Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Co je to pseudogravidita?

 

5.10.2007

Pseudogravidita neboli česky falešná březost je stav, kdy si samice myslí, že má mláďata, ale ve skutečnosti tomu tak není. Toto onemocnění pohlavního aparátu je velmi časté u fen, může se však vyskytnout vzácně i u kočky nebo králice.

Příčinou je nefyziologické vylučování některých pohlavních hormonů. Klinické příznaky bývají velmi rozmanité a projevy mohou být individuální, to znamená, že u každé feny může pseudogravidita probíhat jinak.

První příznaky se objevují asi 1,5 až 2 měsíce po hárání. Už v druhé polovině uvažované březosti se feně může zvětšovat dutina břišní, začne přijímat větší množství potravy stejně jako při pravé graviditě. Viděla jsem už několikrát v ordinaci fenu, jejíž majitelé se svědomitě připravovali na porod, k němuž nakonec nedošlo a pro ně to bylo velkým zklamáním. V dnešní době se poměrně běžně provádí ultrasonografické vyšetření, které asi od 30. dne gravidity takovou anomálii spolehlivě vyloučí. Ve většině případů falešné gravidity jsou ale příznaky lehčího rázu – fena se začne chovat jinak, hračky si schovává do pelíšku, nechce chodit ven, mohou se objevovat příznaky agresivity, jestliže ji chcete hračky (domnělá štěňata), odebrat. Změna chování může být pro majitele nepříjemná, ale neohrožuje zdraví feny, na rozdíl od dalšího někdy přítomného příznaku pseudogravidity –  spuštění sekrece mléčné žlázy. Charakter sekretu může být různý – od vodnatého přes mléčný až po krvavý. Tato nežádoucí aktivita mléčné žlázy pak může být komplikována zánětem, při němž se neobejdeme bez podávání antibiotik. V tom případě mléčná žlázy zduří, je horká a na pohmat bolestivá, fena má horečku, je apatická a nepřijímá potravu.

Mírně probíhající pseudogravidita spontánně odezní během 1 až 3 týdnů, doporučuji vždy odebrat hračky, fenu zaměstnat – chodit často a na dlouhé procházky. V případě výše zmíněné slabé sekrece ml. žlázy dop. studené obklady. Ty mohou být tvarohové, příp. vychlazeným bílým vínem ředěným vodou napuštěnou plenu přiložíme asi na 5 minut na mléčnou žlázu několikrát denně.

Pokud je sekrece skutečně silná, je možné ovlivnit spouštění mléka hormonálně a to formou injekční nebo při použití novějšího k organismu šetrnějšího preparátu formou chutného sirupu podávaného 5 až 6 dní po sobě jedenkrát denně. U fen, u nichž se pseudogravidita opakuje častěji nebo dokonce po každém hárání, doporučuji uvažovat o štěňatech, neboť proběhlá gravidita může cyklus srovnat. Pokud to z jakýchkoliv důvodů není možné, pak je nejlépe přikročit ke kastraci, neboť u těchto fen můžeme předpokládat v budoucnu další komplikace – nádory mléčných žláz nebo zánět dělohy.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky