Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Léto končí, vracíme se domů…

 

24.8.2016

Stejně jako dětem musí jednou skončit jejich oblíbené prázdniny a rodičům dovolená, tak se musí každá městská kočka vrátit z letního pobytu na venkově zpět do ruchu velkoměsta.

Je to samozřejmě řečeno s nadsázkou, některé kočky zůstávají na letním bytě déle, například pokud jsou jejich majitelé v důchodu. Jiné tam zůstávají už napořád, změní-li jejich páníček venkovské sídlo na místo trvalého pobytu. Následující informace se týkají všech výše zmíněných možností a této části roku.

Moje kočka se nedá

Málokdo má to štěstí, že jeho letní dům je situován někam na samotu, kde je jeho kočka jedinou královnou či králem celého hájemství. Nově přibyvší cizinec se pak stává terčem útoku domácí kočičí smečky, která ho považuje za vetřelce a zahání ho ze svého území. Pokud je dočasný obyvatel vesnice statečného srdce, vrací se pak domů se škrábanci a kousnými ranami. Je velice důležité, je-li toto případ Vaší kočky, nezanedbat ani neškodně vypadající ranku. Velmi často se totiž jedná o místo, kudy proniknul pod kůži špičák útočníka a zanesl infekci do poraněného místa. Ze začátku ranka vypadá malá, nekrvácí, a je snadno v srsti přehlédnuta. Ale během pár dní se díky rozvíjejícímu zánětu v onom místě vytvoří absces. Kočka začne být apatická díky stoupající teplotě. Místo je bolestivé, horké a úleva nastává až s provalením abscesu a úniku hnisu. Nicméně neléčený zánět se šíří dál a může vyústit až v septický stav. Vážnost problému je také ovlivněna místem kousnutí. Proto je třeba nepodceňovat ani zdánlivě banální ránu. Jakmile ji objevíte, okamžitě proveďte důkladnou sanaci místa – ostříhejte srst, místo vyčistěte a vydesinfikujte ideálně betadinou – jodová desinfekce, která nepálí. Pokud se přesto bude zdát, že místo otéká a bolí, okamžitě se vydejte k veterináři. V této fázi často stačí jedna injekce déle působícího antibiotika. Když je problém zanedbán, léčba je dlouhá a náročná.

Motoristé pozor!

Konec léta a podzim je období, kdy se majitel auta může rozhodnout začít s přípravou svého miláčka na zimní sezónu. Pokud patříte mezi ty, kteří si chladicí kapalinu ve svém autě doplňujete či měníte sami, zpozorněte. Fridex obsahuje etylenglykol, který je sladký a kočkám velmi chutná. Bohužel jeho metabolity mají destrukční vliv na nefrony – buňky ledvin. Klinické příznaky jsou neurologické – kočka je dezorientovaná, nechodí, dostaví se křeče a pak jsou to všechny příznaky akutního selhání ledvin – zvracení, absence moči, bolest břicha. Prognóza závisí na včasnosti zahájení léčby. U kočky je nutné pro přežití zahájit agresivní infuzní terapii do 3 hodin po pozření a i tak je bohužel prohra velmi častá. Proto dbejte na to, aby ani kapka Fridexu nekápla na zem a ideálně kočce zamezte přístup do garáže.

Malí oranžoví pavoučci

Ano, tušíte správně, řeč je o známých sviluškách. Koncem léta a začátkem podzimu se na zahradě objevuje malý oranžový hmyz, jehož larvy se na dva týdny stávají obtížnými pasažéry domácích zvířat. U koček se nejčastěji nacházejí na hlavě, uších, packách a břiše. Malé oranžové nepohyblivé larvy způsobují úporné svědění. Kočky rády leží na vyhřátých místech zahrady a právě tam se nejčastěji stanou hostiteli larev svilušek. K léčbě používáme volně dostupný fipronil ve spreji, doporučuji stříkat každé dva týdny na packy a břicho. Lze využít také spot on s účinnou látkou selamectin, který je ovšem k dostání v ordinacích veterinárních lékařů.

Pozor, zmije

Uštknutí zmijí hrozí převážně v teplejších částech naší republiky a ve větším nebezpečí bude pes, chodící na procházky do lesa. Nicméně i zvědavá kočka, náhodou vyskytnuvší se v teritoriu tohoto jedovatého hada, se může stát obětí.

Pokud se tedy nacházíte v oblasti výskytu zmijí, mějte někde v mozku tuto možnost uloženou. Je hodně malá pravděpodobnost, že byste zrovna byli přítomni, když by došlo k uštknutí. Když ale najdete svojí kočku sotva popadající dech, slinící, s oteklou ránou na těle, mějte zmiji jako jednu z možností příčiny stavu Vaší kočky na paměti a neprodleně vyhledejte ošetření.

Zase doma….

Kromě toho, že s Vámi Vaše kočka možná nebude pár dní po návratu domů mluvit, věnujte pozornost i tomu, co si mohla přivézt z letní dovolené s sebou. Znovu připomínám nutnost okamžitého odčervení, a to ideálně ve dvou dávkách po deseti dnech. Lze také podat odčervení ve formě spot on. Dalším nezvaným hostem může být blecha – kočka by měla mít aplikováno vnější antiparazitikum  po celé léto. Nyní se nespoléhejte na jeho doběh a určitě použijte další dávku, aby byla jistota, že vaše domácnost zůstane blech prostá. Není-li Vaše kočka vykastrovaná a chodila-li na venkově ven, může být březí, pozorně ji tedy sledujte. Stejně tak se mohla při kontaktu s venkovními, vesměs neočkovanými kočkami nakazit některou z infekčních nemocí. I když je vaše kočka správně očkovaná, ne všechny nemoci jsou tím eliminovány. Sledujte Vaši kočku, zda se neobjeví apatie, výtok z jednoho nebo obou očí, z nosu, kýchání nebo kašel.

Přivezli jsme si z chaty kotě

Pokud se Vašim venkovským příbuzným, či jejich známým, podařilo vnutit Vám jedno či více bezprizorních koťat, věnujte velkou pozornost jejich zdravotnímu stavu. Tato zvířata se Vám za Váš dobrý skutek mohou odvděčit nákazou Vaší milované domácí kočky některou z neléčitelných viróz. Proto osobně doporučuji, máte-li doma kočku, nechat kotě jako první bod programu otestovat. Jedná se zejména o tři nebezpečné choroby – FeLV, FIP a FIV. Testy by mělo být schopno z krve udělat jakékoli pracoviště, a pokud ne, lze vzorky odeslat do laboratoře. Pokud kočku doma nemáte, provedení testů nutné není a záleží na Vašem uvážení a domluvě s veterinárním lékařem.

V každém případě je ale nutné kočičku odčervit a podle věku posléze naočkovat. Spolu s odčervením je třeba aplikovat vnější antiparazitikum. V dnešní době máme na trhu některé preparáty, mající obě funkce v jednom, mohu doporučit např. výše zmíněný selamectin.

Rozhodně neotálejte s návštěvou veterinárního lékaře, ten Vám kromě zdravotní oblasti může poradit i v jiných oblastech, zejména výživy, zoohygieny apod.

Užijte si Vy i Vaše kočička či koťátko krásný a zdravotními problémy nekomplikovaný konec léta.

 

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky