Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Pes a zima

 

17.1.2019

Prožíváme právě jednu z dětmi nejoblíbenějších fází školního roku. Jarní prázdniny pro mnoho rodin znamenají týden na horách. Nejen pro ně je toto období časem zimních výletů. I ostatní, a mezi nimi jsou samozřejmě také majitelé psů, vyrážejí zimě a jejím radovánkám vstříc. Ale i ti, kteří čelí rozmarům zimního počasí ve městech, musí na specifické podmínky paní Zimy svého psa připravit. Dnešní příspěvek se proto bude věnovat mnoha aspektům péče o naše psí miláčky v této roční době.

Klasický problém – mám ho obléci?

Pes má spoustu chlupů a tak nepotřebuje proti zimě žádnou ochranu. To je názor mnoha majitelů, ale nemusí být vždy správný. Ve snášení nízkých teplot bude velký rozdíl u bernského salašnického psa, žijícího celý rok venku, samozřejmě v prostředí se správně zařízeným přístřeškem, a čivavou, trávící většinu času v pelíšku ve vyhřáté místnosti. Přesto, že mají psi tělní pokryv tvořený srstí, je to jiné u hladkosrstého nebo nahého plemene a psa dlouhosrstého. Prvně jmenovaní, zvláště ti jedinci, zvyklí životu v bytě s občasnými procházkami, ochranu před mrazem potřebují. Obecně lze říci, že klesne-li venkovní teplota pod mínus pět stupňů, je vhodné dát psovi obleček. Volme ideálně takový, který bude krýt záda, hrudník i břicho. U hladkosrstých plemen mohou být při velkých mrazech v ohrožení také apikální části těla – zejména ušní boltce, ocas a packy. V zahraničí lze na trhu najít například čepice pro rhodeské ridgebacky, kteří mohou být na chlad působící na okraje ušních boltců zvláště citliví. Může u nich docházet až k nekróze těchto okrajů. U psů malých plemen pohybujících se delší dobu ve sněhu může vlivem mokré a studené srsti dojít k hypotermii. K jejímu rozvoji může dojít i vlivem déletrvajících nízkých teplot, namočení srsti ale vznik potíží urychlí. Větší nebezpečí hrozí jedincům s onemocněním oběhového systému. Pes trpící hypotermií se třese, je letargický, slabý, nereaguje na podněty. Takovým příznakům je nutné věnovat pozornost a ihned zvíře ze zimy přenést do tepla. Na druhou stranu zahřívání by mělo být postupné, pozor na přehřátí či spáleniny od horkovzdušného zdroje umístěného příliš blízko zahřívanému psu. Chceme-li psovi i sobě během procházky zajistit alespoň trochu lepší tepelné podmínky, půjdeme ven v době, kdy svítí slunce. Vhodné je omezit brzy ráno a pozdě odpoledne či večer venčení jen na nezbytně dlouhou dobu a delší procházku si nechat na poledne, je-li obloha bez mráčku.

Zimní péče o packy

V této oblasti mají výhodu krátkosrstí psi. Při běhání ve sněhu se jim totiž netvoří a nepřekážejí sněhové a ledové kuličky, přichycené na srsti nohou. Na dlouhé srsti bývají tyto útvary přimrzlé velmi pevně, zvířeti působí potíže při běhu a někdy až bolestivý pohyb. Zvláště, jsou-li umístěné v meziprstí a ve spodní části packy. Proto je vhodné, především chystáte-li se svého psa vzít na hory, vystříhat srst v těchto partiích předem. Dalším důležitým faktorem je ochrana polštářků před mrazem a následným popraskáním. Ve městech se k tomu přidává negativní vliv posypové soli na kožní struktury psích nohou. K ochraně před těmito vlivy používáme různých druhů mastných preparátů. Na trhu jsou k dispozici originální přípravky s ideálním složením k ošetření psích polštářků, lze ale využít i neparfémované krémy používané v kosmetice k promaštění lidské kůže. Po návratu domů z procházky po posolených chodnících je vhodné packy opláchnout vodou, důkladně osušit a ošetřit tenkou vrstvou krému. Při pobytu na horách je ideální packy promazat před procházkou. Pro citlivější jedince je také možné pro ochranu nohou využít široké nabídky psích botiček různé provenience.

 

Pelíšek je důležitý

Doma mívá každý pes své místo, kde může v klidu a teple odpočívat. Někdy je to vlastní pelíšek, deka nebo matrace, často to ovšem bývá páníčkova postel. V cizím prostředí, například v hotelu během pobytu na horách, je potřeba počítat s tím, že i tam by měl mít pes své místo. Po návratu ze studené zimní procházky se bude alespoň silnější deka na zemi hodit.

Zase to auto…

O zamykání psů v autě, když si majitel potřebuje jen někam odběhnout, jsem již psala v souvislosti s rizikem letních úžehů. V zimě není ale situace o nic lepší. Pes sice lépe snáší chlad než vedro, ale k prochladnutí v rychle stydnoucím stojícím autě může dojít také velmi snadno. Takže opět zdůrazňuji (a doufám, že našim čtenářům zbytečně), že nechávat psa v zamčeném autě v zimě je velmi nezodpovědné a nebezpečné pro jeho zdraví a život.

V zimě nepřekrmovat

V zimě se my, lidé, pohybujeme méně než v jiných částech roku. Platí to určitě i pro většinu psů. Je proto důležité důsledně odměřovat krmnou dávku, aby nedošlo k výraznějšímu navýšení tělesné hmotnosti, kterou bude pak třeba na jaře pracně snižovat. Co mi to jen připomíná, že?

Údržba srsti je v zimě důležitá

Aby tělní pokryv plnil správně svoji tepelně izolační funkci, je třeba udržovat ho v ideální kondici. Platí to především pro dlouhosrstá plemena. V zimě, kdy je mokro, bývá po procházkách srst špinavá a mokrá. Snadno se v ní pak tvoří dredy a srst ztrácí svoji schopnost udržovat tělesné teplo. Proto je třeba v případě potřeby srst sušit a rozčesávat. Po koupeli je důležité nechat psa zcela uschnout (případně vyfénovat), než ho opět vypustíme ven, jinak by mohl rychle prochladnout.

Pes potřebuje dostatek vody i v zimě

Setkávám se občas s přesvědčením majitelů, že pes v zimě pije méně než v létě a když už má žízeň, doplní si tekutiny pojídáním sněhu. Organismus psa, stejně jako člověka, zima vysušuje a rozhodně není potřeba tekutin menší než v létě. Proto dbáme i v tomto ročním období na neustálý přístup k  čerstvé vodě. Pojídání sněhu není pro dýchací ani trávicí trakt zvířat ideální. Zvyšuje se riziko zánětů žaludku podrážděním studenou hmotou a horních cest dýchacích prostydnutím hltanu a hrtanu.

Nepřehánět pobyt venku

Jakkoli se Vám zdá, že si pes pobyt na zasněžené zahradě užívá, buďte opatrní a hlídejte čas, který bude bez přestávky venku. I když je krásný den, je důležité podle charakteru venkovních podmínek občas udělat přestávku, vzít psa dovnitř, aby se zahřál a napil. Jinak může dojít snadno k  prochladnutí jeho organismu a již zmíněné hypotermii.

Otrava hrozí i v zimě

Ačkoli si můžeme myslet, že v zasněžené krajině nemůže pes najít nic nebezpečného, minimálně jedna věc tady přece jen hrozí. Nemrznoucí směsi užívané automobilisty jsou pro psa bohužel velice chuťově atraktivní a také smrtelně nebezpečné. Proto při manipulaci s těmito látkami je důležité na to myslet a nenechat nikde otevřenou nádobu, z níž by se pes mohl napít.

I klouby v zimě trpí víc…

Především starší psi budou v zimě náchylnější k výraznějším projevům kloubních degenerativních onemocnění. Nakonec v humánní sféře tomu není jinak. Zimní období je tedy vhodná doba k nasazení některé z forem kloubní výživy. K tomuto účelu lze využít některý z preparátů velmi rozsáhlého portfolia, které je na trhu k dispozici přímo pro psy. Lze doporučit podávání chondroprotektiv a nenasycených mastných kyselin obsažených například v lososovém oleji.  Pro zdraví kloubů je pravidelný pohyb důležitý, vycházky se seniorem tedy nevynecháváme jen proto, že je venku chladno. Jen je přizpůsobíme délkou a frekvencí – volíme kratší a častěji. Pokud je venku ledovka, může dojít ke zranění člověka i zvířete, na místě je proto co největší opatrnost.

Jak podpořit imunitní systém

Stejně jako pro lidský imunitní systém je zima časem zkoušky ohněm. Organismus je častěji vystavován různým infekčním agens, napadajícím zejména dýchací aparát. Při prochladnutí hrozí záněty například močového aparátu nebo plic. Podpoříme-li imunitní systém psa, pomůžeme mu v boji s těmito nástrahami. Opět máme na trhu mnoho originálních přípravků, obsahujících zejména vitamín C a imunoglukany. Názory odborníků se liší na otázku podávání mulivitamínových preparátů. Jsem přesvědčená, že při dodržení doporučeného dávkování psímu organismu rozhodně neublíží.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky