Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Vnitřní parazité

 

17.2.2014

Až si přečtete název dnešního článku, tak Ti všímavější si jistě pomyslí, že autorka zřejmě nemá dostatek invence a začíná se opakovat nebo prostě parazité patří mezi její oblíbence. Ano, téma vnitřních parazitů bylo z určitého úhlu pohledu obsaženo v části věnované zoonózám, kam většina z nich patří. Ale neobávejte se, dnešní článek bude věnován především podrobnému rozboru jednotlivých možností léčby endoparazitóz a navazuje na minulý díl věnovaným vnějším cizopasníkům. Opět se jako vždy budu věnovat jen těm parazitům, kteří nás trápí v našich zeměpisných podmínkách nejvíce, detailní rozbor celé problematiky je v odborné literatuře obsažen v několika celkem slušně silných svazcích.

Škrkavka psí

Toxocara canis je nejčastěji se vyskytující endoparazit v psí populaci. Také patří mezi tzv. systémové parazity, to znamená, že se nevyskytují pouze ve střevě, ale i jinde v organismu. Z vajíčka uvolněné larvy se totiž dostávají přes střevní stěnu do krve a pak dále do plic, kde mohou způsobit zápal plic (převážně štěňata). Jiné larvy pak prodělávají tzv. somatickou migraci, při níž se opět krevním oběhem dostávají do různých orgánů, kde nerušeně přežívají až několik let (převážně dospělí psi).  Fena, jejíž orgány obsahují somatické larvy, se pak díky jejich aktivaci hormonálními změnami v březosti stává zdrojem parazitární invaze plodů. Štěňata se pak rodí s játry plnými škrkavek, které se postupně dovyvinou a opět migrují do trávicího systému. Odborná literatura uvádí, že toto proběhne u více než 90% narozených štěňat. Proto je tak důležitá prevence a léčba, k níž se právě dostávám. Dospělého psa je třeba odčervovat pravidelně alespoň jedenkrát ročně. Osobně považuji za optimální již dříve zmiňovaný systém střídání odčervení a vyšetření stolice, a to po půl roce. V rodinách s malými dětmi je ale lepší odčervovat pravidelně jedenkrát za tři měsíce. Březí fenu odčervujeme z výše uvedených důvodů velmi pečlivě v poslední třetině gravidity a pak po porodu každé dva týdny až do odstavu. V podstatě se termín odčervení matky i štěňat shoduje. Důvod tkví ve vylučování škrkavek mlékem – proto nestačí odčervit jen štěňata. Ta je pak vhodné i po přechodu k majiteli pravidelně odčervovat a to asi do šesti měsíců věku každé čtyři až šest týdnů. To proto, že štěňátka jsou čuňátka a olíznou, nebo zbaští cokoli najdou, a tak se snadno znovu nakazí. A jaké jsou terapeutické možnosti? Nejběžnější aplikační formou jsou tablety. Na trhu je velké množství preparátů, většinou je 1 tableta podávána na 10 kg tělesné hmotnosti. Máme také tablety na 2 kila váhy, dále některé preparáty pokryjí 18 nebo 35 kg hmotnosti psa. Pro štěňata a malé psy jsou určeny pasty. Lépe se podávají a snazší je i odměření správné dávky.

Někteří psi mají problém tabletu přijmout nebo jejich majitel není schopen je donutit tabletu polknout. V těchto případech lze zkusit ochucené preparáty, podávají se jako pamlsky.

Novější aplikační formou použitelnou v léčbě toxokarózy je oblíbený spot on. Preparát s účinnou látkou selamectin vychází sice dráž než tablety, na rozdíl od nich má ale polyvalentní účinek na více druhů parazitů (blechy, svrab, srdeční červivost). Také jeho hladina vydrží v krvi až jeden měsíc a tak ničí i larvy putující po organismu.

Dipilidium caninum – tasemnice psí

Tento mezi ploché červy patřící parazit se u psů vyskytuje méně často než škrkavka. Majitelé ho většinou diagnostikují sami nálezem malých plochých pohybujících se čtverečků ve stolici a v okolí konečníku. Nemocný pes také většinou „sáňkuje“. Protože blecha je přenašečem tasemnice, je v boji proti těmto parazitům důležité i odblešování postižených psů. Vlastní tasemnice je pak dobře léčitelná většinou z polyvalentních preparátů, účinek bývá kombinovaný s účinkem proti škrkavkám.

Giardia intestinalis – střevní prvok

Těmto jednobuněčným parazitům jsem se podrobně věnovala v článku věnovaném zoonózám. Proto nyní proberu především část věnovanou jejich léčbě. Ta je obecně řečeno obtížná, zdlouhavá a někdy je boj s giardií zdánlivě nekonečný. Na rozdíl od ostatních mnohobuněčných parazitů nestačí jen jedna či dvě dávky odčervení, giardii léčíme vždy několik dní (3 – 10) po sobě jdoucích v závislosti na použitém preparátu.

Dirofilarióza – červi v srdci

Toto onemocnění kardiovaskulárního aparátu se vyskytuje ve stále větší části světa. Před několika lety jsme ho řadili k chorobám exotickým, dnes už se vyskytuje i v jižní Evropě a několik případů se objevilo i v jižních Čechách. Původce – Dirofilaria immitis – se u postižených zvířat nachází v oběhovém systému, konkrétně v srdci a okolních velkých cévách. Zvíře se nakazí prostřednictvím komára, který při sání krve hostitele vypustí do jeho krevního oběhu infekční larvu. Postupně vyvíjející a rostoucí larvy obsadí výše uvedená místa a výsledkem je pak rozvoj příznaků selhání srdce. Léčba již postiženého zvířete je velice obtížná s nejistým výsledkem. Proto je velmi důležité před cestou do jižních zemí nebo po Čechách v létě, v době výskytu komárů, psy před tímto parazitem chránit. Ideální je aplikace již zmíněného selamectinu ve formě spot on několik dní před cestou. Pozor, účinek je jeden měsíc, pokud budeme pryč déle, je třeba vybavit se těmito spoty na celou dobu pobytu. Poměrně novým preparátem, který lze použít v prevenci dirofilariózy, je milbemycin oxim. Jedná se o žvýkací tabletu, dobře psy přijímanou. Má tu výhodu, že na rozdíl od selamectinu účinkuje současně proti tasemnicím.

Pacient s chronickými nebo vracejícími se trávicími obtížemi – především průjmy a zvracením – by měl vždy absolvovat vyšetření trusu na přítomnost parazitů. Někdy může parazitóza imitovat příznaky například intolerance některé ze složek krmiva a složitá a dlouhodobá diagnostika tohoto onemocnění může být zbytečná. Stačí jen odeslat stolici a přeléčit parazity. Portfolio antiparazitik je na současném trhu opravdu velké. Některé u nich jsou monovalentní – léčí jen jednoho parazita, většina z nich je ale polyvalentních s překrývajícím se účinkem. Je obtížné se v této nabídce vyznat a určitě se vyplatí i při preventivním odčervení konzultovat vhodný lék s veterinárním lékařem.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky