Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Kočka v zimě

Píšíc článek, sedím za stolem, venku je deset stupňů a moje kočka se vyhřívá za oknem v paprscích zimního slunce. Začátek letošního roku je opět velmi teplý a tak nelze než doufat, že nám to další měsíce nového roku vynahradí. Teplé počasí v zimě totiž nahrává patogenům horních cest dýchacích nejen u lidí. Takže snad je právě teď někde venku na nule, děti staví sněhuláka, Vaše kočka si hoví na něčím klíně a Vy si můžete v teple domova přečíst o tom, jak kočkám zpříjemnit opravdovou zimu.

Kočka domácí

Kočka žijící jen v bytě je k nízkým venkovním teplotám nanejvýš lhostejná. Nicméně právě organismus zvyklý na stálý teplotní komfort bude na náhlé ochlazení mnohem citlivější. Zejména je třeba dávat pozor na průvan ledového vzduchu. Kočky milují sezení za oknem a pozorování venkovního dění. Nebude-li takové okno těsnit, může v zimě kočka snadno nastydnout. V takovém případě trpí zejména dýchací nebo močové cesty. Bydlíte-li tedy ve starém domě nebo nekvalitně postavené novostavbě, zkontrolujte oblíbená okna Vaší kočky z hlediska těsnosti. Bezsrstou kočku domácí pak může ochránit obleček. Na rozdíl od psů jsou kočky velice citlivé na to, co jim oblékáte, a může chvíli trvat, než si na to zvyknou. Je důležité volit materiál, který nebude dráždit citlivou kůži. Obleček nesmí nikde škrtit, je třeba pohlídat zejména podpaží a třísla.

Kočka venkovní

Kočka žijící v podstatě venku musí vynaložit mnohem více energie na udržení tělesného teplotního komfortu. Tělo se přizpůsobuje větší potřebě izolovat orgány od vlivu nízkých teplot a tak venkovní kočky mívají podstatně hustší srst. Pokud ale kočka skutečně venku žije, měla by i tak mít místo, kam může v dobách největších mrazů zalézt. Klesají-li teploty hluboko pod nulu, hrozí kočce omrzliny, zejména na okrajích ušních boltců a packách.

Když žije doma, ale chodí ven

Taková kočka je, co se týká nástrah zimy, v podstatě v největším nebezpečí. Je zvyklá na komfort domova a její tělo tedy není připraveno čelit náročným venkovním podmínkám. Proto ji musí ohlídat majitel a snažit se její výlety ven načasovat co nejlépe tak, aby zvídavost a touha po poznání jeho kočky byla uspokojena, ale aby se posléze vrátila včas a v pořádku domů. Bylo by ideální určit přesnou teplotu, kdy může kočka bez rizika ven, ale není to snadné. Kočka, která CHCE jít ven, nebude dbát na výšku sloupce rtuti venkovního teploměru a bude tak dlouho otravovat, až Vám nezbude, než ji ze dveří či okna pustit. Rozhodně by ale v zimě měla kočka trávit noci doma. Proto se snažte ji večer vždy nalákat domů. Čím větší je mráz, tím méně času by měla kočka trávit venku. Máte-li možnost, nechte kočce na zahradě nebo v garáži volně přístupné místo pod střechou, s dekou nebo malým pelíškem, kam se může v případě potřeby ukrýt. Výhradně v zimě se můžeme setkat s intoxikací Fridexem. Kočkám i psům chutná i voní nemrznoucí kapalina. Je proto velmi důležité dbát na důkladné zabezpečení všech nádob s Fridexem a také úklidu i malého zbytku na podlaze garáže.

Jak je důležité podpořit obranyschopnost organismu

Stejně jako my si v zimě kupujeme potravinové doplňky na podporu imunity, je možné totéž udělat i pro kočky. Má to smysl zejména pro kočky chodící ven, koťata, zvířata s oslabenou imunitou a staré kočky. K dispozici máme preparáty s obsahem imunoglukanů přímo pro kočky. Nejlépe přijímané jsou výrobky ve formě sirupu. Další podpora organismu může spočívat v podávání multivitaminů. To má smysl zejména není-li denní dávka kočky nutričně vyvážená a opět v případě koťat a oslabených jedinců. Kromě toho je důležité dbát na dodržování doporučeného vakcinačního schématu a to opět hlavně u koťat. Především kotě pocházející z neznámých podmínek, u něhož si nejsme jistí matčinou postvakcinační imunitou a kvalitou výživy, si zaslouží v oblasti výživových doplňků a zdravotní prevence větší pozornost. Co je třeba udělat pro Vaše kotě, to Vám ochotně poradí veterinární lékař.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky