Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Blechy a klíšťata – jak na ně?

 

17.3.2018

V posledních letech se firmy vyrábějící preparáty pro zvířata doslova předhánějí v tom, kdo přijde s více novými přípravky proti blechám a klíšťatům. Celkem správně odhadují, že z těchto parazitů mají strach i sami majitelé, a proto nebudou na ošetření svých miláčků nijak zvlášť šetřit. S tím, jak přibývá nových účinných látek a dalších dříve nezvyklých aplikačních forem, je stále obtížnější se orientovat v tom, jaký preparát je pro toho kterého pacienta nejvhodnější. Veterinární lékař musí více než dřív sledovat nová portfolia antiparazitik a jejich indikace a kontraindikace. Aby bylo tedy v tomto jarním čase, kdy většina majitelů přemýšlí, čím svého psa ochránit, rozhodování jednodušší, nabízím následující řádky.

Nejdéle používaný sprej…

Sprej je ideální prostředek pro velkého a hodně osrstěného psa. Dnes už jeho funkci u těchto zvířat může nahradit tableta, ale z důvodu vysoké ceny může dát některý majitel přednost ošetření právě sprejem. Na trhu máme k dispozici originální přípravky o obsahu 100 až 250 ml, ušetřit ale lze zakoupením koncentrovaného permetrinu, který se ředí na požadovanou koncentraci. Tato varianta patří k těm nejlevnějším na trhu. Jen je třeba dávat pozor při ošetřování psa, který bydlí společně s kočkou, neboť pro kočky je permetrin vysoce toxický.

Starý, dobrý obojek….

Hned na druhém místě jsou z hlediska finanční výhodnosti obojky. Mám na mysli zejména ty opravdu kvalitní, které účinkují až 8 měsíců a tedy i při vyšší pořizovací ceně vychází přepočet na jeden měsíc velmi dobře. Je jen třeba pamatovat na to, že se nesmí psovi sundávat ani na noc. Jen tak se bude účinná látka dostatečně uvolňovat a obojek bude účinný. Doporučuji ho sundat jen při koupání a to i v přírodní vodě. Nasazení obojku bych zvážila, pokud je pes ve stálém, a blízkém kontaktu s malými dětmi.

O něco mladší spot on….

Zatím stále nejoblíbenější aplikační forma vnějších antiparazitik. Koncentrovaná účinná látka je obsažena v malé pipetě, jejíž celý obsah se podle váhové kategorie psa aplikuje na jedno nebo více míst na kůži, většinou v oblasti krku, mezi lopatkami a dále na záď zvířete. Účinkuje většinou 4 týdny. Při použití spot on je třeba dbát některých pravidel. Pes by neměl být koupán alespoň dva dny po aplikaci. Tu je vhodné provést večer, aby byl omezen kontakt člověka s čerstvě ošetřeným místem na těle psa. Ten by také neměl spát noc po ošetření se svým majitelem v posteli a zejména ne s dětmi. Pes by se v případě použití účinné látky fipronil neměl koupat častěji než jednou za týden, aby nedocházelo k vymývání preparátu z kůže zvířete. Novinkou v této oblasti je spot on se stejnou účinnou látkou jako v tabletách – frularaner. Ten je účinný po dobu 12 týdnů, stejně jako tableta. Výrobce uvedením této aplikační formy na trh reagoval na obavy některých majitelů z podávání antiparazitik přímo v tabletě.

A nejnovější tableta….

Na trhu jsou v současné době 4 různé preparáty účinné proti vnějším parazitům u psů ve formě tablety. Jsou určeny zejména pro majitele, kteří nechtějí nic na svého psa nanášet, většinou jejich obavy odůvodňuje častý a blízký kontakt dětí se zvířetem. Ze svých zkušeností mohu tabletu vřele doporučit. Účinek bývá téměř stoprocentní, výjimečně se objevují nežádoucí účinky ve formě zvracení,  průjmu nebo nechutenství. Pro velké a hodně osrstěné psy je tableta velmi vhodná. U nich byl totiž často problém s dostatečným pokrytím celého povrchu těla antiparazitikem. Je třeba brát v úvahu druhy parazitů, proti nimž je konkrétní preparát účinný. Některé účinkují proti blechám a klíšťatům, jiný zas jen proti blechám a máme také jeden preparát s účinkem i na sarkoptový svrab.

Co elektrický odpuzovač?

Nedávno se na trhu objevil i elektrický odpuzovač klíšťat. Malý přívěšek na obojek, který do vzdálenosti 3 metrů odhání klíšťata. Zatím s ním nemám osobní zkušenosti, ale zní to jistě zajímavě.

A pudr?

Málo používaná aplikační metoda, doporučitelná asi jen pro malé psy. Na trhu jsou preparáty s přírodními účinnými látkami a také s již zmíněným permetrinem. Pudr lze aplikovat od dvou měsíců věku štěněte.

 

Jak je to s antiparazitárním šamponem….

I u svých přátel se občas setkám s názorem, že stačí psa jednou za měsíc vykoupat v protibleším šamponu a není třeba používat žádná další antiparazitika. Osobně se ale domnívám, že ochrana zvířete není v tomto případě dostatečná. Nejlepší způsob využití antiparazitárního šamponu je důkladná koupel v něm, vysušení a nejpozději během 48 hodin aplikace některého ze zmíněných preparátů. Koupelí totiž odstraníme najednou všechny blechy, které by na zvířeti mohly být.

Mám štěně….

Pokud jste si právě přivezli nového člena rodiny ve věku mezi sedmým a řekněme dvanáctým týdnem života, musíte vybírat vnější antiparazitikum velmi pečlivě. V každém případě není možné spolehnout se jen na udanou váhovou kategorii zvířete, pro něž je preparát určen. Je třeba volit především podle druhu účinné látky. Štěně leonbergra bude vážit totéž, co dospělý pes menšího plemene. Přesto bude pro něj některý preparát vhodný z hlediska hmotnosti, ale bude kontraindikován pro jeho věkovou kategorii. Obecně lze pro takové štěně doporučit spot on, většina z nich je indikována od věku 8 týdnů a od váhy 2 kg. Pokud zvolíme kvalitní obojek, je třeba počítat s tím, že pravděpodobně z něj štěně ještě během doby účinnosti vyroste. Nově lze u štěňat od věku 8 týdnů podat tabletu, která účinkuje 12 týdnů. Je ovšem opět třeba počítat s tím, že štěně poroste a během růstu „přeskočí“ z jedné krabičky do druhé – té pro následující váhovou kategorii. U rychle rostoucích zvířat tedy lze doporučit spot on na jeden měsíc.

A co dospělý pes?

V této kategorii bude výběr největší a můžeme volit tu aplikační formu, která nám vyhovuje. U zvířat s chronickou chorobou určitě doporučuji před aplikací konzultaci formy a účinné látky s veterinárním lékařem. Stejně tak u psů s kožními chorobami mohou být třeba sprej nebo obojek nevhodné podle lokalizace a typu kožních obtíží.

Moje fena je ale březí!

I březí a kojící fenu je třeba chránit před parazity. Můžeme volit některý z přírodních preparátů. Kromě toho výrobce garantuje bezpečnost podání i u tablet s účinnou látkou fluralaner, které účinkují zmíněných 12 týdnů. Patří sem také některé spot on, např. s účinnou látkou fipronil.

Jak ošetřím vrh štěňat?

Štěňata hned po narození doporučuji jen prohlížet, nic neaplikovat. Je vhodné mít ošetřenou fenu některým z preparátů vhodných pro kojící feny. Většinu výrobků je možné štěněti aplikovat nejdříve v 6 až 7 týdnech. Výjimkou je jeden ze spot on formou s účinnou látkou permethrin, který lze aplikovat už štěňatům ve věku dvou týdnů. Osobně bych ho ale podala jen v případě skutečného ohrožení vrhu blechami nebo klíšťaty, jinak bych počkala až do věku alespoň 6 týdnů.

Kombinované preparáty

Někteří výrobci ve snaze zvýšit atraktivitu svých výrobků pro veterinární lékaře a chovatele mají ve svém portfoliu i kombinované preparáty. Ty účinkují na více druhů parazitů –  často to bývá kombinace vnitřních a vnějších. Jejich použití může být jak preventivní, tak terapeutické. Využíváme je zejména v těch případech, kdy zvíře má pozitivní nález dvou či více druhů parazitů. V každém případě je ale důležité, aby vhodnost aplikace takového přípravku posoudil veterinární lékař se znalostí aktuálního zdravotního stavu konkrétního jedince. Organismus psa, kterého chceme primárně ochránit proti blechám a klíšťatům, není nutné zatěžovat dalšími účinnými látkami, které možná vůbec nepotřebuje. Také by mohlo dojít při podání více preparátů k předávkování a následným zdravotním komplikacím. Proto nedoporučuji nákup a aplikaci antiparazitik bez konzultace s lékařem.

Některé preparáty mají kromě blech a klíšťat ve svém účinku i repelentní efekt na komáry. Toho lze využít hlavně při cestách do oblastí, kde je komárů hodně a mohou přenášet některé nebezpečné choroby, např. srdeční červivost. Patří sem kromě jiných také Chorvatsko, u nás je mírně rizikovou oblastí v posledních letech jižní Morava.

A nakonec nezapomínat na prostředí

Na závěr jednu důležitou připomínku. Jak si je určitě většina čtenářů vědoma, 95% bleší populace v domácnosti přežívá mimo zvíře. Vajíčka, larvy a kukly mohou být při déletrvajícím neřešeném zablešení zvířete rozseta po celé domácnosti. Zejména v kobercích, ve škvírách, v čalounění – prostě všude. Nejhůře na tom bude pelíšek jejich hostitele. Je tedy třeba kromě odblešení zvířete provést desinsekci celé domácnosti. Co jde vyprat, vyprat, co nejde, nastříkat sprejem na prostředí. Samozřejmě odblešit všechna zvířata. Jen tak se lze s trochou štěstí, pokud budete opravdu důkladní, blech zbavit. I proto je, jako vždy, nejlepší prevence.

Přeji Vám i Vašim mazlíčkům krásné jaro bez obtížného hmyzu.

 

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky