Choroby uší u kočky

Intenzivní svědivost ušních boltců může mít mnoho příčin. Určitě Vás napadne hned jako první ušní svrab, není to ale zdaleka jediná možnost. V každém případě je to velmi nepříjemné a kočka to dává najevo. V přestávkách mezi drbáním uší bývá nepříjemná, nedůtklivá a protivná. Nestojí o mazlení, ale určitě stojí o to, abyste s tím uchem či oběma něco udělali. V dnešním příspěvku se dozvíte, co všechno může iritaci kočičích zvukovodů způsobovat a co s tím.

Když je to opravdu parazit

V tom případě je původcem roztoč Strupovka ušní (Otodectes cynotis). Setkáváme se s ní nejčastěji u koťat a koček z útulků a volně žijících koček. Kromě výrazné svědivosti ušních boltců se projevuje také typickým ušním sekretem, který má charakter podobný kávové sedlině – tuhý a tmavý. Podezření na ušní svrab lze vyslovit již při klinickém vyšetření, ale je třeba ho potvrdit mikroskopickým vyšetřením ušního stěru. K léčbě se dříve používaly ušní kapky s obsahem antiparazitik. Jejich nevýhodou byla bolestivost při aplikaci – většinou bylo možné aplikovat první dávku a pak už se pacient při spatření majitele s kapkami v ruce uklidil někam na nepřístupné místo. V posledních letech máme k dispozici účinný preparát selamectin ve formě spot on, po jeho nakapání na kůži se účinná látka vstřebává do krve a její hladina je udržována po dobu 30 dní. V průběhu léčby je vhodné zvukovod čistit a kontrolovat výskyt roztočů. Není-li před skončením třicetidenní lhůty zvukovod parazitů prostý, je třeba aplikaci zopakovat. Pokud je v domácnosti více zvířat, je vhodné ošetřit všechna. Tento roztoč může způsobit obtíže i u psů, je to ale poměrně vzácné. Na člověka na rozdíl od původce sarkoptového svrabu přenosný není.

Příčinou může být i bakterie nebo kvasinka

U psů jsou patogenní mikroorganismy jako původci zánětu vnějšího zvukovodu mnohem častější, než u koček. Přesto se s tím setkat můžeme i zde. Podoba ušního výtoku bývá v takovém případě různá, podle toho, který mikroorganismus zánět způsobuje. Klinické příznaky jsou stejné, diagnostika také. Je vhodné vždy mikroskopickým vyšetřením vyloučit ušní svrab, ucho důkladně vyčistit. Není-li nalezena jiná primární příčina (např. cizí těleso), pak jsou většinou s úspěchem aplikovány antibiotické ušní kapky. Pod mikroskopem je také možné identifikovat například kvasinky, jejichž nálezu přizpůsobíme lokální léčbu. Velmi vzácně je první volba neúčinná, v případě recidivy obtíží je třeba hledat možnou primární příčinu. V některých případech je možné také změnit antibiotika aplikovaná do zvukovodu, je ale vhodné nejprve odebrat vzorek na bakteriální kultivaci a zhotovení antibiogramu (citlivosti původce k jednotlivým antibiotikům), aby další léčba již byla cílená přímo na patogen v uchu přítomný.

Někdy se obtíže stále vrací

V těch případech, kdy dochází i přes lokální léčbu k recidivám, je třeba hledat a případně vyloučit primární příčinu. Tou může být některý z alergických stavů, dále autoimunitní choroby, některá metabolická nebo infekční onemocnění. Na prvním místě je třeba počítat s alergiemi, konkrétně se může jednat například o alergii na krmivo. V tom případě je léčba možná, ale bez diagnostiky se neobejdeme. Proto jakkoli se může zdát, že další vyšetření navrhovaná veterinárním lékařem při „obyčejném“ zánětu v uchu nejsou nutná, mohou odhalit mnohem závažnější primární problém.

Co když v uchu něco roste?

Občas se setkáváme s nádory, rostoucími na okraji ušního boltce. Ze začátku vypadají neškodně, jako malé, nebolestivé bulky. Jsou často zaměněny s reakcí po klíštěti nebo po drobném poranění. Bohužel, naprostá většina těchto útvarů u koček jsou zhoubné nádory, které se i po chirurgickém odstranění brzy vrací. Navíc úspěšná exstirpace útvaru musí zahrnovat i velké množství okolní tkáně, což není v případě ucha nikdy snadné. Neléčené útvary začnou brzy rychle růst, rozpadají se a jsou příčinou značného utrpení zvířete. Proto doporučuji i malý útvar na ušním boltci kočky nechat vyšetřit veterinárním lékařem.

Čistit uši nebo nečistit?

Nejsem příznivcem preventivního čištění uší zdravé kočky. Nesprávným čištěním je možné poškodit zdravý zvukovod a ze zdravím kypící kočky udělat častého návštěvníka veterinárního pracoviště. Průměrná kočka má čištění uší v ještě menší oblibě než průměrný pes a tak kromě jiného může k poškození ušních struktur přispět i boj, kterým je obvykle tato procedura v domácích podmínkách provázena. Z tohoto důvodu doporučuji ošetření uší v případě potíží svěřit veterinárnímu lékaři. Ten, bude-li to považovat za nutné, umí naučit majitele správné technice čištění a doporučit použití vhodných pomůcek.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky