Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Časná kastrace koček – ano či ne?

 

27.7.2018

V poslední době se zejména v internetových diskuzích objevují různé názory na provádění rané kastrace. O co se vlastně jedná? Jde o to, zda kastrovat kočky – samice – před první říjí nebo až po ní. Oba postupy mají své výhody i nevýhody a také své skalní zastánce i odpůrce. Pojďme se tedy na tuto problematiku podívat podrobněji.

Proč vlastně kočky kastrujeme?

Zní to jako zbytečná otázka, to jistě každý ví. Důvody kastrace jako takové ale úzce souvisí s probíraným tématem. Nejdůležitějším z nich je zabránění přílivu velkého množství bezprizorních koťat do skupin venkovních koček. Tato koťata buď nepřežijí první zimu, nebo se prostřednictvím soucitných lidí dostávají do útulků. Tato zařízení jsou přeplněná a trpí zoufalým nedostatkem financí na provoz. Podíváme-li se na to pohledem kočky – matky, přežívající na ulici a rodící stále dokola neduživá koťata, jsem si jistá, že pro ni je kastrace též přínosem.

Proč kastrovat dříve?

Pokud se snažíme zamezit porodům nechtěných koťat, nabízí se úvaha o věku v době kastrace. Často jsou kastrovány kočky v raném stadiu první březosti, neboť má-li kočka možnost, ve většině případů zabřezne hned při první říji. Ta se dostavuje obvykle ve věku okolo pěti až šesti měsíců, může to být ale už od měsíce čtvrtého. Ukončení březosti kastrací je jedním z uznávaných způsobů řešení nechtěné gravidity. Proběhne-li gravidita, kastrujeme obvykle po odstavu koťat nebo kdykoli po té. Právě zabránění již první březosti je důvodem k časné kastraci. Je-li to v jejich možnostech, nechávají kočičí útulky koťata u nich narozená, ujmou-li se březí kočky, kastrovat dříve. Mají pak jistotu, že předávají do rukou osvojitele neproduktivní kočku a její koťata nebudou plnit jejich či jiná zařízení. Další skupinou, která zejména v USA, odkud tato metoda přišla, kastruje před první říjí, jsou chovatelé ušlechtilých plemen. Stává se totiž, že chovatel z konkrétního důvodu prodá kotě tzv. „na mazla“, nový majitel nenechá provést domluvenou kastraci, a na tomto jedinci, získaném levněji, dále chová. Chovatel měl dobrý důvod, proč kotě do chovu nepatří a tak dochází k poškozování genetického materiálu plemene. Zákonné možnosti chovatele, jak postihnout takového majitele, nejsou valné. Proto se uchyluje k časné kastraci a kotě předává do nových rukou už vykastrované. V takovém případě je zákrok prováděn ve věku sedmi až osmi týdnů po narození.

Nevýhody časné kastrace

Nejčastější obavy panují o zdraví kotěte během zákroku a po něm. V průběhu operace se jedná o vliv anestetik, celkovou anestezií navozené hypotermie a hypoglykemie – tedy nízkou tělesnou teplotu a nebezpečně nízkou hladinu krevního cukru. Dále je diskutováno, zda bude takový jedinec správně růst a vyvíjet se. V případě kocourů je pak zmiňována v dospělosti úzká močová trubice, která může být příčinou obstrukce močových cest kameny. A nakonec je to velká zátěž na psychiku zvířete, které v krátké době podstoupí vakcinaci, kastraci a změnu prostředí při předání do nového domova. V USA byly na základě těchto bodů provedeny mnohé studie, které všechny tyto argumenty vyvracejí, a jejich závěr je takový, že výše uvedené obavy jsou neopodstatněné. Co se týká posledního bodu, je důležité, aby byla sekvence veterinárních ošetření pečlivě plánována s ohledem na minimalizaci stresu kotěte, což jistě při dobré spolupráci majitele a veterinárního lékaře není problém.

Co je tedy nejlepší udělat?

Myslím, že nejlépe to pro mě shrnul jeden z našich zahraničních klientů – majitel několika koček. Probírali jsme spolu právě tuto problematiku, ptala jsem se ho, jak se k této problematice staví veterinární lékaři v jeho domovině – USA. Vyprávěl mi, že sám měl v okolí svého domu několik volně žijících koček. Když se domlouval se svým veterinárním lékařem, kdy je má přinést na kastraci, bylo mu řečeno, ať počká do osmi týdnů a pak bude zákrok proveden. O nějaký čas později přišel tento majitel domlouvat zákrok u své vlastní kočičky a lékař mu na otázku věku odpověděl, že ji vykastrují někdy okolo šestého měsíce. Jako důvod tohoto rozdílného přístupu vysvětlil, že je osobně přesvědčen, že pro organismus zvířete je to vhodnější. Podle mého názoru přesně vystihnul situaci a majiteli bych poradila naprosto stejně. Zodpovědný majitel, schopný uhlídat svoji kočku, může počkat se zákrokem do pozdějšího věku. Jedná-li se o nutnost zamezit nechtěným graviditám venkovních koček, pak je časná kastrace na místě.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky