Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Blechy a klíšťata u kočky

 

19.3.2018

V posledních letech se firmy vyrábějící preparáty pro zvířata doslova předhánějí v tom, kdo přijde s více novými přípravky proti blechám a klíšťatům. Celkem správně odhadují, že z těchto parazitů mají strach i sami majitelé, a proto nebudou na ošetření svých miláčků nijak zvlášť šetřit. S tím, jak přibývá nových účinných látek a dalších dříve nezvyklých aplikačních forem, je stále obtížnější se orientovat v tom, který preparát je pro toho kterého pacienta nejvhodnější. Veterinární lékař musí více než dřív sledovat nová portfolia antiparazitik a jejich indikace a kontraindikace. Aby bylo tedy v tomto jarním čase, kdy většina majitelů přemýšlí, čím svojí ven chodící kočičku ochránit, rozhodování jednodušší, nabízím následující řádky.

Nejdéle používaný sprej…

Sprej je ideální prostředek pro velkou a hodně osrstěnou kočku. Dnes už jeho funkci u těchto zvířat může nahradit tableta, která však účinkuje pouze na blechy.  Na trhu máme k dispozici originální spreje o obsahu 100 až 250 ml. Můžeme volit i přírodní účinnou látku margózu ve spreji, ten je ale třeba aplikovat 1x týdně. V ostatních sprejích pro kočky najdeme fipronil, který bude po aplikaci efektivní 4 týdny. Pozor ale na preparáty s účinnou látkou permetrin, neboť pro kočky je vysoce toxický. Platí to i při ošetřování psa, žijícího v domácnosti společně s kočkou. Pro něj doporučuji v těchto případech zvolit antiparazitikum s jinou účinnou látkou.

Starý, dobrý obojek….

Hned na druhém místě jsou z hlediska finanční výhodnosti obojky. Mám na mysli zejména ty opravdu kvalitní, které účinkují až 8 měsíců a tedy i při vyšší pořizovací ceně vychází přepočet na jeden měsíc velmi dobře. Je jen třeba pamatovat na to, že se nesmí kočce sundávat ani na noc. Jen tak se bude účinná látka dostatečně uvolňovat a obojek bude účinný. Doporučuji ho sundat pouze při koupání. Majitelé se často obávají, že se kočka může venku za obojek někde zachytit a nedokáže se uvolnit. Obojky jsou ale vyrobené tak, aby uzávěr v takovém případě povolil.

O něco mladší spot on….

Je to stále nejoblíbenější aplikační forma. Zejména zde je opravdu třeba dbát pravidla, že kočka není malý pes a v žádném případě nikdy nepoužít preparát určený pro malé psí plemeno na kočku. Spot on s účinnou látkou permetrin je pro kočku kontraindikovaný a jeho aplikace by mohla kočku ohrozit na životě. Pro správné použití spot on je třeba dodržovat některá pravidla. Celý obsah pipety aplikujeme na kůži zvířete tam, kde si ho nemůže olíznout. Ideálně tedy na začátek krku v oblasti před lopatkami, kam si kočka nedosáhne. Výrobce doporučuje také zamezit olizování koček mezi sebou. Dva dny po aplikaci se kočka nesmí koupat. Do zaschnutí naneseného preparátu by si také s kočkou neměly hrát malé děti. Ideální je proto nanést preparát večer před spaním. Spot on je většinou účinný po dobu jednoho měsíce. Výjimkou je ovšem naprostá novinka v kočičím portfoliu spot on, preparát s účinnou látkou frularaner. Ten je účinný po dobu 12 týdnů proti blechám i klíšťatům a proto určitě stojí za zvážení. Na rozdíl od psů, kde naprostá většina preparátů účinkuje na oba druhy, blechy i klíšťata, je u koček třeba dávat pozor, zda zvolený preparát bude efektivní i proti klíšťatům.

A nejnovější tableta….

Pro kočky máme k dispozici bohužel pouze preparát s účinnou látkou spinosad, který je ale efektivní jen proti blechám. Žádné antiparazitikum v tabletě s účinkem proti klíšťatům pro kočky na trhu není. Tuto tabletu používáme s úspěchem tam, kde je velká bleší populace nebo je zvíře alergické na bleší kousnutí. Lze jí podat koťatům starším 14 týdnů a s váhou nad 1,2 kg. Efekt spinosadu přetrvává jeden měsíc.

Jak je to s antiparazitárním šamponem….

V ordinaci se občas setkáváme s názorem, že stačí kočku jednou za měsíc vykoupat v protibleším šamponu a není třeba používat žádná další antiparazitika. Osobně se ale domnívám, že ochrana zvířete není v tomto případě dostatečná. Nejlepší způsob využití antiparazitárního šamponu je důkladná koupel v něm, vysušení a nejpozději během 48 hodin aplikace některého ze zmíněných preparátů. Koupelí totiž odstraníme najednou všechny blechy, které by na zvířeti mohly být. Pro kočky jsou na trhu k dispozici šampony s přírodní účinnou látkou.

Kombinované preparáty

Někteří výrobci ve snaze zvýšit atraktivitu svých výrobků pro veterinární lékaře a chovatele mají ve svém portfoliu i kombinované preparáty. Ty účinkují na více druhů parazitů –  často to bývá kombinace vnitřních a vnějších. Jejich použití může být jak preventivní, tak terapeutické. Využíváme je zejména v těch případech, kdy zvíře má pozitivní nález dvou či více druhů parazitů. V každém případě je ale důležité, aby vhodnost aplikace takového přípravku posoudil veterinární lékař se znalostí aktuálního zdravotního stavu konkrétního jedince. Organismus kočky, kterou chceme primárně ochránit proti blechám a klíšťatům, není nutné zatěžovat dalšími účinnými látkami, které možná vůbec nepotřebuje. Také by mohlo dojít při podání více preparátů k předávkování a následným zdravotním komplikacím. Také proto nedoporučuji nákup a aplikaci antiparazitik bez konzultace s lékařem.

A co kočka domácí?

Kočka, která přebývá pouze doma a venkovní prostředí zná pouze z pohledu z okna, zdánlivě žádnou ochranu proti parazitům nepotřebuje. Ale určitě bych pravidelnou aplikaci antiparazitik vnějších i vnitřních zvážila tehdy, má-li majitel také psa, který ven chodí. Ten totiž může domů přinést vlastně všechny parazity a tak může dojít k infestaci i takové kočky. Je-li v domácnosti byť jen jediné zvíře chodící ven, je vhodné pravidelně ošetřovat i všechna ostatní žijící s ním.

Jak ochráním kotě?

Koťata ještě u matky bych chránila přes ni, březí i kojící kočce je možné aplikovat např. spot on s účinnou látkou fipronil.. Existují sice preparáty (sprej s toutéž účinnou látkou), které lze aplikovat již od druhé dne po narození, ale osobně bych u tak malého kotěte zakročila pouze v případě skutečného ohrožení blechami nebo klíšťaty. Ostatní preparáty, např. spot on, jsou běžně použitelné podle druhu účinné látky, od 8 týdne života.

A nakonec nezapomínat na prostředí

Na závěr jednu důležitou připomínku. Jak si je určitě většina čtenářů vědoma, 95% bleší populace v domácnosti přežívá mimo zvíře. Vajíčka, larvy a kukly mohou být při déletrvajícím neřešeném zablešení zvířete rozseta po celé domácnosti. Zejména v kobercích, ve škvírách, v čalounění – prostě všude. Nejhůře na tom bude pelíšek jejich hostitele. Je tedy třeba kromě odblešení zvířete provést desinsekci celé domácnosti. Co jde vyprat, vyprat, co nejde, nastříkat sprejem na prostředí. Samozřejmě odblešit všechna přítomná zvířata. Jen tak se lze s trochou štěstí, pokud budete opravdu důkladní, blech zbavit. I proto je, jako vždy, nejlepší prevence.

Přeji Vám i Vašim mazlíčkům krásné jaro bez obtížného hmyzu.

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky