V dnešní době je naštěstí většina koček a kocourů žijících v domácnosti s majitelem kastrovaná. Nelze to bohužel říci o tisících koček žijících z velké části bezprizorním životem na ulici. Tyto kočky se živí tím co vyžebrají, najdou nebo uloví, plodí koťata celý svůj život a o kastraci a správné výživě se jim může jen zdát. Dnešní příspěvek bude přínosem pro majitele těch koček, které měly v životě štěstí a žijí spokojený život velitele lidské domácnosti. Dlouholetý výzkum specialistů na výživu zvířat ukázal, že nutriční potřeby kočky po kastraci se v určitých ohledech liší a krmením stravy s mírně odlišným složením můžeme takové kočce zajistit klidnější a zdravější život. Z tohoto důvodu určitě stojí za to věnovat pozornost tomu, jaké granule své kastrované kočce příště koupíte.

Výhody a nevýhody kastrace

Uznávám, že tato fakta jsou všeobecně známá, ale nedá mi to, abych je alespoň stručně nezmínila. I kdybych jen jednoho majitele přesvědčila o tom, že dříve odmítanou kastraci nechá u své kočky či kocoura provést, bude těchto pár řádků zabírajících místo na stránce stát za to.

Je dokázáno, že kastrované kočky se dožívají vyššího věku než nekastrované. Důvodem je menší množství zranění, kousných ran a infekcí, s nimiž se jejich organismus a imunitní systém během života musí poprat, neboť se po kastraci zdržují více doma. Kastrované kočky se také s mnohem menší pravděpodobností infikují nebezpečnými virózami, jako je FIV a FeLV, které se přenášejí zejména kousnými ranami nebo pohlavním stykem. U koček se kastrací významně snižuje riziko rozvoje onemocnění pohlavního aparátu, jako je zánět dělohy a tumory mléčné žlázy. A samozřejmě z hlediska kočičí populace nejdůležitějším aspektem kastrace koček je snížení počtu nechtěných koťat, které pak čeká život na ulici stejně nesnadný, jako měli jeho rodiče.

Nemohu zamlčet možnost vzniku některých zdravotních komplikací po kastraci, k nimž patří především onemocnění dolních cest močových. Jejich vznik je   možné omezit právě vhodnou výživou. Klady kastrace rozhodně nad jejími zápory převažují.

Co se v organismu po kastraci děje?

Již v prvních týdnech po zákroku kočka zvýší příjem krmiva přibližně o 30% a hůře snáší pocit hladu. Současně se také snižuje její denní potřeba energie, a proto není-li velmi brzy přizpůsobena krmná dávka jejím skutečným potřebám, hrozí kastrované kočce obezita. Nefyziologické zvýšení tělesné hmotnosti s sebou může přinést další problémy – kloubní onemocnění, riziko rozvoje cukrovky, onemocnění kardiovaskulárního aparátu a jiné. Nicméně je třeba říci, že i nekastrovaná kočka, bude-li dlouhodobě překrmována, ztloustne. Zajímavé je zjištění vědců, že obezita hrozí více kocourům, než kočkám. Řešením je kastrovanou kočku krmit speciálními krmivy pro kastrované kočky (kocoury). Na trhu máme k dispozici některé značky zohledňující mírné rozdíly výživových potřeb mezi oběma pohlavími – například mírně snížené množství energie při použití vyššího obsahu bílkovin v krmení pro kocoury.

Dozor nad příjmem krmiva je důležitý

Jako prevenci obezity je vhodné sledovat množství krmiva, které kočka přijímá. My, majitelé koček, často příliš neřešíme, kolik toho naše kočka skutečně sní a prostě doplníme misku, je-li prázdná. Jestliže se objevují známky nárůstu tělesné hmotnosti, je důležité hned na začátku učinit opatření a první z nich je kvantifikace denní dávky krmiva. Kromě množství přijaté energie musíme věnovat pozornost i té vydané. Trocha tělesného cvičení nikomu neublíží a tak ideálně každý den alespoň na chvíli vylákáme kočku ke hře.

Jaké krmivo tedy vybíráme?

Chceme-li pro svoji kočku nalézt ideální značku granulí či vlhkého krmiva, nejkratší cesta povede přes konzultaci s veterinárním lékařem. Ten či ta bude mít téměř jistě nejlepší přehled o portfoliu krmiv pro kočky a současně by veterinární lékař měl vědět, jaké je ideální složení krmné dávky pro konkrétní zvíře s přihlédnutím k jeho individuálním potřebám s ohledem na jeho aktuální zdravotní stav. Veterinární pracoviště také mívají k dispozici vzorky granulí k vyzkoušení zdarma. Chcete-li se výběru stravy pro svoji kočku zhostit sami, vyhněte se privátním značkám, které prodávají velké obchodní řetězce ve svých supermarketech a hypermarketech. Značka, která odlišuje krmivo určené pro různé věkové kategorie zvířat a také u ní najdeme granule či vlhkou formu pro kastrované kočky, už bude ideálu blíže. Granule určené pro kastrovanou kočku nebo kocoura sice asi nebudou patřit k těm levnějším, ale určitě jejich koupí chybu neuděláte. Doporučuji v každém případě vždy kupovat celá originální balení, nikdy rozvážené krmivo. A na začátku, než zjistíte, zda nová značka Vaší kočce chutná, volte vždy malé balení.