Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Exotické choroby psů

 

16.4.2018

Tentokrát vzešla inspirace na nový článek přímo od jednoho z chovatelů. Dotaz na některé z méně známých chorob načasoval můj příspěvek na jaro, kdy dochází k populační explozi hmyzích přenašečů těchto nemocí. S tím, jak se plíživě zvyšují venkovní teploty, posouvají se i původci dříve u nás neznámých chorob z jihu na dříve pro ně chladný sever. S nemocemi, které jsme znali jen z učebnic, se nyní setkáváme tváří v tvář. Souvisí to také s větším počtem psů navštěvujících se svými majiteli cizí země v rámci dovolených, odkud si může (nejen) pes přivést nechtěného pasažéra. Z rozsáhlého seznamu jsem pro podrobnější rozbor vybrala ty z mého pohledu nejdůležitější.

Dirofilarióza

Srdeční červivost se pomalu, ale jistě dostává do povědomí majitelů. Chorobu způsobuje červ jménem Dirofilaria immitis, který se v dospělosti nachází v krevním řečišti, a to zejména přímo v srdci postiženého jedince. Dříve se původce nemoci vyskytoval pouze v oblastech s teplým a tropickým podnebím, v posledních letech byl ale jeho výskyt hlášen také u nás, a to na Moravě. V Evropě se s napadenými psy setkáváme nejčastěji v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Řecku nebo ve Francii. Zvýšený výskyt souvisí s výrazným nárůstem komáří populace v teplejších oblastech. Komár je totiž nezbytným mezičlánkem při vývoji dirofilárií. Životní cyklus tohoto parazita rozhodně stojí alespoň za stručnou zmínku. Na začátku stojí samice, která do krevního oběhu hostitele vylučuje drobné larvičky – mikrofilárie. Komár nasaje na hostiteli tyto larvičky a v jeho těle posléze dojde během dvou týdnů k jejich přeměně na nákazy schopné larvy. Ty se pak při sání krve komárem dostávají do těla nového hostitele a během několika měsíců se vyvinou v dospělce usazené v srdci hostitele. Dospělí červi přežívají v hostiteli až 5 let. Nejohroženější skupinou jsou v případech, kdy je přenašeč klíště či komár, lovečtí psi. Ti se totiž mnohem více pohybují v přirozeném prostředí těchto hmyzích vektorů.

Diagnostika se provádí z krevního nátěru, v němž je možné nalézt mikrofilárie. Rentgenologickým a ultrasonografickým vyšetření srdce lze prokázat přítomnost dospělých červů. Také je možné v některých laboratořích provést sérologické vyšetření krve, kde je prokazován antigen dirofilárie.

Klinické příznaky napadeného jedince korespondují se srdečním selháním. Stupeň obtíží souvisí s množstvím parazitů v srdci. Pes je unavený, kašle, hubne, může docházet ke kolapsům. Není-li zvíře léčeno, bývá selhání srdce příčinou smrti.

Léčba je velmi obtížná a pro zvíře může být i nebezpečná. Zahrnuje aplikaci preparátů obtížně dostupných v ČR a další podpůrnou terapii. Proto je opravdu důležitá prevence. Tu lze zajistit podáním účinné látky selamectin ve formě spot on, ideálně několik dní před cestou do zemí s výskytem dirofilárií. Hladinu selamectinu je nutné každoměsíční replikací udržovat po celou dobu pobytu. Některá vnější antiparazitika jsou také účinná v boji proti komárům. V takovém případě bude ztížen přenos choroby odpuzením přenašeče.

Dirofilarióza je zoonóza! V těle člověka sice nedochází k zakončení vývoje parazita, ale larvy se mohou usadit v podkoží, oku nebo plicích a způsobit mnoho zdravotních obtíží. K nákaze člověka dochází opět infikovaným komárem. A to i těmi, kteří se běžně vyskytují v našich podmínkách.

Babezióza

Jejím původcem jsou u psů dva druhy prvoků – tedy jednobuněčných parazitů – Babesia canis a Babesia gibsoni. Tyto organismy žijí a množí se v červených krvinkách hostitele. Jsou přenášeny klíštětem obecným a pijákem lužním. V Evropě se nejčastěji vyskytuje ve Středomoří – konkrétně v Itálii, Řecku nebo Chorvatsku. Se zvyšujícími se teplotami jsou babesie nacházeny stále severněji – v Německu, Rakousku a také na Slovensku. Klinické příznaky babeziózy zahrnují po dvou až třech týdnech od nákazy nechutenství, horečku a celkovou slabost, dále se prohlubuje anemie, objevuje se krev v moči, žloutenka a další nespecifické příznaky. Neléčený případ se pak může zhoršit až k příznakům postižení centrálního nervového systému a objeví se epileptiformní záchvaty. Diagnostika se provádí vyšetřením krevního nátěru na průkaz prvoků nebo lze prokazovat protilátky v krevním séru. Léčba je pro pacienta náročná s velkou variabilitou nežádoucích vedlejších účinků. Prognózu nakaženého zvířete zhoršuje nejen někdy delší doba do stanovení diagnózy, ale i nedostupnost účinných preparátů v ČR. Nejlepší je proto prevence, kterou je ochrana zvířete před klíšťaty. Babesia canis není přenosná na člověka.

Leishmanióza

Velmi závažné onemocnění, jehož původcem je bičíkovec rodu Leishmania. Tato choroba může být výhradně importovaná, vyskytne se tedy jen u zvířete, které pobývalo v některé z rizikových oblastí. To je celá část jižní Evropy – od Portugalska přes Španělsko až po Řecko. Vektorem je v tomto případě komár a to jen jeden rod –  Phlebotomus. Leishmanióza je zoonóza, ale u nás máme štěstí, neboť zde tito komárci nežijí. Pokud si tedy přivezete ze zahraničí psa s leishmaniózou, nemůžete se u nás od něj nakazit. Nejčastěji se můžeme s touto chorobou setkat v případech, kdy si někdo přiveze z dovolené psa nalezeného na ulici. Měla jsem v ordinaci takový případ, pes pocházel z Řecka. I jeho samotná cesta do ČR byla velmi dobrodružná a majitelé postoupili mnohá rizika, když sem zvíře bez dokladů přivezli. Pamatuji si na jejich pocit štěstí, že zachránili jednoho pejska z tamních příšerných podmínek, ale bohužel i hrůzu a smutek při marné snaze vyléčit ho z leishmaniózy. Proto je třeba zvážit všechna rizika před tím, než se o něco takového pokusíte. Inkubační doba může být velmi dlouhá – měsíce až několik let. Můžete si tedy přivézt na první pohled zdravého psa a obtíže se začnou projevovat až za delší dobu. Klinicky se onemocnění projevuje postižením orgánů dutiny břišní nebo kožními změnami. Výčet všech příznaků by zabral několik řádků, jsou skutečně velmi variabilní. Diagnóza může být potvrzena nálezem bičíkovců v krevním obraze, případně opět sérologickým vyšetřením. V každém případě je třeba při pobytu ve výše uvedených oblastech chránit psa repelenty odpuzujícími létající hmyz. O něco lépe na tom budou hodně osrstěná zvířata, hůře hladkosrstá plemena a nejhůře naháči. Komárci jsou aktivnější večer a v noci, je proto vhodné v té době psa ven vůbec nepouštět.

Na závěr….

Chystáte-li se na svoji vysněnou dovolenou vzít i svého psího kamaráda, pamatujte, že existují nebezpečné choroby, jejichž původci jsou v teplých krajinách hojně rozšíření. Navštivte proto před cestou svého veterinárního lékaře s dotazem, na jaká preventivní opatření do konkrétního cíle vaší cesty nesmíte zapomenout. I když se Vám třeba několikerá ochrana proti klíšťatům, komárům a blechám bude zdát přehnaná, nepodceňujte ji. Případná léčba importovaných chorob může být náročná, drahá a s nejistým výsledkem. Nezanedbáte-li jí, budete mít na svých cestách o jednu starost méně.

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky