění možného vážnějšího poškození oka je vhodné v těchto případech na nic nečekat a nechat kočičku vyšetřit veterinárním lékařem. Jeden z důvodů je i bolestivost a nepříjemné pocity doprovázející většinu očních nemocí.

……a jejich nejčastější příčiny

Oko kočky je svojí stavbou velmi podobné oku lidskému. Choroby očí koček se také těm našim velice blíží. Příčin mohou mít mnoho, ty nejčastější si probereme detailně.

Zánět spojivky a výtok z oka

Podle mých zkušeností jsou to nejčastější důvody k návštěvě veterinárního lékaře v rámci očních problémů u koček. Často bývá výtok z oka komplikací závažných virových onemocnění koček, jako je FIP, kaliciviroza, případně infekce kočičím herpesvirem. Také bakteriální infekce, jako jsou chlamydie, mohou být příčinou zánětu spojivek a hlenohnisavého výtoku. Výtok z očních koutků mívá různý charakter a lze podle něj usuzovat na příčinu. Zarudlá spojivka a vodnatý výtok může být znamením alergie nebo virové infekce, hnisavý výtok bývá přítomen u bakteriální infekce. Pokud se s výtokem z oka či obou očí setkáme u kotěte, nelze vyloučit respiratorní nebo celkovou virovou infekci. V takovém případě může být vhodné provést laboratorní testy a stanovení infekcí z krve.

Zánět rohovky

Rohovka je tenká průhledná vrstva kryjící oční kouli z přední strany. Je velmi tenká, asi půl milimetru a její narušení či perforace mohou předznamenat i dlouhotrvající a vážné problémy. U koček se s poraněním rohovky setkáváme nejčastěji po střetu dvou koček nebo u koček chodících ven, kdy je rohovka poraněna cizím tělesem, třeba trnem při prolézání křovím. Penetrující poranění rohovky nemusí být viditelné pouhým okem. Pokud je ale rohovka poškozena v celé své tloušťce, jsou některé preparáty určené pro lokální terapii kontraindikovány. Jediná aplikace kapek například s obsahem kortikoidů může způsobit vážné komplikace a dlouhotrvající hojení s dubiózní prognózou. Proto nikdy neaplikujte kočce do oka nic, co jste předem nekonzultovali s veterinárním lékařem.

Rohovkový vřed

Pokud je poškození rohovky velké nebo se jedná o zanedbané a neléčené malé poranění, může dojít ke vzniku rohovkového vředu. V té době je již rohovka destruována v celé své tloušťce a větší ploše. Vřed bude vyžadovat dlouhodobou léčbu a velmi dobrou spolupráci majitele s lékařem. Vyhojení tohoto problému může trvat několik měsíců a ve vážných případech je nutná chirurgická intervence.

Výhřez třetího víčka

Třetí víčko je malá blanka uložená pod spodním víčkem. Za normálních okolností jej v oku nevidíme. Je-li ale kočka ve stresu, či trpí některým celkovým, zejména virovým onemocněním, vyhřezne třetí víčko do oka a vypadá jako bílá bulka uložená v oku. S tímto problémem se setkáváme například u koček právě přivezených z útulku.

Katarakta

Nazýváme tak zákal čočky, který způsobí, že světlo neprochází okem až na sítnici. Důsledkem je pak postupná ztráta zraku. Setkáváme se s ní zejména u starších koček, může být také komplikací u diabetu. U koček je vzácnější než u psů a jedinou kauzální terapií je chirurgický zákrok patřící do rukou zkušeného specialisty.

Onemocnění sítnice

U koček je popsána tzv. progresivní retinální atrofie, která je způsobena degenerativními změnami světločivných buněk sítnice. Příznaky nastupují velmi pomalu a na počátku se rozvíjí noční slepota. Postižená kočka náhle vidí v noci hůře a tak je v setmělé místnosti nervózní, nechce chodit do tmavých místností a ve tmě naráží do věcí. Prevencí je dostatečný přísun aminokyseliny taurinu, která je pro kočky zcela zásadní. Důsledkem retinální atrofie je pomalé a neodvratné slepnutí.

Glaukom

Jeho příčinou je zvýšený nitrooční tlak. Jedná se o velmi bolestivé a pro kočku obtěžující onemocnění. U dlouho neléčených případů může majitel u své kočky skutečně pozorovat asymetrii obou očí, která je zřejmá díky zvětšení postiženého bulbu. I v případě glaukomu je důležité zahájit léčbu co nejdříve. Příznaky zahrnují bolest, zarudnutí, výtok a zakalení oční koule.

Nadměrné slzení

Zvýšený výtok slz z oka může mít příčin hned několik. Pokud je přítomna ještě zarudlá spojivka, může se jednat o alergii. Je-li to jen prosté slzení, příčinou může být neprůchodnost slzného kanálku.

Pár slov závěrem…

Jak vyplývá z předchozích řádků, je v případě onemocnění oka Vaší kočky velice důležité nezkoušet „domácí péči“, nechat zásoby léků jejich osudu a co nejdříve navštívit veterinárního lékaře. Jak nevhodné léky, tak dlouhodobé neřešení příčin potíží mohou Vaší kočce přinést mnoho bolesti a trápení a Vám posléze vysoké náklady na veterinární péči, o spoustě vynaloženého času ani nemluvě.

Přeji Vám krásné léto a mnoho pohledů do krásných a zdravých očí Vaší kočky.

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky