Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Sexuální život koček 2.část

 

19.2.2018

V minulém čísle jsem zahájila reprodukční tématiku úvodem do problematiky. Druhý díl bude pokračovat dále k navazujícím informacím zejména v oblasti nechtěného nakrytí, tolik diskutované kočičí „antikoncepce“ a samozřejmě se budu věnovat také kastraci.

Naše kočka je březí?

K nechtěné a neočekávané graviditě dochází nejčastěji tehdy, neuvědomí-li si majitel včas, že jeho kočka je již pohlavně dospělá a může zabřeznout. Jak bylo řečeno v minulém čísle, kočka dospívá pohlavně velmi brzy – první říje se vzácně dostaví už kolem čtvrtého až pátého měsíce věku. Typická představitelka neočekávaně březí kočky je odrostlé kotě, jehož majitel ho nechává chodit ven, případně má doma nevykastrovaného kocoura. V ordinaci pak říká, že to zatím nijak neřešil, vždyť jeho kočička je ještě na graviditu moc mladá. Také se stává, že dospělá kočka, normálně pouze domácí, se vytratí ven, a po návratu se až po pár týdnech zjistí, že je březí. V každém případě je výsledkem těchto situací březí kočka.

Diagnostika gravidity – kdy vlastně?

Pokud u kočky březost nečekáme, všimneme si jí, až když se začne evidentně zvětšovat objem dutiny břišní. Bohužel, ne vždy se jedná o graviditu. Mějte na paměti, že stejně se mohou projevovat některé vážné zdravotní obtíže. Zmíním především infekční zánět pobřišnice – FIP, při níž se v dutině břišní hromadí tekutina, imitující navenek březí dělohu. Dále se může jednat o různá orgánová selhání, jejichž důsledkem je také zmnožení tekutiny v břiše. Posledním důvodem může být rostoucí nádorová masa. V každém případě je neočekávané zvětšující se břicho kočky jednoznačně důvodem k návštěvě veterinárního lékaře. Ten se pravděpodobně uchýlí k ultrasonografickému vyšetření, při němž jednoznačně graviditu potvrdí nebo vyloučí. První spolehlivé prokázání plodů v děloze lze u kočky provést okolo 21. dne březosti. A co teď, je-li naše kočka březí…

 

Já ale koťata nechci

Existuje mnoho různých důvodů, proč může být neočekávaná gravidita kočky nepříjemným překvapením. Tyto důvody mohou být na straně matky, tedy zdravotní, i na straně majitele. V každém případě je několik možností, jak nechtěnou březost ukončit. Tou nejspolehlivější je kastrace. Čím dříve k ní dojde, tím lépe. Posouzení vhodnosti provedení zákroku u konkrétní kočičky patří do rukou ošetřujícího veterinárního lékaře. Pokud z jakéhokoli důvodu se pro kočku tento způsob ukončení nežádoucí gravidity nehodí, lze navrhnout medikamentózní postup. Je několik preparátů, které po podání mohou ukončit graviditu. Na trhu v současné době není pro kočky žádný preparát určený k tomuto účelu. Rozhodne-li se veterinární lékař po domluvě s majitelem pro použití jiného preparátu s vhodnou účinnou látkou, bude se jednat o tzv. off label podání, k němuž musí mít konkrétní důvod. V každém případě je třeba říci, že v případě konzervativního postupu není efekt jistý. I přes podání léčiv může dojít k udržení březosti. Stejně tak je třeba počítat s možnými nežádoucími účinky. Patří k nim zejména neplodnost, zánět dělohy nebo útlum kostní dřeně. Každý takový zásah do organismu kočky je proto třeba opravdu pečlivě zvážit.

Je tedy lepší antikoncepce?

Preparáty, které po podání zamezí nástupu říje, řadíme do skupiny antikonceptiv. Nepřijde-li kočka do říje, neprobíhají u ní hormonální změny nutné k případnému zabřeznutí. Jako antikoncepci lze použít u kočky dva druhy hormonálních preparátů. Opět se jedná o podání off label, s mnoha možnými nežádoucími účinky. Humánní injekční preparát může po podání způsobit cukrovku, nádory na mléčné žláze nebo zánět dělohy. Tabletová forma je sice o něco bezpečnější, ale při dlouhodobém podávání hrozí kromě všech výše uvedených vedlejších účinků také selhání jater. Opět je tedy třeba v případě úvah o použití těchto medikamentů u kočky velmi pečlivě zvážit všechny okolnosti a rizika.

Kastrace..

Na málokterou problematiku v oblasti veterinární medicíny tak liší názory jako na to, kdy je nejlepší kastrovat. V USA a státech na západ od nás v posledních letech převažuje kastrace koček před dosažením pohlavní dospělosti, tj. před prvním mrouskáním. Koťata jsou kastrována ve věku kolem 8 týdnů a do nových domovů jsou předávána už po zákroku. Podle mého osobního názoru je pro vyvíjející se organismus lepší kastraci provést po první říji. Každý chovatel i veterinární lékař ovšem mívá svůj vlastní názor a v obou variantách nesporně můžeme najít plusy i mínusy. V každém případě bych ráda uvedla několik důležitých faktů o kastraci koček.

  • Kastrace snižuje výskyt onemocnění pohlavních orgánů a mléčné žlázy
  • Kastrace neudělá kočku tlustou, na to stačí překrmování a nedostatek pohybu
  • Kastrace snižuje počet zvířat na ulicích a v útulcích
  • Kastrace může pozitivně ovlivnit některé poruchy chování a snížit agresivitu
  • Kastrace bývá levnější než cena za řešení pozdějších souvisejících zdravotních obtíží u nekastrovaného zvířete

Jak z předchozích řádků vyplývá, jsem velkým zastáncem kastrací koček.     Nevěřím tomu, že nekastrovaná kočka je šťastnější a že si každý z vrhů „užije“. Zcela jistě tomu tak není u venkovních koček, zubožených neustálými porody. Proto, pokud nejste chovatel, či nemůžete zajistit vhodnou péči o svojí březí kočku a její koťata, pak prosím zvažte všechny výhody kastrace a dopřejte své kočce klidný a spokojený život.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky