Podzimní období se střídajícími se teplotami vytváří ideální podmínky pro rozvoj chorob horních cest dýchacích a množení různých virových a bakteriálních patogenů. Nejen my lidé, ale i kočky jsou nyní v této oblasti nemocí ohroženější. Jak tyto potíže včas rozeznat a co lze pro takto postiženou kočičku dělat, napoví další řádky.

Na začátek trochu anatomie…

Dutina nosní začíná nozdrami, které dále pokračují dvěma hlavními cestami. Ty jsou tvořeny velmi křehkými úzkými kostními závity, které jsou pokryty nosní sliznicí. Vzduch procházející dutinou nosní se ohřívá a filtruje před vstupem do plic. Nosní dutiny je oddělena od ústní dutiny horním tvrdým patrem.

Zdrojem nosního sekretu jsou většinou horní cesty dýchací či oko. Tento sekret může mít různý charakter. Bývá vodnatý, hlenovitý, vazký, někdy obsahuje krev či hnis. Důvodem obtíží bývá zánět, infekce, podráždění sliznice cizorodými látkami nebo přítomnost cizího tělesa.

Pamatujte, že kočka může občas kýchnout nebo mít „kapičku u nosu“ úplně stejně jako člověk. Když se ale kýchání či výtok zhorší nebo se stane chronickým, je konzultace s veterinárním lékařem nutná.

Klinické příznaky onemocnění nosní dutiny….

 • Výrazný výtok z nosních otvorů
 • Časté kýchání
 • Zarudlé spojivky
 • Čerstvý či zaschlý sekret ulpívající na osrstěné části nosu, okolí dutiny ústní a na předních končetinách
 • Otok tváře nebo tvrdého patra
 • Ztížené dýchání či dýchání s otevřenou dutinou ústní

…. a  jeho možné příčiny

 

 • Infekční agens (bakterie, viry, plísně)
 • Onemocnění zubů, dásní a kostí horní čelisti
 • Cizí těleso (zejména např. stébla trávy nebo osiny)
 • Oslabený imunitní systém
 • Zápal plic
 • Chronické zvracení
 • Závažné chronické onemocnění uší
 • nádor v dutině nosní či horní čelisti

 

Diagnostika příčin chorob nosu

Na prvním místě je jako vždy důkladné klinické vyšetření. Vysoká teplota spojená s apatií a nechutenstvím nám může ukázat na infekční agens. Charakter sekretu – hnisavý při bakteriální infekci a spíše vodnatý při virové – pak na další terapeutický postup. Stejně tak je důležité zjistit, zda je nemocné zvíře očkované a z jakých podmínek pochází. Dále nesmíme opomenout důkladné vyšetření dutiny ústní – hluboký zánět či absces kořenů zubů horní čelisti může být příčinou proniknutí bakteriální infekce do dutiny nosní. Vyšetření horního patra může odhalit také nádor či jiný patologický proces anatomicky související s nosní dutinou. Potřebujeme-li identifikovat infekčního původce, je na místě odběr vzorku na mikrobiologickou kultivaci spojenou se stanovením antibiotické citlivosti. Pokud máme podezření na cizí těleso, je třeba v celkové anestezii provést tzv. rinoskopii – prohlídku nosní dutiny velmi tenkým endoskopickým nástrojem. Při této příležitosti je také možné odebrat vzorek na histologické vyšetření, vznikne-li během prohlídky podezření na možný nádorový proces.

 

A jaká bude léčba?

Ta bude samozřejmě záviset na zjištěné příčině. Pokud se ji podaří odhalit, směřuje léčba k vyřešení stavu. Často se ale stává, že identifikovat původce obtíží není snadné. Zejména, jedná-li se například o virus nebo některé bakterie. Odběr, uchování a transport reprezentativního vzorku např. při stanovení Chlamydií není snadné a výsledek následného vyšetření pak nemusí odpovídat skutečnosti. Některé choroby lze odhalit pomocí vyšetření krevního vzorku, tato vyšetření však bývají poměrně finančně nákladná. V ordinaci se často setkáváme s takto postiženými koťaty či mladými kočkami. Problém bývá v absenci základního očkování, případně oslabené imunitě. Antibiotická léčba obvykle pomůže, někdy ale zvířeti zůstává vodnatý výtok a kýchání bez alterace celkového zdravotního stavu. V těchto případech mám dobrou zkušenost s podáváním imunoglukanů ve formě sirupu. Imunoglukany jsou látky podporující přirozenou obranyschopnost organismu a často je to přesně to, co nemocné zvíře potřebuje. Zlepšíme-li funkci jeho vlastního imunitního systému, potíže často odezní. Jakmile dojde k uzdravení kočky, je důležité u neočkovaných koček uvést vakcinační schéma do pořádku.