Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Granule a jak se v nich vyznat?

 

10.2.2008

V dnešní hektické době naprostá většina majitelů domácích masožravých zvířat – psů, koček nebo také fretek upřednostňuje krmení suchým granulovaným krmivem. Je to podstatně snazší, rychlejší a jednodušší než připravovat stravu domácí.

Ve většině případů je to také pro zvíře vhodnější z výživového hlediska, neboť složení suché granulované stravy je přizpůsobeno konkrétnímu druhu zvířete (pes,kočka,fretka) a též v posledních letech i věkové nebo hmotnostní kategorii. Výjimkou jsou pouze jedinci s nesnášenlivostí komerčních krmiv, po nichž mají tato zvířata průjmy a jiné poruchy trávení. Na trhu je velká řada výrobců krmiv různé kvality a pro tuto oblast můžeme říci, že cena odpovídá kvalitě. Suchá krmiva se dají pro zjednodušení rozdělit do 3 skupin. V první jsou tzv. superpremiová krmiva, jejichž cena se pohybuje od 150,- Kč za kg. To jsou značky výborné kvality, pro některé majitele ovšem cenově hůře dostupné (např. Eukanuba, Hills, Purina Pro Plan, Royal Canine, Acana apod.).  Do druhé skupiny patří krmiva střední kvality,zcela dostačující pro většinu psů a koček, jejichž cena je mezi 80,- a 150,- Kč za 1 kg (např. K9, Nutram, Anka, Purina Excellent apod.). Třetí skupina pak zahrnuje krmiva nízké kvality, která stojí od 20,- do 80,- Kč za 1 kg (např. Propesko,Delikan,Aro, apod.). Tato krmiva nedoporučuji, neboť nízká cena odráží kvalitu surovin a jejich zpracování a proto mohou způsobovat střevní potíže, poruchy růstu a další problémy.

Výživa je pro zdraví zvířete skutečně zásadní, proto je třeba správně zvolit krmení vhodné pro to které konkrétní zvíře a začneme od začátku – od štěněte.

Už při výběru štěněte by měl mít majitel jasno, jakou stravou bude svého miláčka krmit. Pokud z nějakého důvodu zvolí vařenou stravu, je vhodné poradit se s veterinárním lékařem o potřebných doplňcích vitamínů a minerálních látek. Jestliže ale jako většina majitelů dá přednost granulované stravě, bude volit druh granulí dle plemene a své peněženky. Doporučuji u štěňat na suché stravě nešetřit, může se stát, že pak léčba zdravotních  problémů způsobených špatnou volbou granulí bude stát více na účtech od veterináře než kvalitní značka granulí. Pro štěňata malých a středních plemen volíme vždy granule s označením Puppy nebo Junior a dávkujeme dle schématu uvedeného na originálním pytli. Uvedená dávka je na 24 hodin rozděleně dle věku štěněte. Obecně platí, čím kvalitnější krmivo, tím nižší denní dávka. Pro štěňata velkých plemen volíme krmiva označená Puppy Large Breed. Toto je velmi důležité – požadavky rostoucí dogy a rostoucí čivavy jsou naprosto rozdílné, proto jsou i různé kategorie granulí. Z důvodu udržení optimální rovnováhy příjmu minerálních látek a energie je důležité kromě volby granulí pro štěňata velkých plemen také dodržení dávkovacího schématu. Někdy majitelé v touze štěňátku přilepšit krmí přes den vařenou stravou a jen večer nasypou granule. Neuvědomují si, že přesto, že dávají správné granule, zvíře nemá dostatek minerálních látek, má přebytek energie a tak dochází k překotnému růstu a možným důsledkem jsou pak růstové problémy pohybového aparátu. Proto pokud se majitel  rozhodne krmit granulemi, je třeba správnou denní dávku granulí rozdělit na 3 až 5 porcí dle věku štěněte a pouze mu vařeným – např.kuře s rýží a mrkví – přilepšovat třeba  2 – 3x týdně. Také se nesmí přehánět příkrmy mléčnými výrobky – tvaroh, jogurty vždy s mírou, jen pro chuť, stejně jako piškoty.

Kočky jsou na kvalitu granulí často citlivější než psi, proto je třeba volit kvalitnější značky, vždy nad 100,-Kč za 1 kg (např. Royal Canine, Iams, Purina Pro Plan, Hills apod.)

Pokud si koupíte štěně nebo kotě a potřebujete s výběrem krmení poradit, obraťte se na svého veterináře, určitě Vám vyjde vstříc.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky